Tři virtuálové si chtěli nadále účtovat roamingové poplatky v EU

9
Evropa
Ilustrační foto (zdroj: Bing Maps)

Český telekomunikační úřad dnes oznámil, že trojice virtuálních operátorů jej požádala o výjimku a možnost účtovat roamingové příplatky na území Evropské unie. Úřad jejich žádosti označil jako neodůvodněné, poskytnuté informace za nedostatečné, a výjimky proto neschválil.

Žadatelé neprokázali splnění podmínky stanovené v čl. 10 odst. 1 Prováděcího nařízení Komise (EU) 2016/2286, že by nebyli schopni pokrýt svoje náklady na poskytování regulovaných maloobchodních roamingových služeb, což by mělo za následek narušení udržitelnosti jejich modelu pro stanovení vnitrostátních cen,“ tvrdí ČTÚ.

O povolení příplatků požádaly společnosti Mundio Distribution (virtuál Vectone Mobile), miniTEL (Odorik, VietPhone) a Erbia Mobile (Laudatio).

Od 15. června se v zemích EU a třech zemích EHP uplatňuje pravidlo „roam like at home“. Spotřebitelé mohou volat, psát a datovat za stejné ceny jako doma. Nesmí toho však zneužívat a nemohou beztrestně prodatovat příliš mnoho. Co to přesně znamená, si můžete přečíst v tomto článku.

Ohodnoťte tento článek!

9 KOMENTÁŘE

  • On né každý virtuál nabízí své služby veřejnosti, a stejně tak se najdou i různí „lokální“ virtuálové – většinou třeba menší poskytovatelé internetu přes 5Ghz WiFi, vytvoří operátora a pokouší se klientům nabízet krom internetu i telefonní služby, atp…

  • Odorik je nejlepsi operator pro lidi, co malo utraci. Ceny drzi prakticky na nakupni cene, takze se nedivim, ze se jim dotovani roamingu nelibi a je z jejich strany fer, ze nechteji nikoho dotovat i kdyz na prvni pohled to tak nevypada. Obecne ten roaming je pro virtualy brutalni ojeb a dosy se divim, ze eu ktera si tolik zaklada na ferovisti takovy ojeb schvalila.

  • Odorik je velkej a znamej poskytovatel VoIP. Asi to nepouzivas ze?
   Jinak Odorik jako mobilni vitual nic moc, ale to je proto, ze on cerpa myslim z velkoobchodni nabidky T-Mobilu nebo i Vodafonu a ta je dost nevyhodna, coz konstatovali CTU a tudiz virtualove primo vlastneni T-Mobilem, kteri nemusi spolehat na velkoobchodni nabidku, vyjdou lepe.

 1. Já vlastně přemýšlím, jaký mají virtuálové smysl, proč vůbec vznikli. Je to takový „bastl“. Proč třeba je Kaktus přemalovaný T-Mobile? Jaký to má smysl? Proč tyto služby nenabídl přímo T-Mobile? Je to aby na oko byla konkurence (což stejně před úřady neprojde, když se o tom ví)?
  Vím, že jsou i virtuálové nenavázaní jako Kaktus na vlastníka, ale to mi také uniká. Je to o tom, že velcí operátoři se nechtějí drbat s „plebsem“ (zákazníky) a tak je přehodí na virtuály? Z principu by měli virtuálové být vždy dražší jak operátor, protože tam mají svou marži a neměli by být vůbec potřeba.
  Kdyby operátoři neprodávali koncovým uživatelům, tak bych to chápal, ale takto ne. Mají kompletní infrastrukturu na obsluhu zákazníka, musí to umět.

  • Mít virtuála neznamená, že na tom zbohatneš. Spíš to znamená, že k již nabízeným produktům získáš konkurenční výhodu a „pár korun navíc“. Vesměs mají virtuály ti, co poskytují více služeb. Firmy, které chtěly mít jen operátora, už vesměs neexistují.

   Na druhou stranu ano, velcí operátoři nestojí o člověka, kterej provolá 16 Kč měsíčně. Kdo by o něj taky stál. Náklady na provoz toho čísla převyšují spotřebu (frekvence, číselný rozsah, SIM, výstavba sítě atd atd).