Tři novinky od AMD v recenzích

0

AMD dnes uvedla tři nové procesory, zaprvé vlajkovou loď, šestijádrový Phenom II X6 1100T na 3,3 GHz, dále potom Phenom II X2 565 a Athlon II X3 455. Všechny pochopitelně do patice AM3. Specifikace dále:

  • AMD Phenom II X6 1100T je 45nm šestijádro na 3,3 GHz, díky Turbu může zrychlit až na 3,7 GHz. Má 6 MB L3 cache. TDP je 125 W, procesor se bude prodávat za 5900 Kč.
  • AMD Phenom II X2 565 BE je 45nm dvoujádro na 3,4 GHz, lze jej odemknout až na čtyřjádro, má odemčený násobič pro snadné taktování a 6 MB L3 cache. TDP je 80 W. Cena je 2500 Kč.
  • AMD Athlon II X3 455 je tříjádro na 3,3 GHz, máte šanci odemknout čtvrté jádro. Procesor nemá L3 cache. TDP je 95 W. Prodávat se bude za pěkných 1950 Kč.

Abyste si udělali menší představu o výkonu, přinášíme střípek recenze z Anandtechu:

Jak je vidět, v převodu HD videa formátu x264 se šest jader hodí a šestijádra od AMD předbíhají rychlá čtyřjádrové Core i5 a i7. To samé platí pro Athlon – díky třetímu jádru má znatelně navrch proti dvoujádrové konkurenci.

Ve hrách se zase karta obrací, i když Athlon leckde díky třetímu jádru srovnává pomalejší Core i3 a stejně tak šestijádrový Phenom dovede trošku vycenit zuby. Platí ale, že vyhrává spíše Intel.

Graf spotřeby je stvořen podle výsledků při onom převodu videa, který krásně využívá všech šest jader. Vidíte i výsledky přetaktovaných procesorů, takty těsně pod 4 GHz se daly čekat, potěší, že se na Anandtechu povedlo odemknout Athlon II X3 na čtyřjádro a Phenom II X2 na tříjádro.

Situace zůstává přibližně stejná – AMD samozřejmě nemůže ani s novým šestijádrem konkurovat Gulftownům od Intelu, ale zase nasazuje mnohem nižší cenu a snaží se zaútočit na čtyřjádra. Úspěch je to jak kde, ale pokud víte, že šest jader využijete (rendering, některé převody videa…), může Phenom II X6 1100T vytřít své cenové konkurenci zrak.

AMD Phenom II X6 1100T v celé své kráse

Ještě více to platí o Athlonu, třetí jádro se prostě hodí často a odměnou vám je takřka 50 % výkonu navíc oproti dvoujádru, navíc odemykání je zajímavý bonus. Osobně se mi moc nelíbí jen dvoujádrový Phenom, ale pokud jste fandové unlockingu, může prokázat velikou službu.

Zdroje (a celé recenze): Anandtech, Hothardware

Ohodnoťte tento článek!