Toshiba Tecra R850: tenký nástroj pro práci (test)

0

Úvod, první dojmy, design a zpracování

Tecra je řada korporátních notebooků japonské firmy Toshiba, která se kromě dobré výbavy snažila nabídnout také široké možnosti zabezpečení, volbu připojení k dokovací stanici a dobré mechanické provedení. V nedávné době přišla na trh nová generace těchto strojů, vybavená již procesory s architekturou Sandy Bridge. Měli jsme možnost podívat se detailněji na jeden z těchto modelů s označením R850.

Černý design se stříbrnými prvky

Celý notebook je proveden v černém plastu, s několika prvky ve stříbrném, chromovém designu – panty držící displej u základny jsou stříbrné, což je jediný zajímavější designový prvek stroje, který je jinak vzhledem ke svému zaměření na firemní klientelu provedený spíše střízlivě. Plasty na svrchní straně víka a na opěrkách rukou mají jemný, podélně rýhovaný vzorek.

R850

Tato Tecra působí kompaktním a vzhledově sympatickým dojmem, už jenom kvůli svému tenkému provedení (tloušťka 20 – 25 mm), dobře se bere do ruky, snadno se přenáší a lehce se s ní pracuje na netypických místech, například na gauči nebo v posteli. Rozměry zařízení jsou 379 × 252 × 20,8 / 25,4 mm, hmotnost pak 2,4 kg, což je poměrně slušný údaj – při delším přenášení v tašce či batohu je znát každý dekagram navíc, a tento notebook s velikostí displeje 15,6palců naštěstí není příliš těžký.

Při stavbě celého těla byly použity tvrzené plasty a kompozitní materiály, především z toho důvodu, aby bylo dosaženo této nižší hmotnosti. V některých místech se při zatlačení základna mírně prohýbá, víko je tenké, s čímž souvisí i určitá pružnost. Klouby víka jsou zapuštěny v základně, Toshiba toto zpracování upravila tak, aby displej bylo možné vyklopit o 180 stupňů. V zavřeném stavu je displej přidržován u základny magnetem, výřez pro snadnější uchopení víka však chybí, a není tak úplně snadné notebook otevřít jednou rukou.

Všechna rozhraní se vešla pouze do postranních boků, na přední a zadní straně nenajdeme nic. Na levém boku se nachází zdířka pro napájení, výdech chlazení, VGA port, jedno USB 3.0 (ostatní USB jsou ve verzi 2.0), slot pro Express Card a pro paměťové karty. Na pravoboku pak najdeme konektor pro připojení do sítě LAN, optickou mechaniku, kombinovaný port eSATA/USB a dvě rozhraní USB 2.0.

 

Toshiba Tecra R850-10W
Cena 20 000 Kč vč. DPH (CZC.cz)
Zapůjčil Toshiba ČR
Hardwarová výbava
Procesor Intel Core i3-2310M
Frekvence 2,10 GHz
Max. frekvence (turbo)
Operační paměť 4 GB 
Pevný disk (velikost) 320 GB
Pevný disk (rychlost) 7 200 ot./min.
Pevný disk (typ připojení) SATA
Velikost displeje 15,6″
Rozlišení displeje 1366 × 768
Grafická karta Intel HD Graphics 3000
Grafická paměť sdílená
Konektory, sloty
Výstupy na monitory VGA, Mini Display port
Porty (s výjimkou USB) sluchátka, mikrofon, ethernet
Počet portů USB 2.0 2 × USB 2.0, 1 × kombinovaný eSATA/USB
Počet portů USB 3.0 1
Čtečka paměťových karet SD/MMC
Rozměry, baterie
Rozměry (š×d×h) mm 379 × 252 × 20,8 / 25,4 mm
Hmotnost 2,49 kg
Software
Operační systém Windows 7 Professional (64 bitů)
Další aplikace Microsoft Office Starter 2010, Nero 9 Essentials, McAfee Internet Security Suite – Toshiba Edition,Toshiba Recovery Media Creator, Toshiba Photo Service, Panel nástrojů Google, BalíčekToshiba Value Added Package (Toshiba Power Saver, Toshiba Zooming Utility, Toshiba PC Diagnostic Tool, Toshiba Flash Cards, Toshiba Components Common Driver, Toshiba Accessibility, Toshiba Button Support). 

 

Klávesnice, touchpad, trackpoint a displej

Chiclet klávesnice a zajímavý trackpoint

Tento model je vybaven chiclet klávesnicí s numerickým blokem, což je u byznys notebooků koneckonců standard. Klávesy mají lesklý černý povrch, na kterém ulpívají otisky prstů. Na klávesnici se píše dobře, „ostrůvkové“ klávesy s oddělujícími prostory zamezují většímu výskytu překlepů. Mezi písmeny G, H, B se pak nachází modrá čepička trackpointu – rovněž „featura“ charakteristická pro byznys notebooky.

 

K povedeným vlastnostem této klávesnice patří její rozložení – klávesy jsou přehledně rozdělené tak, aby je bylo možné snadno najít po hmatu. Odsazení napomáhá orientaci u kurzorových šipek, numerického bloku i kláves pro pohyb v dokumentu. Do skupin po čtyřech jsou také rozděleny funkční klávesy v horní řadě, podobně jako je tomu u desktopových klávesnic, což lze kvitovat s povděkem.

Klávesy mají mělký stisk a vydávají při něm jen tlumené cvakání, klávesnice je celkově tichá. Na klávesnici se píše příjemně a rychle. Vlevo nad klaviaturou se nacházejí tři malá tlačítka, která jsou bez jakéhokoli podsvícení. Jedním z nich je hlavní vypínač, další slouží pro přepínání výstupu grafické karty a poslední otevírá aplikaci Toshiba Eco Utility, která slouží k nastavení hardwaru pro snížení spotřeby.

Pod tlačítky touchpadu se pak nalézá sada indikačních diod, signalizující připojení napájecího adaptéru, zapnutí notebooku, nabíjení nebo nabití baterie, aktivity pevného disku a optické mechaniky, aktivity čtečky paměťových karet a zapnutí Wi-Fi/Bluetooth.

R850

Co se týká možností navigace, model Tecra R850 nabízí dvě volby: jednak touchpad, a za druhé modrý AccuPoint mezi klávesami G, H, B. AccuPoint reaguje rychle a funguje s dobrou zpětnou vazbou, na druhou stranu je ale trochu příliš citlivý (citlivost však může být nastavena v ovládacích panelech). Samotný modrá čepička AccuPointu je opatřená hrubou texturou, která je pro prst trochu iritující, trackpoint použitý v noteboocích Lenovo tak zůstává „zlatým standardem“. Touchpad poskytuje poměrně velký povrch pro ovládání kurzoru, a samozřejmě podporuje vícedotyková gesta.

Displej: příliš úzký vertikální úhel

Notebook je vybaven displejem s dnes zřejmě nejpoužívanější úhlopříčkou 15,6″ a s poměrem stran 16:9. Bylo zvoleno klasické rozlišení, tedy HD (1366 × 768 pixelů) – multimediálním strojům by jistě slušelo lepší rozlišení, u modelu určeného primárně pro práci se však jedná však o rozlišení dostatečné.  

Jak je u byznys modelů zvykem, displej je opatřený matnou povrchovou úpravou. Sedíte-li přímo proti displeji, barvy na displeji vypadají svěže a jasně; vertikální pozorovací úhly jsou však dosti úzké. V porovnání s jinými modely na trhu je jas průměrný, kontrast lehce nadprůměrný a vertikální pozorovací úhel poměrně špatný.

Hardwarové vybavení, zvuk a multimédia

Intel Core i3 a průměrný pevný disk

Uvnitř testované konfigurace se skrývá základní deska s čipovou sadou Intel HM65 doplněna procesorem Intel Core i3-2310M, s nejnovější s architekturou Sandy Bridge. Procesor je vybaven dvěma jádry, přičemž každé dokáže díky technologii Hyper-Threading zpracovat dvě výpočetní vlákna zároveň. Výchozí frekvence činí 2,1 GHz. Intel Core i3 je z poslední generace tím nejslabším procesorem, ale nedá se říci, že by na běžné činnosti jeho výkon nedostačoval. Není-li hlavní náplní práce na tomto notebooku renderování 3D scén nebo zpracování full HD videa, CPU nebude uživatele omezovat.

Cinebench

Paměťové sloty jsou přístupné pod plastovým krytem na spodku základny. Obsazen je pouze jeden ze dvou, a to 4GB modulem typu DDR3, v případě potřeby je možné paměť rozšířit na 8 GB druhým modulem.

Co se týká pevného disku, Toshiba vsadila na model od Hitachi s kapacitou 320 GB a rychlostí ploten 7200 ot. / min. Testy v nástrojích HD Tune a CrystalDiskMark ukázaly vesměs průměrné hodnoty přenosové rychlosti a přístupové doby. Optická mechanika je vybavena vysouvacím podavačem a odpovídá standardu DVD Super Multi.

CrystalDiskMark

Gigabitovému Ethernetu pak ještě pomáhají bezdrátové technologie v podobě Wi-Fi karty a modulu Bluetooth 3.0. Jejich vypínání a zapínání je možné klávesovou zkratkou Fn+F8, která vyvolává nabídku předinstalované aplikace.

 

Grafické jádro Intel GMA HD 3000 integrované v procesoru si podle potřeb alokuje paměť v RAM od 64 MB do 1,65 GB. Toto grafické jádro postačuje při běžných kancelářských činnostech, rozhraní Windows Aero se s ním překresluje plynule. Výkon grafiky ve hrách je pochopitelně slabší a postačuje pouze pro méně náročné hry. Je jasné, že právě na hraní her tento notebook není zaměřen.

3DMark

Reproduktory kvalitou neoslní

O zpracování zvuku se stará zvukový kodek Realtek HD Audio podporující zpracování stereofonního zvuku. K němu jsou připojeny dva reproduktory nad klávesnicí. Jejich zvuk je poměrně hlasitý, na druhou stranu reprodukce zní poněkud plechově. Tyto reproduktory patří ve srovnání s jinými notebooky ke slabšímu průměru, zejména kvůli horší reprodukci nižších frekvencí. Nezbývá než v této souvislosti vzpomenout reproduktory značky Harman/Kardon, kterými Toshiba vybavuje multimediální řadu Satellite nebo Satellite Pro – kvalita podání zvuku je ve srovnání s většinou notebooků dostupných na trhu o třídu výš.

Ve víku je také průhledným plastem překryt objektiv 0,3Mpix webkamery schopné pořizovat video a snímky v rozlišení 640 × 480 obrazových bodů.

Provozní hluk a chlazení: tichý větrák

Chladič s ventilátorem si našly své místo v levém zadním rohu základny. Průduchy jsou umístěné na levém boku a na spodku pod ventilátorem. Větrák není příliš hlasitý, jeho svištivý zvuk by však mohl být pro některé jedince časem nepříjemný.

Výdrž - idle

V zátěži pak ventilátor zvyšuje rychlost na další stupeň, dá se však říci, že jeho hlasitost je stále pod průměrem, a v zátěži jde o poměrně tichý notebook.

Konfigurace porovnávaných notebooků:

  • Acer Aspire Ethos 8951G: 18,4″, 1920 × 1080, Intel Core i7-2630QM, 16 GB RAM, Nvidia GeForce GT 555M, HDD 750 GB, 5 400 ot. /min.
  • Lenovo ThinkPad X1: 13,3″, 1366 × 768, Intel Core i5-2520M, 8 GB RAM, Intel HD 3000, HDD 128 GB SSD
  • Lenovo ThinkPad Edge E520: 15,6″, 1366 × 768, Intel Core i3-2310M, 4 GB RAM, Intel HD 3000, HDD 500 GB, 7200 ot. /min.
  • MSI GE620: 15,6″, 1366 × 768, Intel Core i7-2630QM, 8 GB RAM, Nvidia GeForce GT 540M + Intel HD Graphics 3000, HDD 750 GB, 7200 ot. /min.
  • Dell Vostro 3350: 13,3″, 1366 × 768, Intel Core i5-2410M, 4 GB RAM, AMD Radeon HD 6490M + Intel HD Graphics 3000, HDD 500 GB, 7200 ot. /min.
  • HP ProBook 4330s: 13,3″, 1366 × 768, Intel Core i5-2410M, 4 GB RAM, Intel HD Graphics 3000, HDD 500 GB, 7200 ot. /min.
  • Fujitsu Lifebook NH570: 18,4″, 1680 × 945, Intel Core i7-620M, 4 GB RAM, Nvidia GeForce GT330M, HDD 500 GB, 5400 ot. /min.
  • HP Pavilion dv6-6030ec: 15,6″, 1366 × 768, AMD Turion II P560, 4 GB RAM, AMD Radeon HD 6650M + AMD Mobility Radeon HD 4250, HDD 640 GB, 5400 ot. /min.
  • HP EliteBook 8560p: 15,6″, 1600 × 900, Intel Core i7-2620M, 4 GB RAM, AMD Radeon HD 6470M, HDD 500 GB, 7200 ot. /min.

Závěr

Závěr

15,6palcový notebook Tecra R850 je stylový stroj, který je primárně určený pro byznys. Z designového pohledu patří k  hezčím notebookům, působivé je černé provedení se stříbrnými chromovými prvky. Tělo je provedené v  tenké a lehké podobě, díky čemuž notebook dobře padne do ruky. Co se týká ergonomie a ovládání, k pozitivům tohoto modelu patří chiclet klávesnice i trackpoint. Kladem je i slušná výbava rozhraní, jako například eSATA, USB 3.0 až po slot ExpressCard.

Za zápory pak lze považovat reproduktory, které kvalitou rozhodně neohromí, případně displej, jehož vertikální pozorovací úhly jsou dosti úzké. (Na druhou stranu je pravda, že u byznys notebooků se právě na kvalitu těchto komponent neklade příliš velký důraz). Cena za tento model, která se pohybuje kolem 20 tisíc Kč včetně DPH, je přiměřená – vzhledem k bohatší výbavě a použitému hardwaru, jehož základem je procesor Intel Core i3 s architekturou Sandy Bridge.

Plus a mínus  
+ Tenký a odolný design
+ Kvalitní klávesnice a trackpoint
+ Velký počet rozhraní
‚àí Nízká kvalita zvuku
‚àí Slabší displej ve vertikálních pozorovacích úhlech

Výsledky benchmarků

Výsledky testů  
3DMark2001SE (body) 9 723
3DMark06 (body) 3079; CPU 2506
3DMark Vantage (body) P1435
PC Mark Vantage 5107;  Memories: 3352; TV and Movies: 3494; Gaming: 3531; Music: 5105; Communications: 4892; Productivity: 4385; HDD: 3770
HD Tune 2.55 (MB/s; ms] Transfer rate (average): 79,6. Acces time: 17,0 ms
SiSoft Sandra 2010 Aggregate Arithmetic Performance: 29,58 GOPS; Dhrystone: 35,35 GIPS; Whetstone: 24,75 GFLOPS; Aggregate Memory Performance: 8,86 GB/s
Crystal Disk Mark 3 Seq: 86,76/85,71; 512K: 31,75/38,90; 4K: 0,394/1,034; 4KQD32: 0,389/1,061
Devil May Cry 17,85 (1366 × 768, 4× MSAA)
Cinebench R11.5 OpenGL: 7,50 fps; CPU: 2,02 pts; CPU 1 jádro: 0,83 pts
x264 BenchMark HD v3.0 (1st pass / 2nd pass): 40,49 / 10,95
Virtual Dub Mod (DivX) (čas) 1:16
Virtual Dub Mod (Xvid) (čas) 2:33
Windows 7 Experience Index 4,7; Procesor: 6,5; Paměť: 5,9; Grafika: 4,7; Herní grafika: 6,1; Pevný disk: 5,9
Výdrž web (čas) 4:20
Výdrž idle (čas) 4:48
Herní testy  
TM Nations Forever 11 fps
FarCry 2 Average: 8,07. Max: 13,47. Min: 5,41
World in conflict demo Average: 5. Minimum: 3. Maximum: 9 
Crysis demo 5,52 fps

CPU - Z

CPU - Z 2

CPU - z 3

CPU - Z 4

CPU - Z 5

CPU - Z 6

AIDA 64

CrystalDiskInfo

GPU - Z

CPUID

Ohodnoťte tento článek!