Trendy 2015: nahlédněte s námi do blízké budoucnosti a přidejte vlastní tip

0

Trendy 20151. Mobily s nesmyslně vysokým rozlišením

S nástupem velkých úhlopříček u mobilních telefonů a humbuku kolem retiny na tabletech bylo jen otázkou času, kdy se najdou první výrobci, kteří začnou vysoká rozlišení integrovat do mobilních telefonů. Kdyby se snahy o co nejjemnější bod zastavily u mobilů na Fulll HD rozlišení, nikdo by neřekl ani popel. Ale ony ne. Již letos se objevily první mobily s rozlišením 2 560 × 1 536 px (551 ppi v případě telefonu Meizu MX4 Pro) a do budoucna bude ještě hůř. Vysoké rozlišení se přitom neblaze podepisuje na spotřebě telefonu a stejně tak i na hardwarových nárocích. Přitom displej, který má víc než 300 ppi je v podstatě zbytečný, protože lidské oko již nad tuto hranici stejně nic nerozliší.

 

Trendy 20152. SSD bude v levnějších zařízeních stále nedostupné

SSD v levných a středně drahých počítačích či noteboocích bude stále jen v říši pohádek. I když ceny SSD budou v příštím roce utěšeně klesat, bude pro výrobce stále výhodnější osadit do levných strojů klasické pevné disky, protože se budou moci marketingově chlubit vyšší kapacitou úložiště. Že ale takové úložiště zadusí už tak slabý výkon celého stroje, je věc jiná. Změny se dočkáme snad v roce 2016. V tom nadcházejícím je to ale hodně nepravděpodobné.

 

Trendy 20153. Tablety budou dále na ústupu

Pozvolný ústup tabletů kvůli stále agresivnějším mobilním telefonů bude pokračovat v ještě větší míře příští rok. Jestli letos ještě někteří výrobci v nabídce svůj phablet neměli, příští rok jej mít určitě budou. A stejně tak bude přibývat uživatelů, kterým se nebude chtít používat dvě podobná zařízení, když mohou používat jen jedno univerzální. Navíc bude probíhat i hromadná optimalizace webového obsahu pro zobrazení na mobilních zařízeních, takže postupně odpadne další důvod, proč například pro brouzdání na internetu používat větší tablet.

 

Trendy 20154. Chromebook do každé rodiny

Už letos patřily Chromebooky v zámoří k nejprodávanějším notebookům. Vděčí za to především zajímavých konfiguracím za výhodné ceny. Chrome OS se již také řadí mezi použitelné systémy, a pokud nepoužíváte nějaké aplikace, které nutně potřebují ke svému chodu Windows, není již moc důvodů, proč se Chromebookům bránit. S jejich prodejem se letos začalo trochu neoficiálně, koncem roku pak byly Chromebooky uvolněny pro český trh oficiálně.

 

Trendy 2015
5. Spotřeba, spotřeba a ještě jednou spotřeba

Důraz na snižování spotřeby je patrný u nových produktů již několik let. Doposud se to ale týkalo především procesorů. V příštím roce by se ale měly tyto snahy výrazněji dotknout i oblasti grafických karet, kterým se snižování spotřeby zatím trochu vyhýbalo. Je sice pravda, že čipy jsou stále efektivnější a tím i úspornější, ale nebyl zde patrný zatím takový tlak, jako v oblasti procesorů. V případě procesorů se pak můžeme těšit na výkonné procesory s maximálním TDP 65 W, v případě střední kategorie pak na TDP 45 a 35 W jako standard.

 

Trendy 20156. Windows 10 kam se podíváš

Zatímco Windows 8 byly přijaty mírně řečeno poněkud vlažně, Windows 10 zřejmě čeká osud podobný tomu, který měly Windows 7, kdy nahradily nenáviděné Visty. Microsoft se z případu Windows 8 evidentně poučil a u Windows 10 resuscitoval některé vlastnosti, po kterých uživatelé nejvíce volali. K masivnímu nasazení pak také jistě pomůže sjednocení operačního systému pro všechny typy zařízení – stejný systém tak budete mít ve svém počítači, tabletu i mobilu, vše navíc provázané pomocí jednoho účtu. Office a data na OneDrive v cloudu pak jsou logickým doplněním celého ekosystému, kterým Microsoft rychle dohání konkurenci v podání Applu a Googlu. Nutno dodat, že v případě Office ji dokonce i předbíhá.

 

Trendy 20157. Jemnější a kulaté monitory

Monitory s rozlišením 4K byly sice uvedeny již v roce 2014, masovějšího nasazení se dočkají až roce následujícím. Vděčit za to budou především razantnímu poklesu ceny, ačkoli to se bude týkat především jejich TN verzí. Navíc se určitě dočkáme i postupného prosazování i 5K či dokonce 8K rozlišení. A stejně jako u mobilů jsou jemnější displeje hnacím motorem pro výkonnější hardware, ne jinak tomu bude i u počítačů. Více pixelů zkrátka potřebuje vyšší výkon, což požene vodu na mlýn zejména výrobcům procesorů a grafických karet.

Vzhledem k rozšiřujícím se větším úhlopříčkám nebudou již vzácností ani zakulacené monitory, které budou zlepšovat krajní pozorovací úhly. Tímto trikem budou moci výrobci alespoň částečně eliminovat hlavní nevýhodu TN panelů, kde již na velkých úhlopříčkách dochází k výraznějšímu zkreslení barev u krajů.

 

Trendy 20158. Levné dedikované grafiky vymřou

Výkon grafických čipů integrovaných v procesorech se každý rok plynule zvedá. Již letos si bylo možné na integrovaných grafikách od AMD i Intelu obstojně zahrát v nižších detailech, připravovaný čip Broadwell od Intelu by pak měl pomyslnou laťku posunout zase o úroveň výš. Díky tomu již bude zcela postrádat smysl do levnějších sestav osazovat dedikované grafiky (jako jsou nyní GeForce 610 nebo Radeon R5 230), které zbytečně zvyšují spotřebu a velmi často i hlučnost sestavy. Stranou jistě nezůstane ani AMD, které jistě do svých procesorů nacpe výkonnější grafická jádra.

 

Trendy 2015
9. Bez náramku ani ránu

Fenomén wearables, který zažil velký boom, bude pokračovat i v příštím roce. Krokoměr bude integrovaný téměř do každého mobilního zařízení, a kdo nebude sledovat své tělesné funkce, bude prakticky vyloučen z kolektivu „in“ lidiček. Propojení s chytrým telefonem bude samozřejmostí a reportování prvního infarktu online na sociálních sítích se stane velkou událostí.

 

Trendy 201510. Steam machine, odpočívej v pokoji

SteamOS a konzole Steam Machines v příštím roce totálně propadnou. Kolem projektu je poslední dobou úplné ticho a nevypadá to, že by ho Valve mělo někam dotáhnout. Partneři, kteří konzole plánovali, jsou teď nejspíš dost rozčarovaní a pokud v roce 2015 vůbec nějaké Steam Machines přijdou na trh, nejspíš nijak úspěšné nebudou. Rozhodně se nebude dát očekávat podobný úspěch, jako zaznamenala Nvidia se svým Shieldem a platformou Grid.

 

Trendy 201511. Rusko v izolaci

Rusko bude více a více izolovat svůj internet a bude chtít mít všechno pod kontrolou. Na popud vlády vzniknou další státem kontrolované webové služby a stejně tak budou kladeny velké tlaky na Google a další vyhledávací služby, aby lokálně upravovaly výsledky hledání, tak jako se to děje již nyní v Číně. Celé to pak povede jen k větší izolovanosti Ruska od okolního světa.

 

Trendy 201512. Mobilní internet, kam se podíváš

Rozšiřování rychlého mobilního internetu nabralo na obrátkách a je velmi pravděpodobné, že v příštím roce jím bude konečně pokryta drtivá většina území, nikoli jen populace. Třeba se konečně dočkáme i dne, kdy bude možné po cestě mezi dvěma největšími městy v republice cestovat s připojeným internetem, a nikoli tak jako dnes, kdy je internet k dispozici jen v blízkosti větších měst na velmi omezenou dobu.

 

 

 

Trendy 201513. Bude stále nač se těšit

I přes letošní zlepšení, bude i v příštím roce spousta služeb, které budou potenciálním zákazníkům v Česku zapovězeny. Ano, máme na mysli služby jako Netflix, Hulu nebo Amazon Prime, které jsou v zahraničí velmi populární. Je sice pravda, že jsme jako národ velmi vynalézaví a tak se umíme i k těmto službám protunelovat přes systém proxy serverů, nicméně o elegantní způsob se příliš nejedná. Nehledě na pocit, že na nás tyto služby stále pohlížejí přes prsty.

 

Trendy 201514. Větší disky i SSD

Klasické pevné disky i SSD budou i v příštím roce zvyšovat svoji kapacitu a snižovat poměr ceny za 1 GB dat. Zatímco letos jsme se dočkali v průběhu roku běžné dostupnosti 4TB disků a na sklonku roku dokonce i 6TB, v příštím roce by se měla kapacita dostat až k magické hranici 10 TB. A to vše ještě bez nasazení technologie HAMR, která bude mít na hustotu zápisu v budoucnu zásadní vliv. V případě SSD se více rozšíří mezi běžné uživatele disky o kapacitě 512 GB a 1 TB, a to zejména díky snížení jejich pořizovací ceny. Současně se dočkáme dalšího zrychlení používaných řadičů, takže se dočkáme rychlostí kolem 3 GB/s.

 

Trendy 2015

15. 3D tisk v domácnostech

3D tisk již nebude jen výsadou geeků a podivínů, ale začne se díky dostupnosti 3D tiskáren prosazovat i mezi domácími uživateli. Velkou zásluhu na tom budou mít tradiční výrobci tiskáren jako Canon, Epson nebo HP, kteří představí své domácí 3D tiskárny. Současně se rozšíří počty volně dostupných šablon pro tisk nejrůznějších součástek, hraček či domácích pomocníků, které bude možné takto svépomocí doma vyrobit v odpovídající kvalitě.

Trendy pro rok 2015

Jak jsme se trefili v loňském roce

Nesmíme si odpustit inventuru našich odhadů, které jsme do světa vypustili na začátku roku 2014. V čem všem jsme se trefili a co nakonec dopadlo jinak?

1. Tablety jsou out

V loňském roce jsme tipovali, že zájem o tablety poklesne a lidé se začnou soustředit kromě telefonů na nejrůznější chytré příslušenství – jako jsou hodinky, fitness náramky apod. Tablety v letošním roce mírný pokles zájmu skutečně zaznamenaly a nejrůznější wearables postupně dobývá svět. S přimhouřenýma očima nám tato předpověď tedy vyšla.

 

 

2. Tablet nebo telefon?

Nástup velkých úhlopříček na mobilních telefonech je nezadržitelný. Kdo nemá v nabídce alespoň 5,5“ mobil, jako by neexistoval. Dokonce i Apple se již vrhnul do této kategorie a jak jinak – zaznamenal velký úspěch. Kategorie phabletů tedy neustále narůstá a i tato předpověď nám vyšla.

 

 

3. Konec pirátění hudby

V tomto případě jsme se asi trošku netrefili. Předpovídali jsme mohutný nástup předplacených hudebních služeb jako Play Music, Spotify, Deezer nebo Rdio a jejich velké propagování v obecných médiích, nicméně i v dnešní době je placení za hudební obsah parketou spíše počítačových nadšenců, než záležitostí široké veřejnosti. Na druhou stranu možnosti levného předplacení hudby se v letošním roce výrazně rozšířily, což je jen dobře. Druhou věcí je, jak intenzivně jsou využívány.

 

4. Televize už jen chytře a prohnutě

Koupit dnes „hloupou“ televizi je téměř nemožné. Chytré televize zcela ovládly trh a je jen otázkou, jaké možnosti daný model nabízí. Připojení k internetu je u dražších modelů již standardní součástí výbavy. Jen s tím prohnutím nám to ještě úplně nevyšlo. I když se objevují první komerční vlaštovky, stále je to jen výsada nejdražších modelů.

 

5. Soumrak herních PC

Ústup herních PC je přibližně stejný evergreen, jako zánik papírových časopisů. Každý rok čekáme, kdy už to přijde a ono nic. A tak i letos se výrobci předháněli v uvádění stále výkonnějších grafik a procesorů, aby bylo možné stavět nové herní stroje, které se srdnatě pustí do boje s 4K rozlišením. Je ale pravda, že výkonným herním PC letos začaly šlapat na paty herní konzole PS4 a Xbox One. Uvidíme, jestli příští rok nezamíchá kartami ještě Nvidia se svým Gridem.

 

6. Virtuální realita nové generace

Věštbu o masivním nastoupení virtuální reality spojené se zařízením Oculus Rift musíme o jeden rok ještě posunout. Uvedení ostré verze se neustále protahovalo a ještě dříve než se dostala na pulty obchodů verze první, už je na obzoru druhá a propracovanější. A to nemluvíme o nejrůznější konkurenci, která si na tento trh brousí v příštím roce zoubky také.

 

7. Platidla moderní doby

Tak jako veřejná bublina kolem kryptoměn rychle začala, stejně rychle i skončila. Až na výjimky, které můžeme spočítat asi na prstech jedné ruky, se nedá Bitcoiny či jinou měnou běžně platit a nemůžete si ji ani vybrat z bankomatů. Stále tak musíte mít svůj účet nabit korunami, eury či dolary. V tomto případě jsme se tedy netrefili, i když zvýšená vlna zájmu zde skutečně byla.

 

8. I programy jdou předplatit

Předplácení aplikací a jejich hromadný přesun do cloudů lze označit za trend roku 2014, který navíc bude v příštím roce hojně pokračovat. Své želízko v ohni mají v tomto směru všechny velké firmy, mezi nimiž kraluje Google s Applem, nicméně Microsoft jim začíná jít hodně po krku.

 

 

9. Soumrak nad Facebookem

Rok 2014 znamenal pro Facebook skutečně přelomové období. Lidé se od něj začali na dříve dobytých území postupně odvracet, což se Facebook snaží dohonit na nových trzích. Popularitě neprospívá ani maximální snaha o monetizaci celého projektu, kdy jsou uživatelé reklamou obtěžování více, než je zdrávo. Velkým problémem jsou také nová pravidla. Ve zkratce: Facebook si může s daty, které na jejich servery nahrajete, dělat v podstatě co chce.

 

 

 

10. Herní konzole ze smartphonů

V případě příslušenství, které by chytré telefony přetvořily na herní konzole, se útok na peněženky uživatelů nekonal v takové míře, jak jsme původně očekávali. Ne že by se žádné takové příslušenství na trhu neobjevilo, ale jeho penetrace mezi hráči je mizivá. Nepomáhá tomu ani nedořešené rozhraní pro připojení těchto ovladačů u telefonů s Androidem, jediný, kdo má tuto otázku dořešenou Apple.

Trendy 2015: nahlédněte s námi do blízké budoucnosti a přidejte vlastní tip

Ohodnoťte tento článek!

Sdílejte