Trinity se dostalo téměř na 8 GHz. S dusíkem ukazuje Piledriver zoubky i v APU

0

Minulý týden jsme tu probírali vysoké, téměř rekordní přetaktování na procesoru FX-8350. Nejen Vishera se ovšem blýskla extrémním přetaktováním. Velmi vysokého taktu se prakticky zároveň podařilo dosáhnout i na druhé z novinek, s kterou se AMD trochu opožděně vytasilo v říjnu (októbri), na APU Trinity pro socket FM2. Tento spíše na levnější PC zaměřený procesor tak ukazuje, že jádra architektury Piledriver v něm nejsou až tak hendikepovaná, jak si leckdo (včetně autora těchto řádků) myslel.

Na kulatých 8 GHz se sice Trinity stále nedostalo, proti předchozím výsledkům ale došlo k výraznému pokroku. Čip A10-5800K se podařilo vytočit na frekvenci 7,87 GHz (přesněji 7869,82 MHz dle CPU-Z). Podobně, jako rekord čipu FX-8350 padl na propagační akci Asusu, i nyní stojí za zápisem do tabulek cosi jako profesionálové. Tentokrát ale bojovali v barvách konkurenčního Gigabyte na seanci, kterou AMD pořádalo na Tchaj-wanu. Šlo o tým s přezdívkou The Killers ve složení HiCookie (který je snad firmou přímo zaměstnán), S.Dougal a John Lam. Nikoho asi nepřekvapí, že i tento rekord dělá reklamu deskám sponzora, konkrétně použité GA-F2A85X-UP4.

Přetaktování procesoru A10-5800K na 7870 MHz

Této desce sekundoval nespecifikovaný Radeon HD 7770 (pro „zacpání slotu“ a zřejmě i kvůli tomu, že integrovaná grafika byla vypnutá) a co je zajímavé, také „značková“ paměť AMD Radeon, kterou ovšem ve skutečnosti vyrábí Patriot. K chlazení bylo samozřejmě použito kapalného dusíku, tedy typické volby pro extrémní přetaktování.

Typické bylo i vpravdě zabijácké napětí 1,98 V, jak můžete vidět na snímku z CPU-Z. Díky těmto podmínkám se podařilo validovat na téměř 7,87 GHz při násobiči 61× (základní frekvence byla 128,99 MHz). Pro pořádek je třeba říci, že při pokusu byl také aktivní jen jeden z obou modulů, tedy dvě jádra. To je ovšem běžná praxe (někdy se ovšem borci pokoušejí o vysoké frekvence i s plně aktivovaným čipem).

 

Z hezkého výkonu měli zástupci firmy samozřejmě povinnou radost. Vysokou frekvenci hned vcelku pochopitelně připsali divům technologie Ultra Durable 5, kterou se použitá fošna honosí. Na akci se s podporou Gigabytu přetaktovávalo také FX-8350, jak ale již víte, v této disciplíně vypálil firmě rybník konkurenční Asus s taktem 8,67 Ghz. U Gigabyte se s deskou GA-990FXA-UD3 dostali „jen“ na 8,47 GHz.

Deska Gigabyte GA-F2A85X-UP4

Je docela pěkné vidět, že i v Trinity se vysokofrekvenční potenciál architektury Bulldozer, potažmo Piledriver dokáže projevit. Llano totiž na přetaktování až tak zajímavé nebylo (tedy kromě taktování pamětí, viz například zde a zde). Uvidíme, zda se AMD podaří v následující generaci APU srazit spotřebu a něco z této frekvenční rezervy protlačit i do prodejních taktů čipů.

Zdroje: Gigabyte, HWBot, Databáze CPU-Z

Ohodnoťte tento článek!