Trinity na mini-ITX desce

0

Vzpomínáte ještě na platformu Trinity? Počítač, který se tímto označením může pyšnit, musí obsahovat procesor VIA C7 nebo Nano, čipovou sadu VIA VX800, a grafický akcelerátor od S3 Graphics série 400 nebo 500, který je k čipsetu připojen přes jeho PCI Express rozhraní, avšak je osazen přímo na základní desce.

Ztělesněním tohoto konceptu je nově představená mini-ITX deska VIA VB8003. Je vybavena procesorem VIA Nano na frekvenci 1,6 GHz a úsporným grafickým akcelerátorem S3 Chrome 435 ULP. Ten je vybaven 256 megabajty paměti GDDR3 a podporuje Direct3D 10.1 a OpenGL 2.1. V tomto případě bude ale uživatele nejvíce zajímat videodekodér ChromotionHD, který se postará o plynulé přehrávání videa v rozlišení až 1080p. Je zřejmé, že hlavím soupeřem Trinity systémů, jakým je VIA VB8003, bude platforma Ion od Nvidie.

Do dvou SO-DIMM slotů lze osadit až čtyři gigabajty operační paměti, podporovány jsou moduly DDR2 s taktem do 667 MHz. Po stránce interní konektivity je k dispozici jeden IDE port, dva SATA konektory, PCI Express slot a slot pro paměťové karty CompactFlash Type II. Na zadním panelu najdeme čtyři USB porty a dva porty gigabitového Ethernetu; po stránce obrazových výstupů je VB8003 vybavena vskutku bohatě, vedle VGA a DVI výstupů jsou zde ještě dva porty HDMI.

Nutno poznamenat, že pokud VIA VB8003 míří do HTPC segmentu, zasloužila by si tišší chlazení – když už ne pasivní, tak osadit jeden větší větrák namísto dvou menších se přímo nabízí. Krom toho je platforma Trinity v podání VB8003 zajímavou konkurencí pro Ion, pokud ovšem VIA svůj produkt nezazdí přemrštěnou cenou či špatnou dostupností.

Zdroj: TechConnect Magazine

Ohodnoťte tento článek!