Toshiba vydává pevné disky AL13SE pro SAS s proměnlivými otáčkami

0

Japonská Toshiba, na poli pevných disků David stojící proti dvěma Goliášům (Seagate a WD) vydává nové pevné disky určené do serverů, nebo chcete-li, do enterprise segmentu. Řada AL13SE nabízí kapacity 300, 450, 600 a 900 GB v rozměrovém formátu 2,5 palce. Všechny modely jsou vybaveny 64 MB vyrovnávací paměti a komunikují skrz rozhraní SAS 2.0 s teoretickou rychlostí 600 MB/s.

 

Do notebooku tento disk neosadíte nejen kvůli rozhraní SAS, ale i výšce (tloušťce) 15 mm. Kdo by ale mermomocí chtěl 3,5″ disk, pro něj nabízí Toshiba řadu AL13SEL – modely této série jsou identické, jen jsou vybaveny rámečkem pro montáž do 3,5″ pozice.

Výrobcem udávaná doba seeku je 3,7 ms při čtení a 4,1 ms při zápisu. Tomu napomáhá rychlost otáčení ploten 10 500 ot./min. Ta však není stála, jak je tomu u drtivé většiny existujících pevných disků. Díky technologii Supported Enhanced Power Condition State se otáčky v nečinnosti snižují, podobně jako se podtaktovávají procesory a grafické karty. Typická spotřeba by se měla pohybovat mezi čtyřmi a pěti watty, při startu si ale disk vezme špičkově i 20 W.

Udávaná hodnota MTBF činí dva miliony hodin, Toshiba na disky poskytuje pětiletou záruku.

Zdroj: Toshiba

Ohodnoťte tento článek!