Tři nástroje pro hezčí a efektivnější Windows 7

0

Patříte k těm uživatelům, kteří dávají přednost elegantnímu vzhledu a rádi si přizpůsobí operační systém k obrazu svému, nebo preferujete účelné nástroje pro rychlejší práci a ušetření každého zbytečného kliknutí je pro vás hlavní prioritou? Čtěte dále – následující trojice miniaplikací potěší oko i zkvalitní práci na vašich Windows.

Než se pustíte do instalování, tak nezapomeňte, že pro práci s aplikacemi, které mění systémové nastavení, je třeba být do systému přihlášen jako administrátor.

Tlačítko Start stokrát jinak

Na úvod si ukážeme jednoduchý prográmek, který pomůže vaše Windows ještě více zútulnit. Pomocí aplikace Windows 7 Start button changer snadno změníte ikonu tlačítka Start na požadovaný obrázek. Přímo s aplikací máte k dispozici 10 různých ikon, nejrůznější variace na tlačítko Start můžete pak vyhledat např. na stránkách www.deviantart.com.

Aplikaci stáhnete zde.

Windows jako klícku: Windows Theme Installer

Windows 7 sice nabízí podporu změny témat, a to velice propracovanou. S poměrně detailním návodem, jak si upravit digitální prostředí k obrazu svému, jste se mohli setkat zde. Zvolit si z témat, která jsou již ve Windows obsažena opravdu není těžké. Stejně tak samoinstalační themepacky (tedy soubory s příponou .themepack), které uvedete do akce pouhým dvojklikem, nabízí velice intuitivní cestu pro práci s tématy.

Existuje však celá řada neoficiálních (např. fanouškovských) témat a ta mnohdy samoinstalační nejsou. Když si archiv s takovým tématem stáhnete, zpravidla v něm najdete soubory typu .theme, Explorer.exe, OobeFldr.dll, ExplorerFrame.dll a Shell32.dll (nemusíte najít nutně všechny). Instalaci tématu následně musíte provést překopírováním daných souborů do patřičných složek, což může někdy vést ke zdlouhavému hledání, které vás nakonec od instalace dalších témat odradí (což by byla škoda).

Windows Theme Installer v1.1 se o tato instalační úskalí postará za vás – jediné, co musíte znát, je cesta k souborům instalovaného tématu. Rozhraní aplikace Windows Theme Installer dále umožňuje spravovat seznam nainstalovaných témat a přehledně je tak mezi sebou měnit. Rovněž můžete kdykoliv obnovit původní systémové soubory a vrátit se tak k defaultímu tématu.

Aplikaci Windows Theme Installer můžete stáhnout zde.

Čarujte s okny pomocí programu AquaSnap

Aplikace AquaSnap je opravdovou libůstkou, která využívá snad nejpříznačnějšího (a patrně i nejatraktivnějšího) atributu Windows 7 – prostředí Aero. Aero umožňuje samo o sobě chod řady zajímavých a hlavně efektních funkcí. Mimo jiné je to např. funkce Aero Peek, která při najetí na ikonu v pravém dolním rohu zprůhlední všechna okna a odkryje plochu, nebo funkce Aero Shake, která zařídí, že při „zatřesení“ oknem (tj. rychlými pohyby myší se stisknutým tlačítkem na okně) se všechna další okna minimalizují.

S programem AquaSnap můžete právě funkce využívající prostředí Aero upravit několika málo kliknutími. Rozhraní aplikace vám po instalaci nabídne pět záložek. Nad záložkou General se nijak hlouběji pozastavovat nemusíte, ta vám poskytne základní nastavení týkající se chodu programu a informace o vývojářích.

Zajímavější je záložka AguaSnap obsahující ovládací prvky pro nastavení a rozšíření funkce Aero Snap. Můžete tu povolit nebo zakázat klasický Aero Snap nebo si vyhrát s nastavením vylepšeného přichycování oken pojmenovaného příznačně AquaSnap. Pro všech osm směrů (tedy vlevo, vpravo, nahoře, dole a všechny rohy) lze nastavit akci, která nastane při najetí oknem ke kraji obrazovky.

Na záložce AquaShake nastavíte akci, která se provede při „zatřesení“ oknem. Oproti výše zmíněné funkci Aero Shake pro minimalizaci oken nabízí AquaSnap navíc možnost „připíchnutí“ požadovaného okna (tj. toho, se kterým zatřesete) nad všechna ostatní okna. (o aplikaci, která řeší stejnou problematiku za použití klávesových zkratek, se dočtete zde) Rovněž si zde můžete určit míru citlivosti a rychlosti a délku trvání „třesení“, pro které se má akce vykonat.

Pod heslem AquaGlass najdete možnost nastavit si průhlednost okna, s nímž pohybujete, takže uvidíte, co se nachází za ním. Stejně jako v předchozích případech lze i zde nastavit výši průhlednosti.

A konečně na kartě Appearance si můžete pohrát s několika estetickými prvky, které se týkají funkce přichycení (tedy AquaSnap).

Program AquaSnap stáhnete zde.

Tři nástroje pro hezčí a efektivnější Windows 7

Ohodnoťte tento článek!