Podle Mezinárodní federace hudebního průmyslu (IFPI) loni klesly tržby z prodeje hudby o 2,1 %. Propad prodejů CD a stahovatelné muziky ale vyvažuje růst streamovacích služeb, ať už těch bezplatných podporovaných reklamou, nebo přímo placených.

Apple kupuje Beats za 3 miliardy dolarů
Apple kupuje Beats za 3 miliardy dolarů

Zdroje listu Wall Street Journal tvrdí, že tržby Applu v hudebním obchodě iTunes meziročně klesly o 14 %. Ale zatímco konkurenční Google, Microsoft i Amazon mají kromě stahovacích služeb také ty streamovací, u Applu to neplatí. Jedinou jeho alternativou ke stahování souborů AAC je poslech iTunes Radia.

I proto podle WSJ Apple příští rok do iTunes začlení streamovací službu Beats Music, kterou za tři miliardy dolarů kupuje společně s populárním výrobcem sluchátek. Přejmenování Beats Music a začlenění do světa iTunes bude záchranou pro oba. Beats je pojmem pouze díky sluchátkům, nikoliv hudební službě. Music má jen 250 000 předplatitelů, kdežto Deezer 5 milionů a Spotify 10 milionů.

 

Pod iTunes může přirozeně růst a Applu bude kompenzovat ztráty z prodeje hudby. Svět by díky tomu dostal další alternativu ke Spotify, Deezeru, Rdiu atd. Že Apple v hudebním průmyslu v posledních letech zaspal a že i kvůli tomu kupuje Beats, jsme psali už v létě.

Zdroj: WSJ via 9to5mac

Ohodnoťte tento článek!