Tržní podíl procesorů AMD vzrostl

0

Agentura Mercury Research uvolnila ve středu informace o tom, jak si společnost AMD v uplynulém čtvrtletí vedla na trhu procesorů architektury x86. Pro zelený tábor jsou údaje důvodem k radosti. Podíl na počtu celosvětově prodaných procesorů se zvýšil jak ve srovnání se stejným obdobím minulého roku, tak s předchozím čtvrtletím. Součástí údajů ale nejsou podíly na celkových tržbách.

Podíl AMD dosáhl podle Mercury Research 19,1 %, zatímco společnost Intel, hlavní konkurent, obhospodařila
80,2 %. V posledním čtvrtletí minulého roku přitom pro sebe podle stejné agentury AMD získalo jen 18,8 % trhu. Jde tedy o nárůst o tři desetiny procentního bodu. Ještě lépe ovšem vyznívá srovnání s prvním čtvrtletím roku 2011, v kterém AMD patřilo pouhých 18,2 %, zde už rozdíl činí téměř celý procentní bod. Ten přitom přišel na úkor Intelu, jehož podíl činil před rokem celých 81 %.

Dle Mercury Research došlo k posunu v podílu díky tomu, že se procesorová dvojka popasovala s problémy, které ji trápily v předchozích obdobích. Zejména by tedy mělo jít o potíže s dodávkami čipů, vyráběných v GlobalFoundries. Díky tomu stouply prodeje na úkor Intelu. Ten nečelil žádným protivenstvím, ani zhoršení konkurenčního postavení. Jeho podíl klesl prostě v důsledku zlepšení relativní pozice AMD.

Vzorek APU Trinity

AMD vedle toho údajně pomohlo, že se v tomto roce zlepšila situace okolo dodávek pevných disků. Ty měly v předchozím období přiškrcovat poptávku zejména po stolních počítačích. Dle agentury se také relativně zvýšil zájem o levnější modely notebooků, což znamená potenciál pro větší prodeje mobilních APU jak z rodiny Llano, tak čipů Ontario a Zacate. V právě probíhajícím čtvrtletí ovšem může v tržních podílech dojít k novým pohybům. Ty budou záležet na tom, jak si povedou nové modelové řady obou výrobců: procesory Ivy Bridge od Intelu a architektura Trinity od AMD.

Zdroj: PCWorld

Tržní podíl procesorů AMD vzrostl

Ohodnoťte tento článek!