Travolution: auta se domluví se semafory

0

Automobilka Audi testuje v Německu revoluční systém síťové komunikace mezi vozidly a semafory. Počítače se speciálními algoritmy se dokážou domluvit, takže budeme méně zastavovat a zase se rozjíždět na křižovatkách. Pomůže to snížit spotřebu, čímž se ochrání životní prostředí.

Moderní technika a umělá inteligence dnes často dokážou věci, nad kterými zůstává rozum stát. Jednu z nejoriginálnějších aplikací podobné technologie jménem „Travolution“, jejímž cílem je zvýšit bezpečnost a zredukovat spotřebu u aut, již po nějaký čas testuje v praxi společnost Audi. 

Firma Audi hned v úvodu svého tiskového prohlášení uvádí, jak moc jí tíží dnešní situace na silnicích, kde stále dochází k mnoha nehodám, jež nezřídka končí smrtí. Společnost Audi se prý zejména proto rozhodla začít s výzkumem a testy v doposud poměrně neprobádané oblasti, kterou bychom si snad mohli označit jako „inteligentní správa automobilového provozu“. Projekt byl pojmenován „Travolution“ a je zřejmé, že se v něm kříží dvě slova: cestování a (r)evoluce. Na projektu se toho času již čile pracuje (od roku 2006) v německém Ingolstadtu, kde testovací auta na speciálně upravené trase komunikují nejen se semafory, ale také sama mezi sebou. Kvalitně navržená podobná síť má totiž potenciál zrychlit dopravu a v neposlední řadě i výrazně snížit emise CO2. Tento typ komunikace Audi nazvalo jako Car-to-X a prozatím nemá na tomto poli prakticky žádnou větší konkurenci.

Celý článek naleznete na Cnews.cz.

Travolution: auta se domluví se semafory

Ohodnoťte tento článek!