TrustPort PC Security 2009: povedený antivir z Brna

0

TrustPort PC Security 2009 v sobě kromě antivirového programu a osobního firewallu obsahuje navíc skartovačku dat a nástroj pro šifrování souborů, resp. pro vytváření šifrovaných virtuálních disků.

Instalace produktu je dokončena během chvíle, po ní je nutné počítač restartovat, aby se program inicializoval. Jednotlivé části TrustPortu jsou dostupné prostřednictvím zástupců v nabídce Start, kromě toho je k dispozici jakýsi ovládací panel, který nabízí rychlý přístup ke všem částem bezpečnostního balíku z jednoho rozhraní. Co se vzhledu uživatelského rozhraní týče, TrustPort se snaží zachovávat běžné ovládací prvky a v podstatě jedinou změnou je jiná dekorace okrajů okna a vzhled tlačítek.

Antivirový program TrustPort

Ochrana před viry, kterou TrustPort nabízí, je vybavena rezidentní ochranou, která chrání váš počítač během doby, kdy je v provozu. Na pozadí kontroluje vybrané typy souborů specifikované na základě seznamu přípon, na požádání však dovede ověřovat úplně všechny soubory, včetně právě používaných archivů – tedy pokud si zapnete příslušné nastavení. Rezidentní ochrana na pozadí kvůli rychlosti nepoužívá heuristiku, ale i toto je možné úpravou nastavení změnit.

Ručně spouštěná kontrola má standardně kontrolu archivů i heuristiku zapnutu, co mi však nevyhovovalo je potlačení kontroly běžících procesů v paměti. Tato funkce by měla být standardně zapnuta. Antivirus v sobě spojuje několik komponent. Kromě prohledávání souborů v počítači nabízí ochranu pro elektronickou komunikaci e-mailem. Její součástí je antispamový modul, který označuje nevyžádané zprávy a můžete jej tak použít k doplnění antispamových filtrů v poštovním programu.

Webový skener se postará o to, abyste si do počítače nestáhli nebezpečný software, případně vám zabrání v návštěvě podezřelých stránek. Toho lze využít ve spojení s aktivovaným rodičovským filtrem, kdy nastavíte seznam blokovaných adres a výjimek. Antivir TrustPort nemá vlastní skenovací jádro, ale namísto toho využívá skenovací jádra Norman a Grisoft (AVG a Ewido AntiSpyware). Volitelně si můžete zapnout jádra VirusBlokAda a DrWeb, váš počítač tak může být chráněn několika skenovacími jádry najednou. Nechybí automatické aktualizace, jejichž interval stahování je nastaven na jeden den.

TrustPort Personal Firewall

Přestože ve Windows již od verze XP najdete základní ochranu před útokem z internetu v podobě firewallu, spousta uživatelů jí nedůvěřuje, čehož využívají další výrobci, kteří nabízí jiná řešení. Firewally se pak objevují i v kompletních bezpečnostních balících, což je i případ TrustPortu. Jeho firewall nabízí čtyři režimy, kterými určíte, jak bude počítač komunikovat se sítí, resp. s internetem.

Ve výchozím nastavení se TrustPort PC Security 2009 spoléhá na pravidla, kterými definujete, jaký program může na internet a který nikoli. Jakmile se nějaký program pokusí komunikovat, zobrazí se dotaz, na který byste měli co nejdříve zareagovat. Dokud tak neučiníte, bude blokován přístup k internetu u všech dalších programů, které žádají o svolení. Je škoda, že TrustPort nenabízí nějakou výchozí sadou pravidel, kde by například byl povolen Internet Explorer. Zbylé režimy nabízí povolení odchozí komunikace (umožní práci všech programů), případně buď komunikaci zablokují úplně (nehledě na pravidla) nebo ji naopak povolí pro všechna spojení.

TrustPort DataShredder

Navzdory kompletní češtině má tato část programu pro českého uživatele poněkud nesrozumitelný název. Ukrývá se pod ní nástroj pro skartaci dat. Pokud totiž z disku nebo flash disku smažete nějaké soubory, ještě to neznamená, že jste se jich zbavili nadobro. Existuje množství speciálních programů a postupů, kterými lze obnovit smazaná data.

Použitím datové skartovačky tomu zabráníte – hodí se tedy všude tam, kde pracujete s citlivými soubory. Řešení TrustPortu dává na výběr tři metody (rychlý přepis oblasti se smazanými daty, metodu U.S. DOD a metodu Petera Guttmana). Samotná skartovačka funguje přes kontextovou nabídku souborů a složek, v okně programu pak najdete volby pro rychlé skartování dočasných souborů, historie internetu, obsahu koše a podobně.

Ochrana dat a šifrování

Součástí TrustPort PC Security 2009 jsou dva nástroje pro vytváření zabezpečených archivů a šifrovaných virtuálních disků. Rozdíl mezi nimi je v tom, že šifrované archivy využijete například pro zasílání dokumentů pomocí e-mailu, zatímco se šifrovaným virtuálním diskem můžete pracovat v počítači, ukládat do něj data a přitom se nebát jejich zneužití.

Obrazů šifrovaných disků si můžete vytvořit hned několik, program vám jejich správu nabídne hned po prvním spuštění. Jako ochrana těchto virtuálních disků se používá šifrování CAST128 nebo AES (Rijndael). Po jejich vytvoření a připojení s nimi můžete pracovat jako s jiným běžným diskem ve svém systému.

Aby byl výčet všech nástrojů a funkcí všestranného balíku TrustPort PC Security 2009 kompletní, musím zmínit TrustPort eSign. Jde o nástroj využívající k ochraně vaší e-mailové komunikace elektronický podpis.

Kompletní zabezpečovací sada

Kombinace několika skenovacích jader v TrustPortu funguje spolehlivě. Z internetu by se vám do počítače neměl dostat žádný nebezpečný software, protože každá podezřelá komunikace nebo pokus o stažení jsou ihned blokovány a v prohlížeči se zobrazí výstražné hlášení. Jedinou slabší stránkou balíku je tak výchozí nastavení firewallu, které nezná základní programy, které jsou pro práci s internetem potřeba.

Ohodnoťte tento článek!