Tržní podíly GPU v Q2 2019: Grafiky a APU AMD poprvé za pět let předčily GPU Nvidia

21

Léta jsme co čtvrt roku pravidelně psali o tom, jak se vyvíjí tržní podíly výrobců GPU. Tyto informace vycházely z pravidelných analýz firmy Jon Peddie Research, ale ta před nějakou dobou přestala uvádět exaktní procenta a veřejně publikovala jen změny. Chvíli jsme se snažili to dopočítávat, ale pořád by při tom rostla nepřesnost. Naštěstí to vypadá, že po delší době Jon Peddie poskytl konkrétní čísla webu Tom’s Hardware, takže máme po čase opět přesné údaje o tom, jak na tom momentálně tržní podíly jsou. Respektive přesná ze zpráv JPR (jde o průzkum trhu a ne úplně exaktní spočítání všech prodejů, takže zde pořád mohou být odchylky proti realitě).

 

Podíl AMD poprvé po pěti letech předstihl Nvidii

Nejdřív čísla, která uvádějí tržní prodeje všech GPU v osobních počítačích na platformě x86 – samostatných, ale i integrovaných, jichž je většina. Nejsou v nich servery nebo herní konzole. Jon Peddie Research (skrze Tom’s Hardware) uvádí, že jako vždy má největší podíl Intel díky integrovaným grafikám ve většině svých CPU. V prvním kvartále roku (leden–březen) měl 68,2 %, ale v druhém kvartále (duben–červen) o něco klesl na 66,9 %.

Nvidia, která soutěží pro změnu jenom samostatnými GPU, měla v Q1 2019 podíl 16,1 %, ale v Q2 se o něco málo zhoršila na 16,0 %. Tyto ztráty „koláče“ pak přešly k AMD. To mělo v Q1 podíl 15,7 % (což znamená, že součet jeho samostatných Radeonů a procesorů s integrovanou grafikou byl pořád nižší než jen samostatné GeForce Nvidie). Ale v Q2 stouplo zejména na úkor Intelu a dostalo se na 17,2 %. Je to poprvé po velmi dlouhé době, co má AMD v celkovém počítání GPU vyšší tržní podíl než Nvidia. Naposled se to AMD povedlo v Q3 2014, od Q4 2014 prodávala Nvidia víc GPU, než AMD APU a GPU dohromady. Pokud by se ale srovnávaly jen samostatné grafiky, samozřejmě by Nvidia dál vedla (jak uvidíte za chvíli).

Trzni podily GPU graf Q2 2019
Tržní podíly výrobců GPU po Q2 2019, historický graf (Zdroj: Jon Peddie Research)

Co se v druhém kvartálu dělo? Obecně prodeje byly skoro stejné jako v Q1, proti prvnímu kvartálu prý prodeje šly dolů o malých 0,6 %. Postihlo to ovšem hlavně Intel, jemuž se prodeje GPU (a tím CPU) zhoršily o 1,44 % proti prvnímu kvartálu. U Nvidie byly údajně stejné jako v Q1 (snížení jen o 0,04 %, odtud minimální změna tržního podílu), ale AMD stouply prodeje o 9,85 %. Pro kontext počítačů se údajně v Q2 prodalo o 9,25 % více než v Q1, což je sezónně netypické.

Trzni podily GPU samostatne karty Q2 2019 tabulka
Tržní podíly výrobců GPU po Q2 2019, meziroční a mezikvartální srovnání (Zdroj: Jon Peddie Research, via Tom’s Hardware)

Stav v samostatných desktopových grafikách

Pokud jde o obrat, ke kterému došlo mezi Nvidií a AMD, bude asi hodně daný tím, že AMD teď stoupá v prodeji procesorů APU pro desktopy a notebooky (kde na tom bylo léta špatně), tedy tím, že sílí zastoupení jeho integrovaných grafik. Ale podle všeho také značně stouply prodeje samostatných Radeonů (pro což však vysvětlení je – v první části roku byly prodeje uměle snížené tím, že se pořád odbourávaly přebytečné skladové zásoby po kryptoměnnové bublině, kdežto v Q2 se asi zase začaly normálně prodávat nové).

Trzni podily GPU samostatne karty Q2 2019
Tržní podíly výrobců GPU v samostatných grafických kartách pro desktop, Q2 2019 (Zdroj: Jon Peddie Research)

Podle samostatné zprávy o tržních podílech v samostatných grafických kartách, kterou už JPR také publikovala, měla v Q1 Nvidia v samostatných grafikách podíl 77,3 % a AMD 22,7 %. Po druhém kvartálu se to však změnilo na 67,9 % (stále přes dvě třetiny) pro Nvidii a 32,1 % pro AMD. Mimochodem – jak jsme zmínili, že prodeje PC stouply o 9 %, tak toto pro samostatné desktopové grafiky neplatilo, ty prý klesly o 16,6 %. Mohlo by to možná být proto, že se již trh chystal na vydání nových modelů NvidieAMD, které ale přišly až v Q3 (červenci).

Mimochodem na okraj k tématu článků o tržním podílu GPU. V budoucnu asi budeme moci pokrývat obecná čísla mezi Intelem, AMD a Nvidií jen tehdy, pokud mimořádně budou někde zveřejněná čísla z podrobné placené zprávy jako teď (její pořízení je poněkud mimo naše možnosti a zaměření, jelikož je určená spíše pro ekonomickou sféru a cena a obsah tomu odpovídá). Jon Peddie Research ale stále otevřeně poskytuje aspoň čísla pro tržní podíl čistě v oblasti samostatných desktopových grafik Radeon a GeForce. Tyto údaje tedy asi budeme moci sledovat dál, dokud informace bude dávána k dispozici.

Radeony RX 5700 XT firmy Yeston 05

Galerie: PowerColor Radeon RX 5700 XT Devil a Radeony RX 5700 XT firmy Yeston

Tržní podíly GPU v Q2 2019: Grafiky a APU AMD poprvé za pět let předčily GPU Nvidia
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 18 hlasů

21 KOMENTÁŘE

  • vysoké ceny přimely řadu lidí zůstat u stávající a stále výborné generace pascal. nvidia si přílišným sebevědomím při cenotvorbě rozhodně uškodila, překročila mez útraty za zbytné zboží v daném segmentu. pár enthusiastů to nezachrání.

   přesto AMD snižuje výhledy, a Nvidia roste. ono jde totiž i o to, za kolik se toho prodává, nejen kolik se toho prodává.

 1. cisla pro AMD uz jen porostou, ovsem jen do chvile 3k rady nvidia, jelikoz se ceka prechod na 7nm a Nvidia jeste nestihla zintelovatet, cekam, ze narozdil od RTX vyda poradny kousky a AMD musi jeste hodne dohanet

  • Ona nVidia nemá moc možností růstu. Grafických karet se prodává čím dál méně a i v noteboocích bude ztrácet, jednak proto, že tam roste podíl AMD na CPU, ktreré se s nVidiáckými grafikami většinou nepárují, a taky proto, že Ice Lake bude taky s další grafikou párován výrazně méně, než jeho předchůdci.

  • Dalsi generace bude samozrejme taky RTX, hlavne to bude dostatecnej skok, aby byly RTX grafiky i v low-endu kolem dnesni GTX1660. AMD uz nema co dal s jejima grafikama delat. Skalovani Navi neni linearni a ma problemy se spotrebou, takze se neda ocekavat, ze by vydali nejaky extra vetsi cipy (a jestli ano, budou power hungry jak prase). Zachrana v podobe MCM je v grafikach v nedohlednu (i kdyz prekvapit muzou). Takze az Nvidia prejde na 7nm EUV, muze nasadit privetivejsi ceny se 40-50% narustem vykonu a AMD v desktopu spadne pod 10% 🙂

      • zase jednou 😀 ani TI verze nejedou na stejnych frekvencich, ale mensich nez treba 2080 nebo 1080 prave kvuli snizeni spotreby, tak to u grafik chodi, takze opravdu skalovani nezname a cekam, ze bude dobre, kdyz RDNA chteji pouzit napric celym spektrem

      • Ne. Mluvi se tam o vykonu pri vyssim power limitu. Koukam, ze z myho „ma problemy se skalovanim a se spotrebou“ jste si vybrali schvalne to spatny 😀

       Moznost skalovani se odviji od toho, jak cip zvlada spotrebu/odvod tepla. Mas nejaky hard limity spotreby – rekneme 350-400W, aby za a) to uzivily existujici zdroje pres existujici rozhrani, ktery maji ve specifikaci definovany maxima (pci-e slot, osmipiny, ..) a za b) aby to bezny navrhy karet uchladily.

       Pokud ma arch. problemy se spotrebou, nemuzes ho skalovat do sirky jako arch. s nizkou spotrebou. Proto btw muze Nvidia delat velky cipy – i s tim velkym cipem se vejdou do tech hard limitu. To je jednoducha fyzika. Nevim co na tom nechapete. I kdyz .. AMD fans, beru zpet. Uz chapu proc nechapete 😀

      • „mittar 30.8.2019 at 10:53
       jak vis, jaky je skalovani Navi, kdyz existuje jen jeden cip?“
       ..jen nekdo fakt s dlouhym vedenim, nepochopi tento komentar a zacne placat neco o power limitu..

      • Tak uplne nejjednodusejc, pro ty pomalejsi – skalovani bude problem, protoze ma Navi problemy se spotrebou. Tak snad uz i ty zaberes 😀

      • aha..takze kdyz nekde pridam treba 50% jednotek tak protoze ta bez tech 50% jednotek dela OC jen 5% navic a zere to, tak to automaticky znamena, ze to nepujde? 😀
       Hele trolle, zkus jinyho vola na ty tvoje zblepty.