Tři nové AMD Radeony řady HD 7900: duální monstrum, GHz Edition a HD 7930

0

Od té doby, co Nvidia začala vydávat grafické karty s čipy architektury Kepler, zažívají Radeony krušné chvíle. Zejména se to týká řady HD 7900, proti které Nvidia nasadila podařenější GeForce GTX 680 a GTX 670, vítězství v té úplně nejvyšší výkonnostní a cenové kategorii si pojistila modelem GTX 690 se dvěma čipy GK104. Na pořádnou odvetu od AMD ale ještě stále čekáme. Dočkat bychom se ale měli „co nevidět“.

AMD připravuje celkem tři nové karty s čipem Tahiti. Prvním je Radeon HD 7970 GHz Edition, který, jak název napovídá, bude mít v základu takt jádra 1000 MHz namísto 925 MHz u stávajících karet. V relativních číslech je to zvýšení taktu o 8 %, kdyby byl o tolik vyšší i výkon, i to by mělo stačit na těsné vítězství nad GeForce GTX 680. V testu kolegy Adama Vágnera vyšla karta od Nvidie v průměru o 6 % rychlejší než dosavadní vlajková loď AMD. Do souboje ale téměř jistě promluví i ovladače – jak GCN, tak Kepler jsou nové architektury a na obou stranách je stále co ladit. A nezapomínejme, že karty architektury GCN brzdí v rozletu frekvence pamětí – a ta zůstává stejná.

Gigahertzová edice by měla být oficiálně vydána ještě v průběhu června, o pár týdnů později by měl následovat zcela nový Radeon HD 7930. AMD jej prý možná načasuje tak, aby „překazila“ launch konkurenční GeForce GTX 660. Obě karty budou okleštěnou variantou výkonnějšího čipu (Tahiti v případě prvním, GK104 v případě druhém), jenom o jedné z nich si přitom troufám prohlásit, že nejspíš nebude stát za vaši pozornost. Třicítka je zkrátka zakletá, snad kromě HD 4830 byly takto označené Radeony vždy nepříliš podařenými produkty.

Mezi Radeony HD 7950 a HD 7870 s čipem Pitcairn je rozdíl v řádu jednotek procent a do této mezery se nový model bude usazovat těžko. Pokud Radeon HD 7930 nebude oproti zástupci nižší řady slabší, o spotřebu a poměr cena/výkon mám docela obavy.

 

No a konečně se dostáváme k Radeonu HD 7990, který by měl ukončit nadvládu GeForce GTX 690, nebo se alespoň coubertinovsky zúčastnit souboje. Karta se dvěma čipy Tahiti podle starších zpráv neměla existovat – nebo vlastně ano, ale pouze pod hlavičkou jednotlivých výrobců a pod názvem HD 7970 X2. Nakonec referenční karty asi přece jen budou, do recenzí a na trh by se měly dostat v průběhu srpna.

Pro hráče, kteří mají hlouběji do kapsy, chystá AMD přirychlené Radeony HD 7750 a HD 7770.

Zdroj: 3DCenter.de

Ohodnoťte tento článek!