Tržby AMD dosáhly 23,6 miliardy $. Má ale problém na trhu PC, prodeje Ryzenů jsou ani ne poloviční

72
CEO AMD drží vzorek Ryzenu 3000 na CES 2019
-
Zdroj: AMD

Výsledky AMD za Q4 2022 jsou tady: tržby 5,6 miliardy $ a je těsně v zisku. Na rozdíl od Intelu nečeká AMD takový velký sešup v následujících obdobích a lze říct, že si vede lépe než dominantní konkurent.

Už minulý týden jsme informovali o finančních výsledcích Intelu, které dopadly hodně špatně (jednak samotnými tržbami, ještě to ale zhoršila velmi negativní prognóza do budoucna). Protože za propadem stojí jistě i makroekonomické faktory, logicky by z toho mělo vyplývat, že dost špatně dopadnou výsledky i u AMD. To je oznámilo včera a můžeme se tedy podívat, jestli také tak pohořelo.

AMD po třetím kvartále, kdy mělo tržby 5,65 miliardy dolarů, oznámilo prognózu na Q4 2022 ve výši 5,5 miliardy s tolerancí plus minus 300 milionů. Reálné výsledky toto naplnily, částečně možná i trošku předčily, protože tržby jsou 5,599 miliardy dolarů, tedy skoro o 100 milionů nad středem odhadu (5,2–5,8 miliardy $). Možná v tom tedy lze vidět lepší výsledek, než se povedl Intelu. Ten se totiž strefil nad spodní konec intervalu, který uváděl, a ještě spíš těsně. Tržby jinak byly o 16 % vyšší než před rokem v Q4 2021, ale tehdy ve výsledcích ještě nebyl zahrnutý Xilinx, který se do AMD od té doby začlenil. Jinak by to takto nedopadlo.

AMD překonalo Intel v hrubé marži, kterou mělo sice o dost sníženou proti Q4 roku 2021 (tehdy 50%), ale teď v Q4 2022 pořád byla na 43 %, kdežto u Intelu jen na 39,2 %. AMD se ve čtvrtém kvartále na rozdíl od Intelu, jenž měl ztrátu, udrželo v zisku. Ale jen velmi těsně – čistý zisk byl 21 milionů $ (jeden cent na akci), zatímco provozní zisk před daněmi (AMD „zaplatilo“ −3% zápornou daň, dostalo daňový bonus ve výši 154 milionů $) a dalšími položkami byl dokonce záporný (minus 149 milionů $).

Finanční výsledky AMD za Q4 2022
Finanční výsledky AMD za Q4 2022 (zdroj: AMD)

U Intelu asi platí, že firma by potřebovala, aby současná zhoršená úroveň tržeb nevydržela delší čas, protože by bylo nutné zase začít omezovat rozpočet na investice, výzkum, vývoj a další náklady (respektive, Intel to už dělá). U AMD to asi tak docela neplatí. Z porovnání standardních (GAAP) účetních výsledků, které jsme teď citovali, s „non-GAAP“ účetnictvím, které je očištěné o různé jednorázové investiční a transformační náklady, vychází, že AMD ve skutečnosti zůstává rentabilní i se slušnou rezervou. Jeho před chvílí uváděnou provozní ztrátu totiž způsobilo zahrnutí odpisu za akvizici Xilinxu ve výši 601 milionů a nákladů na akvizici 44 milionů $, o které se pro daňové účely snížil zisk.

Ve skutečnosti je převod ještě složitější, ale podle těchto non-GAAP výsledků by AMD mělo hrubou marži 51 % a čistý zisk 1,113 miliardy dolarů (69 centů na akcii). Podle non-GAAP výsledků by ale mimochodem nebyl ve ztrátě ani Intel (měl by zisk 394 milionů $ místo reálně vykázané ztráty 661 milionů dolarů).

AMD má dál problém s prodeji PC procesorů

V předchozích kvartálech firmě masivně klesly tržby v segmentu Client, což jsou procesory pro PC. Podle AMD je to kvůli slabosti trhu s PC, ale také pokračujícímu redukování skladových zásob v celém distribučním řetězci (pokud odběratelé redukují zásoby, znamená to, že od AMD nakupují méně procesorů, než na druhé straně sami dál přeprodávají). Toto zatím trvá, respektive nedošlo ke zlepšení. Tržby v tomto segmentu byly jen 903 milionů dolarů, což je o celých 51 % horší výsledek než před rokem v Q4 2021. Tato divize měla provozní ztrátu, a to ve výši 152 milionů $.

Finanční výsledky AMD za Q4 2022. Segment Client
Finanční výsledky AMD za Q4 2022. Segment Client (zdroj: AMD)

Lépe se ale AMD dařilo v serverech, segment Data Center si odnesl tržby 1,655 miliardy dolarů, což je o 42 % lepší než před rokem. Mají za tím být stoupající prodeje procesorů Epyc, ale údajně také stouply prodeje chytrých síťových karet (SmartNIC) Pensando a prodeje datacentrových produktů Xilinx byly ve čtvrtém kvartále dokonce rekordní. Divize měla provozní příjem 444 milionů $.

Zajímavá informace je, že teď údajně firma už nikde není limitována výrobními kapacitami, tedy zřejmě ani při dodávkách serverových CPU.

Finanční výsledky AMD za Q4 2022. Segment Data Center
Finanční výsledky AMD za Q4 2022. Segment Data Center (zdroj: AMD)

Segment Gaming, pod který spadají herní konzole a GPU, zaznamenal naproti tomu meziroční pokles o 7 %. Jeho tržby byly 1,644 miliardy $. Za meziroční pokles mohlo to, že se proti Q4 2021 (kdy ještě jela kryptohorečka) hůře prodávaly samostatné grafické karty Radeon. Naopak tržby za čipy pro herní konzole meziročně narostly, ale nestačilo to ke zvrácení výsledku. Provozní zisk divize byl 266 milionů $.

Finanční výsledky AMD za Q4 2022. Segment Gaming
Finanční výsledky AMD za Q4 2022. Segment Gaming (zdroj: AMD)

Segment Embedded (jehož převážnou část tvoří produkty Xilinxu) měl tržby 1,397 miliardy $ a provozní zisk 699 milionů $. FPGA a další výrobky Xilinxu mají v portfoliu AMD v průměru vůbec nejvyšší marže. Meziroční srovnání tržeb zde nemá smysl, bez Xilinxu byly tržby za embedded produkty jako APU a GPU zahrnuté do této divize diametrálně menší (71 milionů $ v Q4 2021).

Finanční výsledky AMD za Q4 2022. Infografika s výsledky segmentů
Finanční výsledky AMD za Q4 2022. Infografika s výsledky segmentů (zdroj: AMD)

Celoroční výsledky se blíží 24 miliardám dolarů

S uzavřením čtvrtého kvartálu jsou k dispozici i výsledky za celý rok 2022. V tom mělo AMD tržby 23,601 miliardy $. Celkově nasyslilo o 44 % vyšší tržbu než v roce 2021, k čemuž ale opět přispělo začlenění Xilinxu. Pokud by se srovnával nynější výsledek proti tržbám jak AMD, tak Xilinxu v roce 2021 (20,1 miliardy dolarů $ dohromady), pořád by vycházel nárůst tržeb, ale jen o 20 %.

Finanční výsledky AMD za celý rok 2022
Finanční výsledky AMD za celý rok 2022 (zdroj: AMD)

Hrubá marže vycházela na 45 % a firma celkově má čistý zisk 1,32 miliardy dolarů (85 centů na akcii). V roce 2021 byl čistý zisk vyšší, 3,2 miliardy $, vychází tedy zhoršení o 58 %. Toto jsou opět GAAP výsledky, tedy se zahrnutím oněch odpisů za akvizici Xilinxu. Ty například také zhoršily uváděnou hrubou marži, která v GAAP účetnictví klesla meziročně o tři procentní body, ale v non-GAAP účetnictví je 52 % (meziroční zlepšení o čtyři procentní body). Non-GAAP čistý zisk by byl značných 5,504 miliardy dolarů (3,50 $ na akcii).

AMD uvádí, že na konci roku mělo 5,9 miliardy $ v hotovosti a během roku 2022 „vrátilo akcionářům“ 3,7 miliardy dolarů, a to formou zpětného výkupu akcií, nikoliv dividend. Volný cashflow byl plus 3,1 miliardy, zatímco v roce 2021 to bylo 3,2 miliardy $.

Prognóza na Q1 2023 není až tak špatná, ale zatím žádné zlepšení

Protože makroekonomická situace je špatná, je podobně jako u Intelu na celé této zprávě možná nejostřeji sledovaný výhled. Na ten se dá dívat dvěma způsoby. Na jednu stranu bohužel neukazuje, že by problémy s prodeji procesorů Ryzen měly odeznít a ona redukce skladových zásob skončit, což by tržby zase vyhouplo výš. Naopak se proti Q4 2022 asi výsledky ještě zhorší. Na druhou stranu AMD neočekává takový pokles tržeb jako Intel.

Finanční výsledky AMD za Q4 2022. Výhled na Q1 2023
Finanční výsledky AMD za Q4 2022. Výhled na Q1 2023 (zdroj: AMD)

Podle firmy by tržby měly být okolo 5,3 miliardy $, opět plus minus 300 milionů. Tedy v intervalu 5,0 až 5,6 miliardy $. Střed odhadu by znamenal mezikvartální zhoršení o něco přes 5 %, meziročně by to byl 10% propad tržeb. Non-GAAP hrubá marže má být okolo 50 %, v údajích GAAP ale bude asi opět nižší.

Na celý rok se AMD stejně jako Intel ještě neodvažuje prognózu vydat, což odráží nejistotu ohledně toho, jak se bude hospodaření, ale i makroekonomická (a politická) situace ve světě vyvíjet. Firma uvádí, že očekává meziroční růst tržeb v segmentu Data Center (Epyc) a Embedded (Xilinx), ale o ostatních segmentech nemluví, takže není vyloučeno, že za celý rok 2023 budou tržby za Ryzeny a grafiky Radeon plus konzole v poklesu. Nicméně na začátku roku bývá odhad vždy velmi konzervativní.

Q1 2023 by prý podle výhledu AMD sděleného v konferenčním hovoru mohlo být dnem, co se týče prodejů procesorů Ryzen pro PC. Takže poté v Q2 a zejména v druhé polovině roku by se mohla situace AMD zlepšovat.

Zdroje: AMD (1, 2)

Tržby AMD dosáhly 23,6 miliardy $. Má ale problém na trhu PC, prodeje Ryzenů jsou ani ne poloviční
Ohodnoťte tento článek!
3.9 (77.14%) 14 hlasů

72 KOMENTÁŘE

  • Taky jsem cumel, 50% propad je fakt hodne.

   Ad autorovo GAAP versus NON-GAAP, blize realnemu stavu hospodareni je samozrejme GAAP, ony ty dohadne nakladove polozky/odpisy se nedelaji pro nic za nic, autoruv vyklad na me pusobi, ze to vnima spis opacne. 🙂

   • je to docela jasne. Intel v sekci „PC“ zachranuji OEM segment s objednavkami. Retial segment je az druhotny. U AMD je to ale opacne. Jakakoliv ‚krize‘ se nejrychleji a nejdrasticteji projevi prave v retail segmentu. OEM smlouvy na odbery „PC“ se uzaviraji dopredu. Jsou tam vymenne cykly HW, atd. takze to vsechno je plus pro Intel.
    Tudiz ty vysledky jsou podle ocekavani i pres spatne prodeje Zen4.

    • Zajimalo by me, ktery vysoky manazer v AMD bere 50% propad jako neco dle ocekavani. Ten propad je brutalni a ta logicky vygenerovana ztrata taky.

     O Intelu jsem nic nepsal, ten me pri clanku o vysledcich AMD fakt nezajima.

     • „O Intelu jsem nic nepsal, ten me pri clanku o vysledcich AMD fakt nezajima.“
      .. a?
      Ja bych cekal, ze se zamyslite a porovnate si propad mezi Intelem a AMD a proc jeden ma 50% a druhy 30+.

      „Zajimalo by me, ktery vysoky manazer v AMD bere 50% propad jako neco dle ocekavani. “
      .. to se musite zeptat v AMD.
      Ja pouze na zaklade srovnavani vysledku mezi AMD a Intelem usuzuji na situaci na trhu a jak se projevuje u AMD, potazmo Intel.

      • A nic, nevim, proc bych mel pri posuzovani prodejniho propadu firmy A porovnavat situaci s podobnymi produkty u firmy B.

       Vase ocekavani jsou v tomto celkem irelevantni, opravdu. 🙂

      • „nevim, proc bych mel pri posuzovani prodejniho propadu firmy A porovnavat situaci s podobnymi produkty u firmy B.“
       .. samozrejme nemusite. Nicmene pak se divie proc ma AMD tak velky propad 🙂

      • Teraz treba veriť, že bude nastavený trend -50 u amde pokračovať aj nasledujúce roky.

      • tak kdyby AMD pokracovalo dal s -50 kazdy rok, tak to by bylo pro koupi Intelu to nejhorsi, co se muze stat. Zakonite by zdrazil bez konkurence 🙂 Takhle si mzues koupit preznackovany 12600k alias 13500 za 250,-E, coz kdybych byl Intel fanda a nevadil mi B-L kockopes, tak si myslim, ze je to za ty prachy momentalne nejlepsi koupe na trhu 🙂
       To by jsi si takzvane na-ral do vlastniho hnizda :))

      • Čiže situácia ako teraz u grafických kariet. Chceš iba nv, musíš fajne kešovať. Konkurencia pritom je.

     • Tak ono je to srovnání dobré v tom, že si člověk udělá lepší (přesnější )obraz na situaci na trhu. Který přitom Intel ještě přikrášlil tím, že doslova vnutil odběratelům obrovské množství hardware, ač se ho ani zdaleka tolik neprodává. Kdyby to Intel neudělal, byla by jeho ekonomická bilance ještě horší a o to více by výsledek AMD na tu bídu na trzích vypadal ještě lépe. Mimochodem to co udělal Intel se mu s největší pravděpodobností vrátí jako bumerang. Protože Intel věří v tomto roce v oživení trhu, čemuž já tedy nevěřím ani omylem, a nechápu jak tomu mohli uvěřit odběratelé Intelu. S největší pravděpodobností to skončí tak, že odběratelům zůstane na skladech mnoho neprodaného hardware, který bude zastarávat a ztrácet na ceně. To je totiž situace kterou právě prožívá AMD, protože jeho odběratelé omezují nákup u AMD, protože vyprazdňují sklady . Tak že to co momentálně prodělává AMD, to Intel teprve čeká.

      • „.. nechápu jak tomu mohli uvěřit odběratelé Intelu ..“

       „Udělal jsem mu nabídku, kterou nemohl odmítnout.“
       — Don Corleone

      • Ten problém s přebytečnými skaldovými zásobami, kteér je třeba redukovat, měl Intel zhruba od stejné doby co AMD, respektive ho ohlásil už v Q2 tj. o čtvrtletí dřív.

       Jestli ještě po tomhle pořád přecpával distribuci, tak asi spíš šlo o boj o to, jaký skladový procesory se spíš prodají a o snahu, aby ten omezený prodej CPU do distribuce, který v téhle situaci zůstává, byl hlavně Intel a odběratelé nebrali od AMD.

      • Poptavka po Intelu sla nahoru (na sklad) nekdy na podzim, snad pred vydanim RTL kdyz se objevili zpravy, ze bude zdrazovat. Coz je asi ocekavatelna reakce OEMek na to, aby nenakupovali za drazsi pozdeji.

  • A čo si čakál, dosky cca400€ 2x drahšie RAM, a kôli korone ľudia už majú nakúpené PC online výučba či homeoffice , nie každy kvôli cca 10% výkonu na vyše je ochotný utratiť 1000€ 😉

   • Servery jdou nahoru u AMD, coz je rozdil oproti Intelu, kteremu jdou dolu taky.
    Xilinx jim dela plus/minus nulu, protoze sice vygeneroval zisk 660 milionu . ale zaroven museli zaplatit 600 milionu za nej…

      • mluvim o pricine stavu prodeju hospodarskych vysledku intelu/amd, asi jako kazdy tady.

       prokazalo se ze intel za hospodarske vysledky nemuze, protoze neni poptavka (kdyby byla, amd by v sekci cpu a serveru neporovnatelne masivne rostlo), zatimco nekteri, zdravim tynyta, se tu ohaneli nejakymi svymi udajnymi predikcemi. tohle nepredikoval nikdo.

      • to mas nejake divne zavery.. AMD serverova divize rostla, Inteli serverova divize pada do propasti…Pokud umim pocitat 1+1 dohromady, tak Intel si minimalne castecne za vysledky v serverovem segementu nese zodpovednost sam. Ma dlouhodobe horsi produkty a ztraci market share.

   • Poznámka k Mindfactory – to je koncový prodej. Pokud dochází k redukci dřívějších skladových zásob v distribuci (což tvrdí jak AMD, tak Intel), tak v koncovém prodeji se budou procesory prodávat víc, než co budou dodávat výrobci do distribuce (a hlásit ve svých kvartálních výsledcích). Takže retailové prodeje musí ukazovat něco jiného, než finanční výsledky. Skladové zásoby sou jako přehrada, aby se redukovaly, tak musí být přítok nižší, než kolik se vypouští (prodává lidem).

 1. Q4 2021 krizom svetom frcali lockdowny, skoro cely rok 2021 zaznamenal v urcitych oblastiach trhu obrovsky narast trzieb – pc prislusenstvo, ntb, tablety, pc myslim tiez… Q4 2022 ked v podstate po Q1 sa celosvetovo mimo Cinu lockdowny vytratili ludia zacali objavovat prirodu a zase pojem sloboda 😀 porovnavat Q4 2021 s Q4 2022 je max tak informativne, trh bol poznaceny covidom.

 2. Stejně je vtipné, jak pod obdobným článkem o Intelu se v diskuzi volalo po odvolání vyššího a středního managementu, ale tady je ještě výraznější propad „očekávatelný“. Proč mají lidi potřebu být neobjektivní a dělit se slepě na dva tábory, mi hlava stále nebere.

  • Proto sem chodím a snažím se tu zdejšímu osazenstvu vysvětlit, že ty firmy nejsou jejich kámoši a že jediné, co je má zajímat je cena/výkon.

   Jenže sem chodí i akcionáři a ti fanbojují naprosto zištně.

  • Mne zase hlava nebere, proc nekdo chodi do diskuse a neumi si precist prispevek, tak aby ho pochopil a nehledal v nem za kazdou cenu senzaci „vyvolavacu ruznych taboru“ a pak to pro jistotu jeste semelou s jinym clankem a jinyma informacema a udelaji krasny salatek, ze ktereho vyjdou jako nepreberni borci nad veci.

  • Hlavně je vtipné sledovat propad tržeb, marží a zisků u Intelu.
   „Obdobný článek o Intelu“ totiž ukazuje na velký průser prakticky ve všech kategoriích (a zejména nejvýnosnějších serverech kde ještě před rokem měl Intel ambice udržet AMD pod 10% 😀), zato u AMD jde „jen“ o horší kvartál.

   Takže opravdu srovnáváme nesrovnatelné finanční výsledky těchto dvou firem? 😀

    • Dulezite je si myslet, ze jsi chytrejsi nez ti druzi a nejlepe je hned oznackovat, protoze ti nedochazi, o cem vlastne mluvi.
     To je jeden ze zakladnich elementu toho, jak poznat v-la
     Have fun 🙂

      • :))
       samozrejme, staci kouknout na tvuj prispevek, plny faktu a analyz..ve kterym si nam prisel rict, ze jsi nejchytrejsi na svete.
       Coz primitivove jako ty preci nikdy nedelaji 😉
       Have fun..

    • DoTY, fakt je ten, že serverová itelí platforma začala praskat před pár lety díky jejich neschopnosti prolomit 14nm a díky konkurenčním Epycům. Setrvačnost je a finance je ale podržely až donedávna.

     • To já samozřejmě nepopírám. Sám jsem vlastník (a velice spokojený) 5900X CPU a RTX 3080 GPU a uvažuji o přechod na 7900 XTX. Z toho plyne, IMO, že nejsem fanda žádné značky. Jen jsem se pozastavil nad dvěma podobnými články z poslední doby o Intelu a AMD a o tom, jak je narativ v diskuzi zcela odlišný. Navíc jsem po 2.-3. komentáři utržil urážky a invektivy od nějakého hrdiny od klávesnice. Nic víc. Je to smutné, že tak odborné a obohacující články ničí pár fanatických jedinců (na obou stranách) v diskuzi pod nimi. Pod články na PCT je to podobné, akorát bych řekl, že zde je hlasitější červený tábor a tam zelený/modrý. Hlava mi to nebere ani tam, ani tady. Holt lidi bez života, co si vzali za svůj cíl hrdinný boj pro jednoho z konglomerátů a korporací, přičemž netuší, že všechny 3 firmy mají koncové zákazníky až na posledním místě.

      • Svet neni dokonaly. 🙂

       Me taky odpovidaji na dotazy, ktere jim vubec nekladu. 😀

 3. mozu podakovat geniovi, co presvedcil vyrobcov na uvedenie 300-600-900€ dosiek pre novu generaciu spolu s 2x drahsimi pamatami. Minimalne v kratkodobom horizonte mali do ryzen7000 dat dualny radic ako pri prechode ddr2/3. Teraz za tu chybu pykaju a budu pykat, kym nezlacnia strednu triedu dosiek 150-250€ (to su tie, co teraz stoja tych 300) a lowend neprinesu za 80-120€, ale koncova predajna cena, nie bez dane v dolaroch. Vsetko zle a tak to aj vyzera.

 4. Zajímavá je reakce trhu akcie AMD po zveřejnění výsledků 31. 1 reagují den na to 1. 2. vzestupem z 72 na 80. Jsem zvědav jak se bude situace dále vyvíjet. Srovnání s Intelem je následující. zveřejnili 27. 1. a akcie spadly ze 30 na 27 a nyní se pohybují kolem 28. To bude už asi setrvalý stav.

    • Jednoduchá otázka na kterou nedáváš žádnou odpověď… dle očekávání.
     Já tu dávám své trejdy docela často, např. legendární nákup Bitcoinů po $3,5k a prodej na $50k nebo nákup AMD akcií za $16 pod podobným doom style článkem, kde nad AMD už všichni lámali hůl a následný prodej se ziskem 50% jen o pár měsíců později přesně dle předpokladu. 😀
     https://www.cnews.cz/amd-financni-vysledky-q3-2018-zisk-propad-gpu-tezba-kryptomeny-akcie-vyprodej#comment-197719

     Tak se převeď.

     • Zase nic. To mne nepřekvapuje. Každý průměrně inteligentní člověk pochopí, že když někdo hovoří o reakci trhu a zakončí to poznámkou o setrvalém stavu pak je myšlena odezva na tuto událost. Vzhledem k tomu že inteligencí oplýváte je tedy jasné, že si jenom potřebujete léčit nějaké svoje mindráky z osobního života.
      Prosím zkoušejte si tyhle svoje manipulační techniky na někom jiném.

      • Dědo pokud tě zajímá psychologie trhu, tak jsou na to učebnice.. ať tu pořád nepíšeš ty nesmysly dokola… Mimo jiné bys zjistil, že tím že Intel zveřejňoval výsledky o několik dnů před AMD, „připravil“ trh na negativní výsledky AMD, protože jde víceméně o stejný trh a dopady makra.

       Meanwhile… Intel je opět nad $30, ten tvůj setrvalý stav ti vydržel dva dny. 😀

      • A jakou tohle má spojitost s Vaší manipulací mého příspěvku „Dedekhribb 1.2.2023 at 17:30“ ? Co je na tom mám příspěvku špatně že manipulujete a manipulovat stále nepřestáváte?

      • Dedekhribb 1.2.2023 at 17:30
       Srovnání s Intelem je následující. zveřejnili 27. 1. a akcie spadly ze 30 na 27 a nyní se pohybují kolem 28. To bude už asi setrvalý stav.

       Aznohh 1.2.2023 at 18:34
       Co bude setrvalý stav?

       Dědo na jednoduchou otázku jsi neodpověděl. Tvoje zmatené příspěvky jsou na hranici čitelnosti. Doteď nemám tušení, co jsi myslel setrvalým stavem. Předpokládám tu cenu $28, protože jiné užití výrazu „setrvalý stav“ zde nedává smysl. Takže tvůj setrvalý stav nevydržel ani 2 dny a byl jsi vedle jak ta jedle.

       Zdá se, že manipulátor a notorický neodpovídač jsi tu ty.

      • Jasně Vaše manipulace pokračuje. Nejdříve vytrhnete jednu větu a pak začnete psát o zcela jiných tématech. Teď to děláte zase ono vytržení.

       Zkuste už konečně psát o stejném tématu tedy o tom tom jak trh zareagoval na čísla Intelu a AMD. Ale to asi od Vás chci moc, že?

       No konečně alespoň nepíšete o roku. To je přece jenom částečné zlepšení.

      • Stále jsi neodpověděl, takže čekat na tvou odpověď na jednoduchou otázku tu budu zřejmě do nekonečna…

       Když už neumíš psát, tak se nauč alespoň číst..
       „Aznohh 3.2.2023 at 17:55 … tím že Intel zveřejňoval výsledky o několik dnů před AMD, „připravil“ trh na negativní výsledky AMD, protože jde víceméně o stejný trh a dopady makra.“

       Jakej zase rok tvl? Ty buď jedeš drogy nebo fakt už nastupuje demence. Odpovědět neumíš, blábolíš o manipulaci a nenapíšeš v čem ta manipulace má spočívat, teď blábolíš něco o roku. Prostě každý tvůj příspěvek je jen nečitelný zmatený chaos.

    • Jo přesně tak a proto držme Intelu palace aby ten svůj business zase rozjel. Jinak na AMD budeme za chvíli nadávat stejně jako jsme nadávali na Intel.

     Jo tuhle dobu si u AMD jistě užívají.

 5. Presne sa potvrdilo, že tam kde Intel vykonal zmenu paradigmy x86 big.LITTLE processorov drtí nudné stojaté vody konkurencie s omnoho lepším výrobným processom (litografiou) a tam kde nie Intel žne to čo (ne)zasial.

  Nožnice sa budú ešte viac v týchto segmentoch roztvárať.

  O pár dní výjde Mercury Reserch za Q4/2022 kde sa vyššie uvedené premietne aj do trhových podielov pričom je namieste pripomenúť Q3/2022: Tržní podíly x86 procesorů v Q3 2022: AMD masivně propadlo, úspěch proti Intelu jen v serverech
  zdroj: https://www.cnews.cz/trzni-podily-x86-procesoru-amd-v-q3-2022-masivne-propadlo-uspech-proti-intelu-jen-v-serverech/

    • :))
     no jo, nejak si do sveho ‚damage control‘ zapomel zapocitat svuj prispevek.
     Nicmene, zkus aspon jednou za zivot pozuit trochu hlavu. Jak chces v serverovem segmentu pouzivat B-L koncept, ty chytrej? Ja chapu, ze ti tyhle veci vubec nedochazi, ze si ani nedokazes predstavit, proc ma inteli B-L slaba mista, ale aspon by jsi se o to mohl pokusit, nez vyplodis dasli hovezinu..

  • To že sa Intel-u podarili jadra „Golden Cove“ je jedna vec, druhá vec je koľko zaberajú plochy a akú majú spotrebu pri allcore booste . Gracemont jadra boli použite, len ako “ barlička“ k tomu, aby pri multicore aplikáciách a benchmarkoch (rozumej od 16 vlákien vyššie) to vypadalo dobré, čo sa týka spotreby aj výkonu. Nieje do budúcna udržateľný stav, aby jadra použite v procesore nepodporovali rovnaké inštrukcie…rovnaké jadra, ale rozdielne naladenie frekvencie a veľkosť cache je jediná schodná cesta ako zabezpečiť masívny výkon za akýchkoľvek podmienok. Tento „nešvar“ skončí rovnako ako v dejinách skončil „Intel Netburst“, „AMD bulldozer“…na prvý pohľad to malo potenciál, ale realita dopadla odlišné, resp. konkurencia ukázala lepšie riešenie.

   • No jestli nestejná podpora instrukčních rozšíření je jediný problém, tak se to řešit dá. Dnes tím, že se vypne AVX-512 u P-Core, ale přidat do E-Core AVX-512, aby to nemělo enormní náklady na plochu a spotřebu, by mělo být možné (třeba něco jako u Zenu 4).

    • Rumours už nejakú tu dobu šuškajú, že Xeony Sierra Forest, síce postavené čisto na E-coroch, by mali podporovať efektivnu implementáciu AVX-512 pričom od konca predminulého roka práve tento projekt posilnil niekdajši tím z Centaur Technology, ktorý ako je známe dokázal implementovať veľmi energeticky efektivnu podporu AVX-512 do microarchitektúry CNS procesorov Centaur CHA.

     Potom by malo byť len otázkou času či sa takéto E-cores objavia aj v nasledujúcich generáciach big.LITTLE v desktopovom a notebookovo segmente a pod.

 6. Za posledny mesiac ma oslovili dvaja ľudia, ktorí chcú zložit nejaký lepší počítač na hry. Obidvom to celé postavím na AMD.

  Jednak hlavne preto, že nevidím nič rozumnejšie a v súčastnosti výhodnejšie, ako Ryzen 5000 a RX 6000 a jednak preto, že tak mi to príde aj správne vzhľadom na aktuálnu cenovú politiku nvidie a Intelu v minulých rokoch, keď každá nová “generácia” znamenala dokola 4/8 jadro s min. nárastom výkonu, ale plnou cenou.