Toshiba Tecra Z50: tenká s IPS a SSD je nejlepší patnáctkou na trhu (recenze)

0

Konstrukce, parametry

Toshiba na jaře představila velmi povedené nové modely notebooků a kromě 13″ Portégé Z30, které se konečně dočkalo Full HD IPS displeje, nás zaujala patnáctka Tecra Z50. V nabídce Toshiby je ještě i takový mezistupeň, 14″ Tecra Z40, nicméně Full HD IPS s numerickým blokem má právě až model Z50.


 

Tecra Z50 je velmi tenký a lehký pracovní ultrabook s matným Full HD displejem, podsvícenou klávesnicí a rychlým SSD. V podstatě jde momentálně o nejlépe vybavený 15″ notebook za ještě rozumnou cenu, jakým kdysi bývalo třeba Vaio S15 od Sony.


 

Velmi pevné magnesiové tělo stříbrné barvy zaručuje dostatečnou pevnost celého šasi a na matném provedení neulpívají otisky prstů. Z okraje víka zmizela plastová lišta použitá v některých dřívějších modelech a design je mnohem čistší. Provedení základny kolem klávesnice je taktéž z magnesiové slitiny.


 

Tloušťka dva centimetry a hmotnost 1,8 kg jsou v kategorii patnáctek opravdu výborné. Na spodní straně je dokovací konektor a víko displeje otevřete téměř jednou rukou. V příslušenství najdete DVD s Windows 8.1 Pro, náhradní trackpoint a samozřejmě nabíječku.

 

Toshiba Tecra Z50-A-10P
displej 15,6″ (1920 × 1080 px), matné nedotykové IPS, 141 DPI, Toshiba TOS508F připojené přes DP
procesor Intel Core i5-4300U na 2,5 GHz (2,9 GHz Turbo), 2/4 jádra, TDP 15 W, vPro
grafický čip Intel HD Graphics 4400
RAM 1× 8 GB DDR3 SO-DIMM (druhý slot volný)
SSD 128 GB Toshiba THNSFJ128GMCT, mSATA, reálná kapacita 99 GB
úložiště – (lze osadit 2,5″ HDD místo SSD)
optická mechanika není
akumulátor 60 Wh, 14,48 V
rozměry a hmotnost 379 × 252 × 20 mm, 1,8 kg
OS Windows 7 Pro
Rozhraní
sítě gigabit LAN (Intel I218-LM), 808.11ac Wi-Fi (Intel Dual Band Wireless-AC 7260), Bluetooth 4.0 LE, Intel WiDi
USB 3× USB 3.0, USB 2.0
čtečka karet SD, SmartCard
výstupy na monitory HDMI, VGA (fungují současně)
další sluchátka, webkamera
Cena a záruka
zahájení prodeje květen 2014

Graf ceny produktu Toshiba Tecra Z50-A PT545E-009011CZ poskytuje server Heureka.cz
záruka 3 roky
zapůjčil Toshiba
cena 32 490 Kč

 

 

Displej, měření optickou sondou

Matný nedotykový patnáctipalcový displej s rozlišením 1920 × 1080 px a technologií matrice IPS je to nejlepší, co může takto velký notebook s Windows dnes mít. Výrobcem displeje je přímo Toshiba, jedná se o model TOS508F, vnitřně zapojený přes rozhraní DisplayPort.

Pro měření displeje používání kolorimetrickou sondu  i1 Display III Pro

Jemnost displeje činí 141 DPI a za současného stavu podpory vysokých rozlišení od Microsoftu rozhodně není více potřeba. Víko displeje se ve zkrutu lehce prohne, nicméně pevnost je dostatečná. Hodnotu jasu lze korigovat v osmi úrovních, v rozsahu 38 až 297 cd/m2, přičemž interiérových 120 cd/m2 je zhruba na 60 % šoupátka. Kontrast je velmi slušných 1286:1.


 

 

Rovnoměrnost displeje je slabší, jen 70 %, přičemž nejvíce displej září v pravém dolním rohu, jinde jsou hodnoty celkem vyrovnané. Víko displeje lze otevřít do maximálního úhlu 140° a k uspání dojde až při téměř úplném přivření víka na 5°


 

 

Klávesnice, touchpad

Toshiba má již delší dobu většinou kvalitní klávesnice a nejinak je tomu u Tecry. Vyniká v rozložení kláves a pěkném podsvícení. Chválím oddělení šipek, ovšem jejich poloviční výška je zase trochu sráží do průměru. Zdvih je povedený, možná s až moc tlumivým efektem. Zapínací tlačítko je samostatně umístěné nad klávesnicí vpravo.


 

Horní řada F-kláves bohužel není oddělena po čtyřech, jako to Toshiba dělá u jiných svých patnáctek. Těžko říct, co ji k tomuto kroku vedlo, prostoru je zde dostatek. Mezi F-klávesami jsou tak zbytečně stejně velké mezery a jednotlivá F-ka nahmatáte hůře. Na této a druhé řadě kláves jsou také další funkce přstupné přes klávesu Fn, ovšem piktogramy již postrádají podsvícení. Vedle perfektně svítících znaků okolo je to dost škoda a změna jasu či hlasitosti je tak mnohem obtížnější.


 
 

Podsvícení má jednu úroveň a přepínáním přes Fn+Z lze vybrat buď vypnuto, zapnuto, nebo zapnuto s časovačem (podsvícení zhasne při nečinnosti). Mezi klávesami nechybí modrý trackpoint – upomínka na fakt, že jde hlavně o pracovní stroj.


 

Touchpad je slabinou Tecry, ale hlavně proto, že jde jen o průměrný prvek na jinak nadprůměrném notebooku. Jeho povrch je málo hladký a prst po něm příliš neklouže. Gesta více prsty jsou trhaná, podobně jako u většiny notebooků s Windows, samotný povrch na to tolik vliv nemá.


 

Pochválit musím tlačítka umístěná nad touchpadem, na což se zvyká velmi dobře. Ve spodní části touchpadu je potom čtečka otisků prstů a jemné bílé indikační diody – nabíjení, stav zapnutí, aktivita disku. Trojice LED je dublována i zepředu a více vpravo jsou další dvě, jež ukazují aktivní Wi-Fi a (případně) 3G modul. Indikace Numlocku a Capslocku je přímo v klávesách.


 

Tecra Z50 si pamatuje aktivní Numlock a i po restartu budete schopni hned psát čísla, například do přihlašovacího hesla. Tohle dnes umí málo notebooků, přitom jde o jednoduchou položku v BIOSu.

 

Konektivita, porty, hardware

Tecra Z50 má veškeré porty celkem ideálně po stranách v zadních částech, nikde proto nebudou překážet kabely. Můžete připojit dva externí monitory přes HDMI a VGA a oba budo fungovat současně s interním displejem. Přes VGA však budete omezeni rozlišením, tento archaický prvek se hodí jen k velmi starým projektorům.


 
 

Levá i pravá strana disponuje dvojicí USB a kromě jednoho jsou všechny typu USB 3.0. Vedle nich najdete sdružený jack pro sluchátka s mikrofonem a  nad displejem nechybí webkamera se dvěma mikrofony. Vedle gigabitové sítě umí rychlou Wi-Fi 808.11ac (2×2 antény), Bluetooth 4.0 a Intel WiDi. Vpravo pak je slot na SD karty a vlevo (tentokrát již v přední části) slot na široké SmartCard.


 

Mezi porty postrádám akorát DisplayPort, který ale lze získat přes dokovací stanici. Tecra Z50 má na spodu dokovací konektor, nicméně dokovací stanice nedosahuje kvalit například Dellu.

Hardware uvnitř

Po odmontování spodního krytu je vidět tenký akumulátor o obří kapacitě 60 Wh, jediný ventilátor, dvojice paměťových modulů, z nichž jen jeden je osazen 8GB SO-DIMM DDR3 od Samsungu a bezdrátový modul

Místo pro 2,5″ disk zde zabírá plastová konstrukce, ve které je našroubované 128GB SSD formátu mSATA. Pro mSATA je ale místo na základní desce výše a Toshiba mohla nechat prostor volný pro případné doinstalování druhého klasického disku na data. To už bohužel nepůjde, jediný konektor SATA je zde jen jeden (ve své miniaturní formě).


 

 

Hardwarová konfigurace testovaného kusu obsahuje úsporný Intel Core i5-4300U na 2,5 GHz (2,9 GHz Turbo), 8 GB RAM a 128GB SSD. V prodeji jsou i varianty s 256GB SSD, ale i 500GB klasickým diskem (ten nebrat). U procesorů je na výběr ještě mezi Core i5-4200U, i7-4600U a i5-4210U

Do BIOSu (Toshiba Setup Utility) se dostanete po stisku F2 při startu. Nastavíte v něm výkon při nízké baterii, dobu podsvícení kláves při časovači, přechod ze spánku do hibernace po určité době (nelze vypnout, maximálně 24 hodin), hlasitost pípnutí, napájení USB ve vypnutém stavu, prioritu bootování (disk, USB flashka, USB mechanika, LAN), lze zakázat jednotlivá rozhraní (webkameru, čtečku karet, čtečku otisků​…) a konečně i Numlock always on. Hurá. Jak tato funkce může na většině notebooků chybět, to je k nepochopení.

 

Výdrž a výkon (srovnání s konkurencí)

Výdrž Tecry je obrovská. Přehrávat film zvládne šest hodin a během hodiny ji nabijete na 55 % kapacity. Průměrná spotřeba (při přehrávání videa) pak činí také průměrných 9,9 W.

Při kancelářské práci se lze dostat až téměř na osm hodin, při využívání multimédií jste stále na třech a půl hodinách. Navíc akumulátor uvnitř má kapacitu velmi slušných 60 Wh.

Naměřeno: Výdrž na akumulátor v různých scénářích

Výdrž na akumulátor v benchmarku Powermark a poté ručně během přehrávání videa ve VLC playeru.

Při maximální zátěži (Prime95, FurMark a dobíjení) si Tecra řekně o 45 W, ale hlučnost ventilátoru je i tak v rozumných mezích. Teprve po 15 minutách plné zátěže se ventilátor ozve naplno. Středně velký napájecí adaptér dává maximálně 65 W, a je tak nadimenzován zcela dostatečně.

Teplota základny / spodní části při zátěži (Prime 95 a Furmark)

39 °C 39 °C 34 °C / 34 °C 36 °C 32 °C
32 °C 35 °C 32 °C / 29 °C 34 °C 31 °C
28 °C 29 °C 28 °C / 29 °C 29 °C 28 °C

 


 

Naměřeno: 3DMark

Cloud Gate je určen pro notebooky s integrovanou grafikou.

 

HWiNFO a AS SSD


 
 

 


Závěr, fotogalerie

Tecra Z50 je nejlépe vybaveným patnáctipalcovýmk notebookem. Je tenká, odolná, s podsvícenou klávesnicí s numerickým blokem, Full HD displejem s technologií IPS i dokovacím portem. Takovou kombinaci ostatní za podobné peníze neumí, nebo nechtějí umět.

Samozřejmě není dokonalá. Touchpad by se mohl více blíž schopnostem Macu, klávesnice má své mouchy (nepohodlné sekundární fuknce přes Fn, menší šipky) a někdo by třeba rád osadil dva disky.

Za podobné peníze se dnes prodává třeba velmi dobré Lenovo Y50-70, navíc s herní grafikou, které je ovšem o dost těžší a hlavně má mizerný TN displej. Tecra Z50 je skvělou volbou pro byznysové i běžné uživatele.

Plusy / mínusy
  výborné lehké a tenké tělo
  výborný displej
  povedená klávesnice
  tlačítka touchpadu umístěná nahoře
  funkce v BIOSu pro Numlock On
  umístění konektorů vzadu po stranách
  dostatečný výkon
  velmi dlouhá výdrž na akumulátor
  rozumná cena
  nemá podsvícené přídavné funkce
  F-klávesy nejsou odděleny po čtyřech
  tradičně málo pohodlný touchpad
  chybí DisplayPort
  nelze osadit druhý disk
Hodnocení 95 %

 

 

 

Toshiba Tecra Z50-A-10P
displej 15,6″ (1920 × 1080 px), matné nedotykové IPS, 141 DPI, Toshiba TOS508F připojené přes DP
procesor Intel Core i5-4300U na 2,5 GHz (2,9 GHz Turbo), 2/4 jádra, TDP 15 W
grafický čip Intel HD Graphics 4400
RAM 1× 8 GB DDR3 SO-DIMM (druhý slot volný)
SSD 128 GB Toshiba THNSFJ128GMCT, mSATA, reálná kapacita 99 GB
úložiště – (lze osadit 2,5″ HDD místo SSD)
optická mechanika není
akumulátor 60 Wh, 14,48 V
rozměry a hmotnost 379 × 252 × 20 mm, 1,8 kg
OS Windows 7 Pro
Rozhraní
sítě gigabit LAN (Intel I218-LM), 808.11ac Wi-Fi (Intel Dual Band Wireless-AC 7260), Bluetooth 4.0 LE, Intel WiDi
USB 3× USB 3.0, USB 2.0
čtečka karet SD, SmartCard
výstupy na monitory HDMI, VGA (fungují současně)
další sluchátka, webkamera
Cena a záruka
zahájení prodeje květen 2014

Graf ceny produktu Toshiba Tecra Z50-A PT545E-009011CZ poskytuje server Heureka.cz
záruka 3 roky
zapůjčil Toshiba
cena 32 490 Kč

 

Kompletní fotogalerie:

Toshiba Tecra Z50: tenká s IPS a SSD je nejlepší patnáctkou na trhu (recenze)
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas/ů