Trend do budoucna? OCZ firmwarem opět zrychluje SSD Vertex 4

0

Necelé dva měsíce jsou tomu, co jsme vás informovali o razantních nárůstech výkonu, které společnost OCZ v podobě aktualizace firmwaru nadělila vlastníkům SSD řady Vertex 4. Vypadá to ale, že programátoři firmy tehdy nevystříleli všechny náboje naráz. OCZ totiž vlastníkům Vertexů 4 přichystala další, byť méně dramatický firmwarový dáreček.

Zázračná aktualizace firmwaru nese číslo verze 1.5 Beta a zrychluje sekvenční čtení a zápis. Informoval o ní server Expreview, je však také již k dispozici ke stažení u výrobce. Přehled parametrů přímo na oficiálních stránkách byl mezitím rovněž upraven na odpovídající hodnoty, takže celou věc lze brát za oficiální. Nové parametry můžete vidět v tabulce.


Sekvenční čtení
Sekvenční zápis

Model

1.4 RC

1.5 Beta

1.4 RC

1.5 Beta

128 GB

550 MB/s

560 MB/s

420 MB/s

430 MB/s

256 GB

550 MB/s

560 MB/s

465 MB/s

510 MB/s

512 GB

550 MB/s

560 MB/s

475 MB/s

510 MB/s

Jak můžete vidět, nejvydatněji se zrychlují sekvenční zápisy u dvou největších modelů, zbylé parametry pak narostly jen o 10 MB/s, což představuje zlepšení o zhruba 2 %. Obávám se ovšem, že nejlevnější model s kapacitou 64 GB poněkud ostrouhal a žádné optimalizování se ho nedotklo.

SSD OCZ Vertex 4

Osobně jsem docela zvědav, zda již řadič Everest 2 řekl poslední slovo, nebo se OCZ podaří ještě někde dva tři MB/s či pár tisíc IOPS vyškrábat. Připomeňme také, že vedle Vertexu 4 letos skrze aktualizace firmwarové výbavy zrychlovala i řada Octane.

 

Škarohlídi možná namítnou, že OCZ ve skutečnosti pouští na trh disky s polohotovým firmwarem a pak se drze snaží obrátit o měsíce zpožděné opravy v ctnost. Skutečnost však spíš bude taková, že z firmwaru úložišť SSD se stává velmi komplexní software, u něhož se delším vývojovým cyklům nelze divit. Možná, že se v budoucnu s touto praxí budeme setkávat stále častěji. Podobně, jako jsme si již dávno zvykli na to, že AMD, Nvidia a Intel vylepšují laděním ovladačů výkon grafik celé měsíce po uvedení hardwaru.

Zdroj: techPowerUp

Ohodnoťte tento článek!