
Český telekomunikační úřad dnes oznámil, že trojice virtuálních operátorů jej požádala o výjimku a možnost účtovat roamingové příplatky na území Evropské unie. Úřad jejich žádosti označil jako neodůvodněné, poskytnuté informace za nedostatečné, a výjimky proto neschválil.
„Žadatelé neprokázali splnění podmínky stanovené v čl. 10 odst. 1 Prováděcího nařízení Komise (EU) 2016/2286, že by nebyli schopni pokrýt svoje náklady na poskytování regulovaných maloobchodních roamingových služeb, což by mělo za následek narušení udržitelnosti jejich modelu pro stanovení vnitrostátních cen,“ tvrdí ČTÚ.
O povolení příplatků požádaly společnosti Mundio Distribution (virtuál Vectone Mobile), miniTEL (Odorik, VietPhone) a Erbia Mobile (Laudatio).
Od 15. června se v zemích EU a třech zemích EHP uplatňuje pravidlo „roam like at home“. Spotřebitelé mohou volat, psát a datovat za stejné ceny jako doma. Nesmí toho však zneužívat a nemohou beztrestně prodatovat příliš mnoho. Co to přesně znamená, si můžete přečíst v tomto článku.
Jakto, že tyhle Virtuály vůbec neznám?
Odorik i Vectone jsme na Cnews několikrát zmiňovali. Dnes je ale virtuálů více než 100, a pokud ti malí nemají čím zaujmout, tak o nich ani nepíšeme.
On né každý virtuál nabízí své služby veřejnosti, a stejně tak se najdou i různí „lokální“ virtuálové – většinou třeba menší poskytovatelé internetu přes 5Ghz WiFi, vytvoří operátora a pokouší se klientům nabízet krom internetu i telefonní služby, atp…
Odorik je nejlepsi operator pro lidi, co malo utraci. Ceny drzi prakticky na nakupni cene, takze se nedivim, ze se jim dotovani roamingu nelibi a je z jejich strany fer, ze nechteji nikoho dotovat i kdyz na prvni pohled to tak nevypada. Obecne ten roaming je pro virtualy brutalni ojeb a dosy se divim, ze eu ktera si tolik zaklada na ferovisti takovy ojeb schvalila.
Odorik je velkej a znamej poskytovatel VoIP. Asi to nepouzivas ze?
Jinak Odorik jako mobilni vitual nic moc, ale to je proto, ze on cerpa myslim z velkoobchodni nabidky T-Mobilu nebo i Vodafonu a ta je dost nevyhodna, coz konstatovali CTU a tudiz virtualove primo vlastneni T-Mobilem, kteri nemusi spolehat na velkoobchodni nabidku, vyjdou lepe.
Je logické, že se virtuální operátor brání, on musí v zahraničí platit za své zákazníky, ale doma se do jeho sítě nepřihlásí, takže je jen otázka času, kdy zkrachuje
Virtuálové jsou jen taková náplast na chabé konkurenční prostředí ale plnohodnotné řešení to není.
Já vlastně přemýšlím, jaký mají virtuálové smysl, proč vůbec vznikli. Je to takový „bastl“. Proč třeba je Kaktus přemalovaný T-Mobile? Jaký to má smysl? Proč tyto služby nenabídl přímo T-Mobile? Je to aby na oko byla konkurence (což stejně před úřady neprojde, když se o tom ví)?
Vím, že jsou i virtuálové nenavázaní jako Kaktus na vlastníka, ale to mi také uniká. Je to o tom, že velcí operátoři se nechtějí drbat s „plebsem“ (zákazníky) a tak je přehodí na virtuály? Z principu by měli virtuálové být vždy dražší jak operátor, protože tam mají svou marži a neměli by být vůbec potřeba.
Kdyby operátoři neprodávali koncovým uživatelům, tak bych to chápal, ale takto ne. Mají kompletní infrastrukturu na obsluhu zákazníka, musí to umět.
Mít virtuála neznamená, že na tom zbohatneš. Spíš to znamená, že k již nabízeným produktům získáš konkurenční výhodu a „pár korun navíc“. Vesměs mají virtuály ti, co poskytují více služeb. Firmy, které chtěly mít jen operátora, už vesměs neexistují.
Na druhou stranu ano, velcí operátoři nestojí o člověka, kterej provolá 16 Kč měsíčně. Kdo by o něj taky stál. Náklady na provoz toho čísla převyšují spotřebu (frekvence, číselný rozsah, SIM, výstavba sítě atd atd).