TrueCrypt zřejmě není bezpečný a jeho vývoj skončil

0

Ve světle znepokojivých událostí, které loni v létě odhalil Snowden, je ještě více znepokojivé, když skončí vývoj jednoho z nejpopulárnějších nástrojů pro šifrování dat. TrueCrypt je názvem povědomý i člověku, který s programem nikdy nepracoval. Co pravděpodobně nevíte, že open source řešení má svou ochrannou známku zaregistrovanou v České republice. Je s ní spojeno jméno David Tesařík.

Když nyní zajdete na oficiální stránku aplikace, dozvíte se, že vývoj byl v květnu tohoto roku ukončen, údajně v reakci na ukončení podpory Windows XP, k čemuž došlo v dubnu. Jedná se tedy o čerstvou záležitost. A co hůř, na webu rovněž visí varování, že TrueCrypt může obsahovat zranitelná místa, a proto by jej nikdo neměl používat. Případné díry už v tuto chvíli nikdo neopraví.

 

Na velice prosté webové stránce najdete především návod, jak svá data přesunout z TrueCryptu do šifrovaného oddílu, který vytvoříte pomocí Windows. Jak sdělení naznačuje, uživatelé se od Windows Vista mohou spolehnout na funkci BitLocker a virtuální pevné disky. Na šifrované virtuální disky tudíž nutně nepotřebujete nástroje od třetích stran.

Současně se sluší dodat, že BitLocker není součástí základní edice Windows 8, najdete ho ve firemní edici Enterprise a Pro, případně Ultimate v případě starších Windows Vista a 7. S tím ale asi lidé, kteří mají potřebuj data šifrovat, počítají. Mimochodem, jak se zdá, TrueCrypt opravdu trápí slabá místa v zabezpečení, není tudíž rozumné na něj dále spoléhat.

via @tomwarren

Ohodnoťte tento článek!