Tržní podíly výrobců GPU v Q2 2016: Nvidia se vzdor Pascalu výrazně propadla

0

Tři měsíce opět uběhly od doby, kdy jsme se naposledy dívali na tržní podíly výrobců grafických karet (respektive GPU, samostatných i integrovaných) dle průzkumu firmy Jon Peddie Research. Minule – tedy v datech za první čtvrtletí – jsme sledovali určitý nárůst Radeonů, které si připsaly půldruhého procentního bodu na úkor Intelu. Také v druhém čtvrtletí, tedy dubnu až červnu, AMD posílilo, ovšem celková situace je podstatně zamotanější.

V druhém kvartále došlo k značnému propadu samostatných grafických karet pro desktop – o 20,8 %, ačkoliv samotné prodeje počítačů podle analýzy JPR mírně rostly (o 1,06 %). Podobný propad, dost možná vyvolaný čekáním na novou generaci 16nm a 14nm GPU, ale nenastal mezi integrovanými grafikami, kterých se prodalo jen o 4 % méně než v Q1 2016. Celkový mix GPU se tedy vychýlil více směrem k těm integrovaným.

 

Tento pohyb částečně pomohl tržnímu podílu AMD, ale firma také zaznamenala úspěch v samostatných GPU, jejichž prodeje byly postižené méně, než byl průměr trhu. Prodeje samostatných desktopových grafik vzrostly o 4,03 %, zatímco ty notebookové klesly o 3,7 %. V integrovaných grafikách byla paradoxně situace červených horší – APU pro notebooky se prodávala o 0,4 % méně a desktopová o 22,2 % hůře (klesla přitom o 16,8 % již minulý kvartál). Celkově to pro Radeony vychází na 1,4% propad prodejů.

Intel se také potýkal s určitým propadem na desktopu – integrovaných GPU v čipech pro stolní PC bylo méně o 4,5 %, prodeje CPU s integrovanými GPU pro notebooky ale šly nahoru o 1,4 %. Celkově měl tedy Intel menší propad než AMD, jen o 0,7 %.

Z uvedeného je jasné, že na velkém propadu, avizovaném v úvodu, se podílela lvím podílem Nvidia. Její celkové prodeje grafických čipů pro PC se za čtvrtletí zhoršily o rovných 20 %. Paradoxně se na tom podílely zejména desktopové samostatné karty, ačkoliv právě do těch se jako do prvních v Q2 2016 dostala 16nm technologie. Přesto prodeje klesly o 28,15 %. Naopak v noteboocích, kde byl Pascal uveden až tento měsíc, to firma měla o dost lepší, přišla jen o 5,7 % prodejů.

Tržní podíly výrobců GPU v Q2 2016 (Zdroj: Jon Peddie Research)
Tržní podíly výrobců GPU v Q2 2016 (Zdroj: Jon Peddie Research)

V samotných tržních podílech to po uvedených skutečnostech vypadá takto: první zůstává samozřejmě Intel a po ztrátách z předchozích období (po té, co chvíli jako by již útočil na čtyřpětinový podíl) si polepšil z 70,1 % na 72,6 %. Nvidia se propadla z absolutního podílu 16,7 % na 13,9 %, zůstala ale ještě druhá. Na třetí pozici ji zůstal náskok 0,4 procentního bodu. AMD si totiž z 13,2 % minule polepšilo jen na 13,5 %.

 

 

Samotatné grafiky Radeon se vyšvihly skoro na 30 %

Podstatně větší byl ale výkyv ve prospěch Radeonů, pokud se podíváme jen na data pro samostatné grafiky (mělo by jít o ty pro desktop vyráběné různými firmami typu Sapphire, Gainward atd.; JPR jim říká „add-in boards“ a sleduje je v zvláštní zprávě, zatímco hlavní analýza by se měla týkat samotných čipů GPU/APU/CPU). Zde totiž AMD podle průzkumu – alespoň dočasně – významně vybralo předchozí ztráty a vyšvihlo se z podílu 22,8 % v Q1 2016 na 29,9 % v Q2 0216. Pro srovnání, v Q2 2015, což bylo skutečné dno, mělo v samostatných grafikách podíl jen 18,0 %. Ještě o rok předtím ale 37,9 %.

Rozdělení prodejů desktopových grafik mezi AMD a Nvidii v Q2 2016 (Zdroj: Jon Peddie Research)
Rozdělení prodejů desktopových grafik mezi AMD a Nvidii v Q2 2016 (Zdroj: Jon Peddie Research)

 

Dočasná situace?

Na těchto výsledcích je zajímavé asi především to, že pozice AMD byla dobrá, byť první 14nm Radeon (RX 480) vydalo až den před koncem kvartálu. Do čísel však asi mohly zasáhnout předběžné dodávky do obchodů a distribuční sítě, jakož i výrobcům počítačových sestav. Naproti tomu Nvidia stihla uvedení Pascalu již koncem května (a prodejní úspěch byl údajně značný), ale přesto se její samostatné grafiky prodávaly celkově výrazně hůře. Za tímto efektem by mohlo být, že příchod Pascalu zarazil prodeje Maxwellů v levných cenových pásmech, což dobré prodeje highendu na počty nemohou srovnat. Jiné vysvětlení je, že Nvidia agresivně přerušila dodávky starších GPU, aby se rychle vyčerpaly skladové zásoby v distribuční síti – pak by asi šlo jen o dočasný výpadek.

Jaká je tedy přesně situace, není až tak jasné, a je možné, že současný stav koláče je značně vychýlen z rovnováhy jednorázovými vlivy. Bude tedy zajímavé vidět, do jakého stavu se vyvine během probíhajícího kvartálu Q3, pro nějž ale budeme mít výsledky až touto dobou v listopadu.

Graf vývoje prodejů grafik pro jednotlivé výkonnostní segmenty (Zdroj: Jon Peddie Research)
Graf vývoje prodejů grafik pro jednotlivé výkonnostní segmenty (Zdroj: Jon Peddie Research)

Zdroje: Jon Peddie Research (1, 2)

Tržní podíly výrobců GPU v Q2 2016: Nvidia se vzdor Pascalu výrazně propadla

Ohodnoťte tento článek!