Trinity je jako Ivy Bridge. Pasta pod rozvaděčem zhoršuje teploty až o 15 °C

0

Už je tomu téměř osm měsíců, co jsme zde řešili kauzu takzvané zubní pasty v procesorech Ivy Bridge. Teplovodivá pasta, kterou Intel začal používat namísto dřívějšího letování čipu k rozvaděči tepla, totiž měřitelně zhoršuje teploty procesoru v zátěži. Zlost z toho mají zejména uživatelé, kteří by CPU rádi přetaktovali co nejvýše. Ukazuje se ovšem, že Ivy Bridge s tímto problémem není samo. Běžnou pastou jsou totiž pod rozvaděčem tepla napatlány i APU Trinity a dopady na provozní vlastnosti jsou nápadně podobné.

Experimentálně byla tato věc ověřena opět japonským webem PC Watch. Na operačním stole se ocitl procesor A10-5800K. Odstranění rozvaděče je u něj komplikovanější než u Ivy Bridge, neboť velmi blízko vrstvě lepidla se na pouzdru nacházejí součástky, jež není radno poškodit. Pokud dobře rozumím, byl pak rozvaděč znovu nasazen, ovšem již s jinou (lepší) teplovodivou pastou. Přiložení chladiče přímo na čip totiž znemožnil tvar základny.

A10-5800K s otevřeným pouzdrem a původní pastou
A10-5800K s otevřeným pouzdrem a původní pastou

Na testu teplot, který redaktoři provedli, je zajímavé použití stejných past, jako při loňském testu Ivy Bridge, takže lze hezky srovnávat. Prvním vyzyvatelem šedé hmoty z AMD je tedy zase OCZ Freeze Extreme a druhým (a silnějším) Liquid Pro od Coollaboratory. Došlo ovšem ke změně chladiče. Thermalright Silver Arrow byl nahrazen novým modelem Archon SB-E X2 od stejného výrobce.

  Velmi blízko lepidla jsou součástky. Odstranění rozvaděče je proto riskantní Čip s pastou OCZ Freeze Extreme Čip s pastou Coollaboratory Liquid Pro

Srovnání proběhlo celkem na třech nastaveních. Vedle základních taktů bez zvýšeného napětí také na 4,2 GHz s napětím 1,3625 V, a poté na 4,4 GHz s vyšším napětím 1,45 V. Výsledky si můžete prohlédnout přímo v originálním grafu. Modrý sloupec znační teplotu v nečinnosti, červený pak při zátěži. Jak můžete vidět, již na základních taktech je rozdíl netriviální – pasta OCZ srazí teplotu v zátěži o 6 °C, Liquid Pro o 9 °C. Při přetaktování pak tyto „zisky“ ještě vzrostou, na 4,2 GHz již je rozdíl mezi původní pastou a Liquid Pro 13 °C, a na 4,4 GHz s napětím 1,45 V je pak čip s Liquid Pro rovnou o 15 °C chaldnější. I OCZ Freeze Extreme zde srazí teplotu z hrozivých 96 °C o jedenáct stupňů.

Ještě k té vysoké teplotě. Jak vidíte, byly při testu poměrně vysoké i teploty v nečinnosti (až 50 °C; v našem testu vycházely hodnoty nižší o circa 20 °C). Použitá základní deska (Asus F2A85-V Pro) či měřící program zřejmě neměly přesnou kalibraci, takže absolutním hodnotám bych zde nevěřil. Nicméně naměřené rozdíly v teplotách by tím neměly být příliš ovlivněny. A je třeba uznat, že deset až patnáct stupňů, které by přiletování čipu k rozvaděči ušetřilo, to už je docela nepříjemné číslo.

Graf naměřených teplot (modrý pruh je teplota v nečinnosti, červený zátěž)
Graf naměřených teplot (modrý pruh je teplota v nečinnosti, červený zátěž)

Stejně jako u Ivy Bridge je ale třeba přiznat, že procesor na svých specifikacích funguje, takže použití běžné pasty nelze šmahem odsuzovat coby závadu nebo kvalitativní problém. Navíc se Trinity prodává za nižší ceny a ani AMD jako firma na tom finančně není bůhvíjak dobře. Šetření na pastě bohužel oběma firmám finančně dává smysl. Je zajímavé, že zatím se zvěst o zubní pastě podle všeho moc neroznesla (zveřejněna byla ještě před koncem roku); v našich končinách ji však už stihli zaznamenat zdatnější přespolní kolegové.

 

Procesor A10-5800K mezitím úspěšně odolává pokusům prorazit 8GHz bariéru, i když někteří taktovači jsou již se svými termoskami na kapalný dusík hodně blízko. Osobně jsem si myslel, že rozdíl několika set MHz, který je mezi maximálními dosaženými frekvencemi procesorů FX a čipů Trinity, má na svědomí spíše samotný návrh čipu. APU Trinity je přece jen zaměřením notebookový procesor. Nakonec jsem se ale možná pletl. Co myslíte, srovnaly by se výsledky v extrémním přetaktování, kdyby se z Trinity odstranil rozvaděč? Anebo by z toho mohl být rovnou nový světový rekord?

Zdroj: PC Watch

Ohodnoťte tento článek!