Třináctka s Full HD v testu a další: přehled událostí za červen 2012

0

Výrobci nás v červnu příliš nešetřili, co se nových modelů týče. Většina produktů, které se nám nyní dostávají do rukou, sice byla již představena o několik měsíců dříve (většinou na různých veletrzích jako CES či CeBIT), což způsobilo menší sucho v oblasti novinek, ale za to se ohlášené modely konečně dostávají do prodeje, díky čemuž zase nevíme, co otestovat dříve. Některé novinky totiž vypadají opravdu lákavě.    

Nejlepší Ultrabook otestován

Už během minulého měsíce k nám do redakce zavítal Asus Zenbook UX31A, známý také jako Zenbook Prime. Tento nástupce docela oblíbeného UX31E si bere z minulé generace to dobré, jako třeba velmi pevné a kompaktní hliníkové tělo a nízkou hmotnost, a vylepšuje slabé stránky minulého modelu – má výrazně lepší displej (jeden z nejlepších, jaký jsme kdy testovalo, a to jak rozlišením a jemností, tak i barevným podáním či pozorovacími úhly díky matici typu IPS); navíc výrazně vylepšuje dříve dost kontroverzní klávesnici a díky novým procesorům platformy Ivy Bridge navíc nabral i pořádnou porci výkonu navíc. Kromě toho tento třináctipalcový, vysoce mobilní počítač brzy po uvedení na český trh výrazně zlevnil a jeho cena okolo 34 000 Kč je nižší než u MacBooku Air, který tím ztratil poslední výhodu nad Asusem, pokud vysloveně nevyžadujete zařízení od Applu.

Zenbook Prime v nabídce Ultrabooků Asusu nebude sám; brzy by se na český a slovenský trh měly dostat i další modely. Konkrétně UX32VD s diskrétní grafikou, jedenáctipalcový UX21A a UX32A s o dost slabší výbavou, ale také výrazně sníženou cenou.

Apple MacBook Pro s Retinou

Apple také nelenil a také předvedl svoje novinky pro zbytek roku. Stolní iMacy a iCloud náš server příliš nezajímají, od toho máme kolegy, ale představené nové MacBooky stojí za to. Především teď máme na mysli MacBook Pro 15 Retina s obřím rozlišením 2880 × 1800 bodů – tohle dělo má na patnáctipalcovém displeji vyšší rozlišení na výšku než naprostá většina notebooků na šířku. Cena se tím sice vyhoupla na až neuvěřitelných 60 000 za základní konfiguraci, ale požitek z takto jemného displeje za to stojí, zvlášť když k tomu dostanete tradičně perfektně zpracovaný MacBook s velmi slušnou hardwarovou výbavou. Nezáleží na tom, zda Applu fandíte nebo ne – to, že se jedná o excelentní kus hardwaru, prostě nelze popřít.

Pokud byste chtěli třeba MacBook Air, ale nemáte na něj peníze (nebo se vám prostě za notebook nechce platit čtyřicet tisíc), možná by vás mohl uspokojit ClamBook. Za asi čtyři tisíce korun v něm dostanete zařízení vzhledově podobné právě Airu, ale téměř bez vlastního hardwaru – jde o jakési rozšíření schopností vašeho chytrého telefonu. ClamBook by měl podporovat systémy iOS i Android.

Novinky z Computexu

Vraťme se ale ještě k veletrhům zmiňovaným v úvodu. V červnu totiž také jeden proběhl, konkrétně Computex v Taipei, na kterém jsme kromě pohledných hostesek viděli i pěknou řádku nových Ultrabooků. Připravili jsme o nich zvláštní článek s přehledem, zde bychom vypíchnuli třeba hybrid tabletu a Ultrabooku MSI S20 s vysouvací klávesnicí, extrémně lehký Gigabyte X11 z uhlíkových vláken či bílý Acer S7 s Full HD displejem. Obecně jsme se dočkali hlavně představení zařízení s dotykovými displeji, připravenými na očekávaný systém Windows 8, který by měl jít do prodeje na podzim a tyto produkty by jej měly brzy následovat.

Neméně zajímavé produkty byly ohlášeny i mimo velké akce. Acer Aspire S5 je zajímavý jednak tím, že jde o první notebook vybavený vysokorychlostním rozhraním Thunderbolt mimo zařízení Apple na našem trhu; jednak vysouvacím mechanismem na zadní straně, který skrývá veškeré konektory kromě napájení a audio jacku a je ovládán elektrickým motorkem. Kromě toho nás příjemně překvapil i Samsung, který se rozhodl své modely řady 5 (NP 530) rozšířit o varianty vybavené APU AMD Trinity; ty budou o něco levnější, budou mít vyšší grafický výkon než modely s procesory Intelu a ponesou označení NP535. Ještě to tak mít lepší displej a byli bychom vysloveně nadšení – škoda nevyužité příležitosti.

Všechno pro hráče

Začátek měsíce také přinesl dobrou zprávu pro všechny mobilní hráče. Společnost Nvidia totiž představila své nové highendové mobilní grafiky, GeForce GTX 680M s jádrem Kepler, a my jsme vás o tom hned po skončení informačního embarga informovali. Jak si povede nejsilnější přenosná Nvidia ve srovnání s přímou konkurencí, Radeonem HD 7970M, byste se měli dozvědět v srpnu – máme už dojednanou zápůjčku a uděláme stejný srovnávací test, jako u highendu minulé generace (GTX 580M vs. Radeon HD 6990M).

Hráči hledající upgrade i nováčci na poli mobilního hraní pak jistě ocenili červnový díl seriálu o výběru notebooků, který se právě herním strojům věnoval. Konečný výběr je samozřejmě na vás, ale náš přehled poslouží jako rozcestník při rozhodování o koupi nového výkonného notebooku a pro orientaci v současné nabídce silných mobilních komponent.

Při koupi notebooku na hry ovšem již není potřeba koukat jen mezi vysloveně herní stroje. Důkazem budiž nový IdeaPad Y580 – nástupce velmi oblíbeného Y570, který ale výrazně zlepšuje nabídku displejů (je možné jej koupit i s FHD panelem, dříve Lenovo nabízelo pouze rozlišení 1366 × 768 px) a také výrazně lepší grafické karty – k dispozici bude i model s GeForce GTX 660M, kterou opravdu s klidným srdcem můžeme označit za herní kartu střední třídy. Hraní ani v nativním rozlišení by u moderních her neměl být příliš velký problém.

 

A posledním článkem z minulého měsíce zaměřeným na hráče byl první pohled na Asus ROG G75VW, novou generaci herních notebooků z řady Republic of Gamers. Konkrétně jde o sedmnáctipalcový model s nezměněným designem, matným FHD displejem, čtyřjádrovým procesorem Core i7-3610QM Ivy Bridge a grafickou kartou Nvidia GeForce GT 670M. Recenze se dočkáte v červenci.

Recenze notebooků i procesoru

Z dalších recenzí jsme se kromě nahoře zmiňovaného Zenbooku podívali na zub novým Ultrabookům od Lenova, respektive modelu IdeaPad U310 – ten zaujme především cenou. Docela podobně na tom je i poněkud starší Toshiba Portégé Z830. HP Pavilion g6-2050ec oproti tomu ambice na vysokou mobilitu nemá a soustřetí se na vyvážený poměr výkonu a ceny. Oproti starším Pavilionům má navíc nový design, klávesnici s numerickým blokem a navíc i docela příjemnou cenu – 16 000 korun včetně diskrétní grafiky Radeon HD 7670M.

Kromě recenzí celých notebooků jsme se podívali i na jeden procesor. Dvoujádrový Core i7-3517U posledním písmenem v označení dává na jevo, že najde uplatnění hlavně v tenkých noteboocích, kde se bude hodit jeho snížené TDP 17 W a tím pádem i typicky nižší vyzařování tepla v zátěži; podle testů ale ani tak nejde o žádné ořezávátko a výkonem překonává střední třídu minulé generace s TDP 35 W (například Core i5-2430M), takže se už ani u Ultra- zařízení nemusíte obávat nedostatku výkonu ani při náročnějším použití.

Přehled článků zakončíme představením novinek Sony, mezi kterými se mimo jiné objeví superlehká třináctka Z13 s externí grafickou kartou, S15 s Full HD IPS displejem a na patnáctku výbornou přenositelností i prvním Ultrabookem značky Vaio T13, který ale nabídne výbavu, kterou bychom čekali spíše v počítači půl roku starém; což by měl kompenzovat relativně nízkou cenou do 20 000 Kč s DPH.

Ohodnoťte tento článek!