Třináctipalcové Samsungy řady 5 dostanou nově i APU od AMD

0

Notebooky korejského Samsungu z řady 5 (Series 5) se dočkají kromě již existujících variant s procesory a integrovanými grafickými kartami Intelu i alternativy v podobě navenek stejných počítačů vybavených APU AMD. Takto vybavené notebooky by měly lákat nižší cenou a vyšším grafickým výkonem za cenu nižšího výkonu procesorového. Kvůli osazení čipy AMD navíc přijdou o označení Ultrabook – ale na jejich skvělé mobilitě to nic nezmění.

Podle zprávy z VR-Zone by se měl brzy na trhu objevit model tohoto třináctipalcového notebooku, odlišující se označením 535. Existující modely s hardwarem od Intelu nesou číslo 530; značení tedy následuje podobnou logiku jako notebooky od Lenova, kdy modely s nulou na konci mají procesory Intelu a s pětkou AMD. Samsung NP535 dostane do vínku dvoujádrové APU AMD A6-4455M na základní frekvenci 2,1 GHz (na webu Samsungu se specifikacemi je nesprávně uvedeno, že jde o čtyřjádro) s integrovanou grafikou Radeon HD 7500G. Zbytek specifikací je shodný s modely vybavenými procesory Intelu: 4 GB operační paměti, 13,3″ displej s rozlišením 1366 × 768 px a pevný disk s kapacitou 500 GB. Variantu se SSD úložištěm, která je u Intelu možná, web výrobce nezmiňuje.

 

Tělo notebooku, baterie, displej, klávesnice a touchpad zůstanou stejné, notebook tak bude měřit lákavých 315 × 218,5 × 17,5 mm při hmotnosti 1,5 kg. K dispozici je vzhledem k rozměrům slušná nabídka portů včetně LAN/Ethernetu a trojice USB (2× 3.0 a 1× 2.0). Systém je napájen baterií s celkem standardní kapacitou 45 Wh. To nejlepší je ale na novém Samsungu NP535 cena: zatímco tento systém s výbavou od Intelu stojí 800 amerických dolarů, verze s AMD Trinity vyjde o 100 dolarů levněji, tedy na 700 USD.

Samsung NP535: Ultrabook s AMD Trinity
Samsung NP535: Ultrabook s AMD Trinity

Á propos, když se na to tak koukám, nedá mi to a musím si rýpnout. Kdyby Samsung do tohoto notebooku namísto ošklivého, levného TN displeje s průměrným (mizerným) rozlišením osadil matný Full HD IPS panel jako má Zenbook Prime UX31A, cena by se zvýšila zhruba o 100, maximálně 150 dolarů. Použitelnost zařízení by ale vzrostla několikanásobně a při nastavení ceny na 1000 USD by šlo o perfektní Ultrabook (i když s hardwarem od AMD); absenci SSD bych vzhledem k ceně, která by se tak i v ČR mohla včetně DPH udržet na 20 000 Kč, úplně klidně přehlédl. Ačkoliv se jedná jen o novinku a notebook jsem neměl v ruce, z papírových parametrů a ceny bych si jej dovolil označit za nevyužitou šanci…

Zdroj: VR-Zone

Ohodnoťte tento článek!