
Kolaps kryptoměn a potom i celková krize počítačového trhu (a asi i celého světa) způsobily na trhu herních grafických karet poměry, jaké za celou jeho historii nepamatujeme.
Před nedávnem jsme tu měli zprávu o tržních podílech výrobců GPU od analytické firmy Jon Peddie Research. Její první zpráva byla statistikou celkového trhu GPU pro PC, v níž jsou dohromady započítané také integrované grafiky v procesorech Intel a AMD. Nyní firma přidala i druhou část, tedy statistiku pouze samostatných grafik.
Ta ukazuje masivní pokles prodeje herních grafik během léta, což také způsobilo, že Nvidia na tomto trhu dosáhla bezprecedentní dominance. Zatím těžko říct, zda to vydrží, či jde o dočasný efekt, ale dlouhodobě by to na konkurenční prostředí a ceny asi nemělo dobrý dopad.
Aktuální zpráva se ještě týká třetího kvartálu neboli července až září, a tedy vypovídá o stavu před příchodem nové generace grafik Nvidia (GeForce RTX 4090 vyšla až v říjnu), dominantním byl útlum poptávky po hardwaru a počítačích, který byl v oblasti samostatných grafik umocněn tím, že zkolabovaly kryptoměny a jejich „těžaři“ přestali kupovat nová GPU a naopak začali dříve nahamouněné karty prodávat na bazarovém trhu. Jak Nvidia, tak AMD oznámily, že na trhu vznikla situace přezásobení, kdy jsou v distribuci na skladech příliš velké zásoby neprodaných karet. Ty bude třeba nejprve doprodat, což dočasně sníží prodeje výrobců směrem do distribuční sítě.
Podle Jon Peddie Research to vedlo k velkému propadu prodejů samostatných GPU ve formě karty PCI Express (tedy desktopových karet GeForce, Radeon a nově Intel Arc). V Q3 se jich prodalo o 33,5 % méně než v druhém kvartálu a o 31,9 % méně než před rokem (v Q3 2021). Zatímco v druhém čtvrtletí se údajně prodalo okolo 10,35 milionu kusů grafických karet, v nyní reportovaném třetím kvartálu to kleslo na jen 6,9 milionu kusů.
Podle odhadu dělaly celkové tržby výrobců karet v Q3 „jen“ 3,7 miliardy $, zatímco v druhém kvartálu měly prodeje celkem hodnotu ještě okolo 5,5 miliardy – vedle propadu prodejů počítáno na kusy se totiž také hodně propadly ceny, za které se karty dařilo udat.
Rekordní podíl Nvidie, rostoucí síla Intelu?
Z této situace si ale odneslo mnohem horší dopady AMD než dominantní hráč na trhu Nvidia. JPR uvádí, že u Nvidie došlo k 27,2% zhoršení prodejů proti předchozímu kvartálu a meziročně k propadu o 25 %. U AMD ale prodeje grafik Radeon klesly mnohem víc, uvádí se, že byl propad o 67,1 % proti druhému kvartálu, tedy na méně než třetinu. Meziročně je to zhoršení dokonce o 68,8 %.
To, že prodeje grafik AMD se propadly mnohem více, dovolilo firmě Nvidia zlepšit její tržní podíl v samostatných GPU až na 86,2 %, což je suverénně nejdominantnější tržní podíl, na jaký tato značka kdy dosáhla. Na AMD zbývá jen nějakých 10 % trhu, protože Intel údajně dokázal urvat už celá 4 % (celkově by AMD s Intelem měly mít jen 13,8 %, ovšem výsledky jedné nebo obou firem jsou ve zprávě zaokrouhlené nahoru). Intel evidentně umí svoje grafiky Arc protlačit, ačkoliv jsou technologicky hodnocené spíše negativně (zejména přišly na trh pozdě, také ale zaostaly za očekávaným výkonem a funkčně a spolehlivostí softwarové vrstvy jsou na kvalitativně nižší úrovni než u obou tradičních výrobců).

Těchto prodejů asi Intel dosáhl zejména pomocí kontraktů s OEM výrobci počítačů, kteří grafiky Arc osadili a prodali v celých sestavách, zatímco při samostatném prodeji by zákazníci grafiku Intelu nevybrali. Tato páka, kterou Intel ovládá díky své dominanci na trhu procesorů, mu možná umožní získat v samostatných GPU ještě vyšší tržní podíly.
Protože jsou současné výsledky důsledkem mimořádného stavu na trhu, je možné, že extrémní tržní podíl Nvidie a extrémně nízký podíl AMD budou krátkodobou špičkou, z které se poměry vrátí zpět na o něco vyrovnanější úroveň. Asi závisí na tom, jak velkou roli zde hraje ono redukování skladových zásob. Nelze ale vyloučit, že se Nvidii nějaká procenta získaná v této situaci podaří udržet, například díky, zdá se, dost vysoké loajalitě zákazníků. Ty jako by moc neodrazovalo výrazné zvýšení cen u nových generací GPU.
Těžko dopředu předvídat, jak přesně bude vypadat následující vývoj. Za aktuální období (Q4 2022) bychom se tyto statistiky měli dozvědět opět zhruba za zři měsíce, tedy koncem února nebo začátkem března 2023.
Zdroj: Jon Pedddie Research
Autor má nejaký osobný spor s Intelom? Prečo tu tlačí svoj chybný a ničím nepodložený názor, že Intel ARC sú zlé grafiky a nikto by si ich dobrovoľne nekúpil?
Ja osobne som 100% rozhodnutý kúpiť Intel ARC. Jediným problémom je dostupnosť. Prešli mesiace od vydania a v CZ/SK ešte ani nie sú v ponuke, človek musí mať štastie a nájsť dobrý deal v ES/DE…
„Technologicky negativně“ rozhodne nie sú hodnotené, stačí si pozrieť nejakú vierohodnú recenziu, napr. Digital Foundry. Za očakávaným výkonom rozhodne nezaostali, ARC poráža aj 3060TI v moderných tituloch. Pomer MSRP/výkon a výkon/W je paráda v porovnaní s nVidiou a AMD. Softvérový stack je v dostatočne dobrej kvalite a neustále sa zlepšuje. Podpora Linuxu (aj historická) je u Intelu niekde úplne inde než u nVidie.
Áno, výkon ARCu je tragický pri použití starých API, v starších hrách. No a? To je jedno, tam zlú optimalizáciu prebije hrubá výpočetná sila. A keby aj nie, nikto nekupuje novú grafiku aby na nej hral x-ročné hry na 900 FPS.
Poprosím do budúcna trochu viac objektívnosti, ak mám brať cnews ako spravodajstvo a nie ako osobný blog.
Predne clanek jsem necetl, jen grafy. Proc ma autor pifku na Intel muze byt protoze:
– mel nadeji, ze Intel bude konkurovat v plne siri Nvidii/AMD a ono ouha, Intel i s tou nejsilnejsi kartou pouze simra konec pelotonu.
– navic muze jit o efekt prusaku internich zprav z Intelu, ze soucasne ARC jsou vlastne prvni a zase na nejakou dobu posledni — protoze to Intel opet interne zarizl. Divize se preorientovava kompletne na HPC grafiky.
Z obou duvodu muze byt PC uzivatel/hrac Intelem frustrovany, protoze pro lepsi konkurenci by potreboval presne opak toho co Intel dela, tedy:
– konkurence schopnost v cele vykonove siri (nejen 3060, ale az po 4090!)
– dlouhodoby vyhled, roadmap vyvoje.
Potom je autor veľmi naivný – Intel od začiatku tvrdil že na top high end segment v prvej generácii nemieri. A to je v poriadku, majú solídne pokrytý mainstream, nič viac od nich bežný človek nechce. Koľko % hráčov si kupuje high end na úrovni RTX 4090? 1%?
Máš nejaký link na tie úniky interných správ? To by ma dosť zaujímalo. To je 180° otočka v rétorike ktorú tlačil Intel posledné dva roky. Tom Petersen niekoľkokrát verejne povedal že Intel do GPU segmentu ide na dlhú trať a úniky roadmáp tu boli tiež pravidelne (Battlemage, Druid, etc.)
„Intel od začiatku tvrdil že na top high end segment v prvej generácii nemieri. “
.. neni to pravda. Intel od pocatku miril na cele spektrum od highendu dolu, potazmo minimalne nekkam, kde zacina treba 3080 ve sve dobe. To ze se mu ty chipy nepovedly a zustal mu z toho dnesni lowend, ktery nema principielne smysl pro normalni hrace kupovat, je realita, ktera se zaklada na vykonu tech karet.
Nope.
https://www.cnews.cz/wp-content/uploads/2021/09/Slajd-ukazuj%C3%ADc%C3%AD-pl%C3%A1novanou-nab%C3%ADdku-desktopov%C3%BDch-grafik-Intel-Arc-prvn%C3%AD-generace-Alchemist.jpg
Takéto slajdy a podobné správy tu kolovali viac ako rok dozadu, možno aj rok a pol späť.
https://www.cnews.cz/herni-grafiky-intel-xe-hpg-hrube-specifikace-6nm-gpu/
Ešte 1.3.2021 prišiel p. Olšan s článkom, kde tvrdí že to bude dosahovať max na 3070. Viac ako rok a pol pred vydaním. To je hádam dosť času na nastavenie očakávaní, nie?
A lowend to samozrejme nie je, ako som vysvetlil už v komentári nižšie. Ak je ~200 W TDP podľa teba low end, tak už začínam rozumieť kde berie nvidia svojich fanúšikov. Kľudne si kúp o dva roky nvidia 5090TiUltra so spotrebou 2000W, bežní ľudia to odignorujú 😉
:))
Hele, existuji i jine zdroje informaci, nez je cnews, ktere stejne ty zdroje prebiraji odjinud (ve vsi ucte k JO)
https://youtu.be/3KSlV6Jyqpc
tady mas jane ukazano, ze Alchemist mel zasahovat do High-Endu, byt ne „ultra high endu“. Cili minmalne nejaka 3080. Jaky je vysledek, jsem ti tu posilal..low end. Z pohledu 4xxx generace NV to zu nebude ani ten low end.
„Ak je ~200 W TDP podľa teba low end, tak už začínam rozumieť kde berie nvidia svojich fanúšikov“
.. mas trosku zvlastni vnimani reality. Podle TDP se urcite karty do vykonostnich segmentu nerozlisuji. Kriteriem je vykon a ten je na urovni 3060 . Mozna zkus mit fabulovat a vic pouzivat selsky rozum a mene modre barvy..
Na Linuxu je to samozřejmě něco jiného na Windows, ale SW stack a ovladače ve hrách jsou objektivně na horší úrovni – XeSS, horší optimalizace ve hrách (kdy budou optimalizované jen ty nejpopulárnější a zbytek buď ne nebo se dodělává postupně), i to DX9 je něco, co se počítá, i když ne každý člověk takové hry ještě hraje.
Je tu přece jenom asi častější výskyt problémů, nekompatibilita se staršími systémy bez PCIe ReBAR / AMD SAM, kdy to GPU má nezanedbatelné problémy.
Výkon podle mě byl plánovaný vyšší, když si vezmete poměrně značnou velikost čipu, tak nejspíš měl dosáhnout lepšího výsledku než RTX 3060 Ti (IMHO, ale viděl jsem ten názor často i jinde).
Celkově, ta grafika se obvykle moc nedoporučuje a když ano, tak protože stojí míň. Ne že by byla úplně nežádoucí, ale je to ten druh hardwaru, který bych třeba mohl zvažovat sám když, ale nedoporučil bych to někomu dalšímu, kdyby se mě ptal.
To už vyznieva trochu inak než to, čo píšete v článku. S väčšinou sa dá súhlasiť, až na ten fakt že nám ako používateľom môže byť úplne jedno aký veľký ten čip je, dôležitá je iba spotreba (ak sa plocha nepremietne do koncovej ceny). A je jasné, že karta so spotrebou na úrovni 3060Ti nebude dosahovať výkon 3090. Fyzika.
Jednoducho Intel vydal solídny kus HW do mainstreamového segmentu a potýka sa s early adopter problémami a mladým SW stackom. Nič viac, nič menej. Za mňa dobrý deal v tomto pokrivenom trhu.
Ty musis byt silne modre pozitivni 🙂
„Za očakávaným výkonom rozhodne nezaostali, ARC poráža aj 3060TI v moderných tituloch.“
.. to hje celkem Perla na to, jak je ten vykon maly a jake problemy ty karty pri uvedeni mely.
A770 je ve FullHD na urovni RTX 3060.. tomu rikas „nezaostavani“? nejrychlejsi karta na urovni low endu? :))
ve 1440p je na tom trochu lip, ale na tohle rozliseni si to stejne nikdo soudny kupovat nebude. Ale urcite potesi priznivce odlesku, neb RT vykon je cca o uroven vys 🙂
https://www.computerbase.de/2022-12/arc-a770-a750-benchmark-test/#abschnitt_neue_benchmarks_im_highendtestparcours
Ja netvrdim, ze jsou nepouzitelne, ale rozhodne jsou daleko za ocekavanim a principielne je nema smysl vubec kupovat. Jak u NV, tak u AMD dostanes za stejne penize podstatne lepsi karty.
RTX 3060, karta čo má 170W TDP a cenovku 400€ +, je podľa teba lowend? 😂
Kto dnes hrá na 1080p? Na desktope to je úplne irelevantné rozlíšenie.
Ja sám mám 1440p a pôjde tam spomínaný Intel, ak sa vyrieši dostupnosť, skôr než nvidia vydá nejakú zázračne efektívnu 4060 (o obidvoch možnostiach mám však pochybnosti). Nepotrebujem kupovať 400W+ výhrevné teleso od Nvidie aby som sa zahral.
Myslím, že na to Ideš úplne zle. Cena nižšia než 3060ti, výkon vyšší než 3060ti, spotreba nižšia než 3060ti. Nerozumiem o čom sa vôbec rozprávame. A to je všetko ešte pri relatívne mladom SW stacku, je tu potenciál zdvihnúť výkon novými ovládačmi.
Ja som naopak od Intelu veľa nečakal, ale tieto karty ma príjemne prekvapili.
„Myslím, že na to Ideš úplne zle. Cena nižšia než 3060ti, výkon vyšší než 3060t“
.. asi se kazdy divame na jine grafy. Protoze ja zadny rasterizacni vykon na urovni 3060ti nikde nevidim a jsem si docela jisty, ze vetsina se diva na ty stejne grafy co ja 😀
Ale klidne si ty nesmysly mel dal.
Neviem kde sa dívaš ty, ale bavili sme sa o novších tituloch na nových api – DX12, Vulkan. Napr https://tpucdn.com/review/intel-arc-a770/images/control-2560-1440.png alebo https://tpucdn.com/review/intel-arc-a770/images/cyberpunk-2077-2560-1440.png či https://tpucdn.com/review/intel-arc-a770/images/doom-eternal-2560-1440.png
Takže kľudne si mel svoje nezmysly ďalej ty, ja z tejto diskusie odchádzam trollko 😘
skvele nasel jsi 3 hry.. co tech dalsich 50 troubeline?
Co treba tohle
https://tpucdn.com/review/intel-arc-a770/images/battlefield-5-1920-1080.png
https://tpucdn.com/review/intel-arc-a770/images/borderlands-3-1920-1080.png
a souhrne grafy
https://tpucdn.com/review/intel-arc-a770/images/relative-performance_1920-1080.png
Ty mas pekne vymalovano, vzit si par nejlepsich vysledku a na tom prezentovat cely vykon..
https://forum.pctuning.cz/viewtopic.php?p=9850880#p9850880
Karta vypadá celkem zajímavě, ovladače jsou naprostý odpad 😳
Pěkný výkon pod DX12 a Vulkan. Raytracing lepší jak u AMD. RBAR je nutnost!
Primárně na hraní určitě ne. Nejlépe ji využijete na videa a streaming (AV1) a spíše jen příležitostně na hry. Ale kdo ví, třeba se Intel s ovladači ještě pochlapí (v blízké době ale tomu moc nevěřím).
RT jim kupodivu funguje slusne, narozdil od rasterizace. Mne by zajimalo, kolik z tech „4% trhu“ jsou karty, koupene v obchodech :))
Samzorejme krome Dindo 🙂
Já jsem spíš zvědavý na výsledky 1 a 2 Q 2023, kdy už bude mít AMD na trhu kompletní nabídku nových modelů grafik. Že před vydáním nové generace klesá prodej stávající je normální. Je určitě rozumné počkat s nákupem na to, co odhalí a za kolik a první reálné testy a ne odhady. Navíc je tu šance, že stávající modely zlevní.
Přesně tak i já jsme napnutý co se bude dít v prvním kvartále. Hlavně doufám, že tenhle kvartál vymaže těžbou vypasené ceny grafických karet.
tak už je mi jasné proč jsou další výlevy na ddblogísku – Intel brutálně šlape na paty AMD, hlavně díky kontaktům v OEM. Teď ty grafiky na 99% protlačí a nejvíc bude bita AMD, NV to moc neohrozí. Koduri nasbíral spoustu zkušeností a je velmi motivován. V kombinaci s vlivem Intelu je to extrémní kombinace pro konkurenci. CUDA to moc neohrozí, alespoň v krátko-střednědobém výhledu, ale dál už to bude jiná písnička a i Huang bude muset péci v rychlopekárně aby se udržel na čelních místech.