Tržní podíly výrobců GPU v Q4 2017: velký nárůst Radeonů, čísla k vlivu kryptoměn

65
Zdroj: Cnews.cz

Opět utekly tři měsíce a nastala doba, kdy mívá analytická firma Jon Peddie Research obvykle hotové své zprávy o aktuálních poměrech sil mezi výrobci GPU. Tentokrát jde o čísla za poslední čtvrtinu roku 2017 (Q4 2017), což je období provázené obvykle silnými předvánočními prodeji. V tomto případě bylo zřejmě atypické vlivem poptávky ze strany těžařů kryptoměn. Těžaři silně nakupovali v Q3; v Q4 zdá se ze začátku jejich poptávka tak vysoká nebyla, pak však explodovala na samém konci roku.

Pro připomenutí, v předchozím třetím kvartále byla situace taková, že Intel ztratil poměrně dost podílu, AMD ztratilo o něco míň a na úkor obou firem posilovala Nvidia. V Q4 se ale vývoj otočil jiným směrem, ztratil Intel a Nvidia a posilovalo AMD. Jon Peddie Research bohužel přestal do zdarma přístupné tiskové zprávy zahrnovat některé detaily, které byly dříve dostupné, takže tentokrát nebudeme mít tolik detailů o tom, co se v kvartále dělo. To hlavní ale stále sděleno bylo.

Územní zisky pro AMD, ztráty pro ostatní

Podle statistiky JPR ve čtvrtém kvartále stouply firmě AMD prodeje GPU a procesorů s integrovanou grafikou o 8,08 % kusů proti tomu, co měla v Q3. U Nvidie prodeje naopak mezikvartálně poklesly o 6,0 % a Intel si pohoršil o 1,98 %. S tržními podíly to zahýbalo následovně: Integrované grafiky Intelu stále vedou s velkým přehledem a drží 67,4 % trhu (ovšem v Q3 to bylo 67,8 %). Druhá je Nvidia se svými pro změnu jen samostatnými grafikami, její podíl ale klesl z minulých 19,3 % na „jen“ 18,4 % v Q4 2017. AMD se z minulých 13,0 % zvedlo na 14,2 %. Přes zlepšení je ale stále poslední, což mimo jiné ukazuje, že v prodejích procesorů APU má co dohánět, jelikož jeho integrovaných i samostatných GPU se dohromady prodalo méně, než samostatných GPU Nvidie (pravda, Ryzeny s GPU se teprve dostávají na trh). Před rokem v Q4 2016 na tom AMD bylo o něco málo lépe, mělo podíl 14,4 %.

Tržní podíly AMD, Intelu a Nvidie na trhu všech GPU za Q4 2017 (Zdroj: Jon Peddie Research)
Tržní podíly AMD, Intelu a Nvidie na trhu všech GPU za Q4 2017 (Zdroj: Jon Peddie Research)

Celý kvartál byl jak už bylo řečeno na GPU o něco horší než ten třetí (zhoršení prodejů bylo o 1,5 %), ovšem pokles byl i pokud se porovnává se stejnou dobu o rok dříve. Celkově se GPU prodalo o 4,8 % méně než v Q4 2016, přičemž desktopové grafiky si pohoršily o 2 % a notebookové rovnou o 7 %. Jinými slovy, ačkoliv zuřila kryptománie, celkové prodeje se proti roku 2016 nezvedly. Posílily totiž jen desktopové samostatné grafiky (v Q4 2017 proti Q4 2016 se jich prodalo o 9,7 % víc), ale tento bonus byl utopen v poklesu prodejů u všeho ostatního. Pro srovnání, podle JPR prodeje celých počítačů coby měřítko meziročně poklesly jen o 0,15 %, mezikvartálně (mezi Q3 a Q4) ale vzrostly o 5,93 %. GPU se tedy v porovnání s PC prodávala o něco hůře.

Vliv těžby: horníci prý koupili přes tři miliony grafik

Zajímavé je, že i prodeje těch desktopových grafik mezikvartálně (Q4 proti Q3) klesly, a to o 4,6 %. To asi znamená, že kryptopoptávka v posledním kvartálu nedosáhla stejné úrovně jako špička v třetím čtvrtletí. JPR jako důvod uvádí také, že hráči nákupy grafických karet asi výrazně omezili kvůli zvýšeným cenám.

Demo těžení s osmi GPU na desce ASRock H110 Pro BTC+
Demo těžení s osmi GPU na desce ASRock H110 Pro BTC+ (jaro 2017)

Podle Jon Peddie Research z těžby kryptoměn nejvíce vytěžilo AMD (víc konkretizováno to však není). Podle zprávy se horníkům během celého roku 2017 celkem prodaly víc než tři miliony karet za cenu okolo 776 milionů dolarů. Ovšem to je částka za celé grafiky, samotní výrobci GPU z ní měli jen zlomek, neboť jejich čipy jsou jen jednou z komponent. Těžko říct, jak přesné toto číslo bude a zda zahrnuje úplně všechny prodeje těžařům. V řadě případů třeba v maloobchodu od sebe nelze kupující nijak odlišit a je možné, že některé velké kontrakty přímo mezi kryptobarony a výrobci karet se do záznamů ani nedostaly. Pro připomenutí: celá tato statistika vychází jen z GPU určených pro osobní počítače, pracovní stanice a notebooky s procesory x86. Konzole, servery a také zařízení s procesory ARM v ní zahrnuté nejsou, tablety a chromebooky jen tehdy, pokud mají procesor x86 (tedy PC architekturu).

graficke-karty-gpu-geforce-radeon-hromada-1600

Jak jsou na tom samostatné grafiky?

Kromě této celkové statistiky, která počítá jak samostatná, tak integrovaná GPU, má JPR už také čísla jen čistě pro desktopové grafické karty do slotu PCI Express. Také v nich se pozice AMD zlepšila proti předchozímu období, avšak Nvidia má stále velký náskok. Zatímco minule v Q3 2017 držela Nvidia s kartami GeForce 72,8 % tohoto trhu a na Radeony zbývalo 27,2 %, v poslední čtvrtině si AMD polepšilo na 33,7 % a Nvidia klesla na podíl 66,3 %. Samostatné Radeony se tedy na desktopu dostaly nad třetinový podíl, což se jim nepovedlo po tři a půl roku (od druhé čtvrtiny roku 2014).

Tržní podíly AMD a Nvidie v samostatných grafických kartách za Q4 2017 (Zdroj: Jon Peddie Research)
Tržní podíly AMD a Nvidie v samostatných grafických kartách za Q4 2017 (Zdroj: Jon Peddie Research)

Alespoň část tohoto nárůstu podílu šla ale na vrub právě horníkům, pokud je pravda, že AMD mělo větší přínos z těžby kryptoměn na GPU, jak Jon Peddie Research uvádí (osobně jsem tipoval spíš, že vzhledem k větší nabídce, silnější pozici a lepší dostupnosti Nvidia na těžbě v absolutním měřítku profitovala stejně nebo víc). Je tedy otázka, jestli se tento náhlý vysoký zisk o 6,5 procentního bodu třeba stejně rychle nevypaří, když těžní bublina praskne. Nvidia kromě toho nyní chystá novou generaci grafik, která by jí mohla tržní pozice zase hodně zlepšit.

Tržní podíly výrobců GPU v Q4 2017: velký nárůst Radeonů, čísla k vlivu kryptoměn
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 2 hlasů

65 KOMENTÁŘE

 1. „Nvidia kromě toho nyní chystá novou generaci grafik, která by jí mohla tržní pozice zase hodně zlepšit.“

  zatímco AMD má jen velkou Vegu a Navi je minimálně rok daleko, bohužel nebyli ani schopni vydat nějakého nástupce ve střední třídě, jako náhradu Polarisu…

 2. Grafiky nejsou a pritom poklesl prodej, to je nesmysl. Jedinne vysvetleni, ktere ovsem ja tlacim uz asi ctvrt roku a uz mi dala za pravdu i Lisa Su, je v tom, ze se vyrabi mene grafik, protoze nejsou pameti. Takze sice ano, muzeme castecne vinit tezare, ze zkupuji co se da, ale hlavni problem je ve vyrobcich pameti, protoze ti stale vetsi procento vyroby presmerovavaji na mobilni pameti na ukor desktopu a grafik. RAMky by se mely snad zvednout, jakmile zacnou plnit trh cinani, ale u VRAM bude asi problem trvat jeste delsi dobu.

 3. Steam hw survey ukazuje, ze podil amd gpu mezi hraci vytrvale klesa. Z toho vypliva, ze prodejci proste vyprodali sklady tezarum. Ted zalezi na tom, ktera firma toho dokaze dostat na trh vic, pokud ovsem budou chtit. Prodavat mene grafik za velke prachy ma svoje vyhody.

    • Oba dva tento nesmysl casto opakujete, protoze se vam nehodi do kramu. Steam je a byl nejlepsi referenci, ma nejlepsi statisticky vzorek. Odpovidal pred tezenim a odpovida i dnes. O tom neni zadnych pochyb.
     To ze michate CELKOVE PRODEJE (vcetne mineru, viz clanek) a PODIL mezi hraci (na cem se hraje) dohromady svedci o tom, ze nevite o cem mluvite.

     • Hnizdo, udelam jednu vyjimku a odpovim Ti. Zkus prosim, nez vypustis hovezinu, si aspon predem neco nastudovat o tom, co a o cem vypovida statistika. Zacni treba tim, co je to statisticka odchylka, a jake vysledky se povazuji za seriozni a jake ne, pokud se vysledky lisi klidne i nekolikanasobne v ramci statisticke odchylky, behem 2 mereni (steam surveys).
      Mozna potom aspon nekdy uvidis i jine komentare nez jen ty rude a nebudes mit nutkavou potrebu neustale protezovat svoje znacky.. Jinak mne neoslovuji ani vysledky ani uvadeneho vyzkumu. Ale nechci tady lidem kazit radost 🙂

     • Kdybys nebyl rudy troll, melo by cenu ti vysvetlovat, ze kratkodobe odchylky od trendu nemaji vliv na dlouhodobou statistiku, a ten trend je jednoznacny. Kdybych nevedel, ze dobre vis o cem mluvim, ale predstiras ze ne, melo by cenu ti vysvetlovat, ze se zde o nejakem protzenovani nelze bavit, protoze vysledky vyse uvedene nezpochybnuji, pouze nabizim vysvetleni. Kdybych nevdel, ze jsi jen placeny PR agent, mohl bych pripomenout ze ta velka „odchylka“ kterou tak casto v rozporu s jeji pricinou pripominate ty a ta vase ruda uderka, bylo pripojeni cinskeho trhu, coz se tu uz nekolikrat probiralo.
      Takhle to tu napisu jen pro ty ostatni, kteri te mozna jeste neznaji 😉 Tak zase ahoj nekdy jindy.

     • Steam Survey je hlavně report o installed base (ať už jakákoli a ať už jsou tam habaďůry nebo ne), takže velké pohyby tam nejspíš říkají něco o tom, že se mění vzorek, ze kterého se reportuje, spíš než o změnách prodejů. Schválně si Hnízdo zkus představit, o jakém objemu karet jsou asi prodeje Nvidie+AMD za jeden kvartál a jaký objem asi má počet karet v množině PC uživatelů Steamu.

      Kromě toho na takovýchhle průzkumech se kromě přísunu nových GPU (prodeje) podepisuje i odchod hardwaru do důchodu. Když měla kdysi nějaká firma výrazně vyšší podíl než dnes, tak při odepisování starých PC jí bude z installed base ubývat větší procento než tam dodávají nové prodeje. A to i v takové situace, když jí tržní podíl v prodeji třeba roste, což může ýt takovým výzkumem hezky zamaskováno.

     • @arg Proc by cinskej trh mel poslapat steam survey? Uz pred cinou mela NVidia na trhu skutecnych hracu prakticky 80%. S Cinou je to ocividne jeste mnohem vic (skoro k 90%) a tak je jasny, ze AMD de facto zadny hrace nezajima. To je dusledek toho, ze AMD produkovalo po nekolik poslednich generaci (rozumnej vsechny architektury zalozene na GCN) dost podradne produkty, ve srovnani s konkurenci. AMD je ted v oblasti grafik ve stejny situaci, jako s CPU. A jak je videt podle prodeju, ani Ryzen nic nezachranil. To je ten obrazek AMD – firma technologicky pozadu – a vic jader Ryzenu tomu nepomuze, spis naopak. Zakaznici v tom vidi priznani neschopnosti konkurovat Intelu a snahu to „udelat aspon nejak jinak“. Co si pak mam jako zakaznik rict o AMD grafikach, kdyz jejich nejnovejsi a nejlepsi grafika ma problem porazit I treti nejlepsi grafiku Nvidie – GTX1080 – kdyz ma nad ni Nvidia jeste GTX 1080 Ti a Titan V/Xp? A to jsou grafiky postavene na dva roky stare architekture.

     • @Jan Olšan 27.2.2018 at 17:19 jednak viz Maudit, a jednak stejne jako vyse uvedena ruda uderka slucujes prodeje a to na cem lide hraji. To je chyba. Je zcela jasne, ze znacna cast prodeju sla v posledni dobe minerum, steam survey to potvrzuje, prave proto ze se nemeni rozlozeni hw u hracu. Tvoje tvrzeni o tom, ze odchod do duchodu stareho hw muze zamaskovat narust podilu noveho hw je zcela nesmyslny, to by totiz musel „odejit do duchodu“ i majitel steam uctu. V opacnem pripade nahradi zastaraly hw novym.
      Steam je naopak tim nejlepsim meritkem podilu na trhu _hernich grafickych karet_, jaky mame. Samozrejme nezohlednuje profi segment. Coz je mimochodem dalsi duvod, proc ho nelze primo porovnavat s prodeji.

     • hnizdo> Hmm, zaujímavé. Mňa by len zaujímalo, odkiaľ máš informácie o tom, ako presne funguje databáza steamu. Mám na mysli niečo iné ako tvoje predpoklady… rozumieš, fakty, tak ako to údajne vždy robíš. 😉 Aké údaje sú uchovávané (nie je to náhodou anonymné?), ako funguje vyraďovanie údajov z databázy, ako je to pri prístupe na jeden účet z viacerých PC, ako je to s viac účtami na jednom PC, ako je to pri upgrade HW, je prieskum úplne náhodný? atď…

      Mne sa tam tie výkyvy nezdajú, ty si môžeš veriť čomu chceš, ale tvrdiť, že o výpovednej hodnote tej databázy „neni zadnych pochyb“… no, aj slepý vidí odkiaľ vietor fúka, darmo sa oháňaš „rudou úderkou“.

     • @Hnizdo
      „Tvoje tvrzeni o tom, ze odchod do duchodu stareho hw muze zamaskovat narust podilu noveho hw je zcela nesmyslny, to by totiz musel „odejit do duchodu“ i majitel steam uctu.“

      Takže ty si myslíš, že si to ke každýmu uživateli pamatuje historii jeho hardware, čili v tom statistickým vzorku je i všechno z historie? No nechci ti ty fantasmagorie kazit, když ti dělají tak dobře, ale potom by ten „průzkum“ byl ještě nereálnější. Jako tohle chceš vážně tvrdit?

     • Jan Olšan 28.2.2018 at 17:10 Honzo jako vazne? U pifka a podobnych demagogu jsem na blaboly zvykly, ale co ma co historie hw delat s grafy okamziteho rozlozeni typu hw? Co mi to vkladas do ust za nesmysly?

      ifkopifko 28.2.2018 at 12:08 Vis, mily vrchni upresnovaci a vymysleci demagogickych teorii proc ne, mne by zajimalo, kde maji tyto informace trombo a spol, kdyz tak presne vedi, ze steam statistika je, jak to rikaji, neprukazna. Jenze to ti nevadi, ze? 😉

     • hnizdo> Ja som sa pýtal teba, ich sa spýtaj ty ak chceš. Podľa mňa stačí letmý pohľad na steam hw survey a musí ti dopnúť, že niečo tam nie je v poriadku. Ale samozrejme, nemáš o tom žiadne informácie, ale aj tak „nemáš žiadnych pochýb“… tvoj argument je, že „svetové weby“ robia zo steam hw survey rozbory… to má implikovať, že dáta sú OK? Spomínal si eurogamer, tak prosím, daj sem link, kde robia rozbor z posledných dát, nie je predsa nič ľahšie, nie? Naproti tomu taký extremetech píše, že niečo je na survey evidente broken… asi sa ťa zabudli opýtať. 😉

      K tomu letmému pohľadu: Od septembra klesli DX11, DX10 a DX9 GPUs na polovicu… yeah, right, číňania sú bohatí, také šroty nekupovali… ale zas nie sú ani takí bohatí, aby kupovali iné ako mainstram Maxwell/Pascal… Kepler sa tiež prepadol, hráči ho evidentne nepoužívajú… Medzi prvými 32 DX11 GPUs nie je žiadna Nvidia… v poriadku? Prvých 6 DX12 GPUs (samé Nvidie Maxwell a Pascal mainstream) má 65% hráčov steamu… nice.

     • @Hnizdo
      Já jsem ti nikam nic nevkládal, ty blbosti jsi tam měl sám od sebe (přečti si to po sobě, přečti si to moje možná ti to napodruhý dojde, tedy pokud vyloučím možnost že děláš hloupýho schválně, jak se to zrovna hodí do krámu). Tož si ušetři teatrální nerozhořčování.

     • Jan Olšan 1.3.2018 at 18:09 @ Takže ty si myslíš, že si to ke každýmu uživateli pamatuje historii jeho hardware, čili v tom statistickým vzorku je i všechno z historie? No nechci ti ty fantasmagorie kazit, když ti dělají tak dobře, ale potom by ten „průzkum“ byl ještě nereálnější. Jako tohle chceš vážně tvrdit?

      Totot jsem nikdy nerekl, ani to z mych tvrzeni nevypliva. Tento nesmysl jsi si vymyslel sam. O nejake historii jsem nikde nemluvil. potom:

      Jan Olšan 1.3.2018 at 18:09 „Já jsem ti nikam nic nevkládal, ty blbosti jsi tam měl sám od sebe“ Toto tvrzeni je tedy lzive.

      Od zacatku hovorim o trendu
      hnizdo 27.2.2018 at 10:41@
      Steam hw survey ukazuje, ze podil amd gpu mezi hraci vytrvale klesa.

      a o podilu rozlozeni gpu mezi hraci a jeho vztahu ke zverejnenym prodejum. Mozna by bylo lepsi cist co pisu.

     • Jo a mimochodem, nejak se nam v ifkovske demagogii typu „steam je banda blbcu co nerozumi statistice“ zacina ztracet to meritum veci. Chces tvrdit, ze podil amd gpu mezi hraci vytrvale neklesa? 😉 Viz Maudit.

     • Tak mi teda vysvětli, co se ti nezdálo na „Když měla kdysi nějaká firma výrazně vyšší podíl než dnes, tak při odepisování starých PC jí bude z installed base ubývat větší procento než tam dodávají nové prodeje.“

      Logicky, stará PC se přestávají používat tak nějak úměrně k věku, a když mělo před 5-7 lety AMD 20 % na desktopu a teď má 10 %, tak nahrazováním pětiletých kompů dnešními novými se celkový počet AMDček snižuje.

      A vysvětli mi, co jsi teda myslel tímhle: „Tvoje tvrzeni o tom, ze odchod do duchodu stareho hw muze zamaskovat narust podilu noveho hw je zcela nesmyslny, to by totiz musel „odejit do duchodu“ i majitel steam uctu.“
      To dává nějaký „smysl“ jen tehdy, pokud tím myslíš, že si Steam pamatuje předchozí už nepoužívaný hardware účtů a počítá ho. Jinak to smysl nedává a rozhodně nepopírá to, co jsem napsal.

     • hnizdo> Chachá, že ifkovská demagógia, zameť si pred vlastným prahom, kamarát. 😀
      Ukáž mi kde som napísal, že „steam je banda blbcu co nerozumi statistice“… aj keď, aj taká možnosť existuje. Keď som napísal, že je „v neporiadku“, tak som mal na mysli v kontexte toho, aké závery sú z nej ľudia zvyknutí robiť.

      Tá ich štatistika zrejme hovorí celkom dobre o tom, aký HW je v akom zastúpení používaný ÚČTAMI_STEAM. Nehovorí o počte GPUs medzi hráčmi. Príklad: máš desať účtov, 5 má má AMD (každý vlastný HW), zvyšných 5 sú multiúčty a bežia na jednom PC s Nvidiou. Výstup z databázy: 50% účtov má AMD, 50% má Nvidiu. Takže ono je otázka, ako chápeš „podiel GPUs medzi hráčmi“.

     • Jan Olšan 2.3.2018 at 11:14 @ Tak mi teda vysvětli, co se ti nezdálo na „Když měla kdysi nějaká firma výrazně vyšší podíl než dnes, tak při odepisování starých PC jí bude z installed base ubývat větší procento než tam dodávají nové prodeje.“

      Dobre. Cim se nahradi hw odepisovanych sestav?

      ifkopifko 2.3.2018 at 11:58 @ Normalne bych nereagoval, ale tohle je uzasny vzorek tvoji demagogie. Tvuj priklad totiz predpoklada ze statisticky vyznamny podil steam uctu na steamu cini multiucty 🙂 Ciste nezaujate vzato to nemas nicim podlozene (takze svou teorii podkladas svou teorii, coz mj vycitas vsem ostatnim), a objektivne vzato je to hovadina. Super, dik 🙂

     • hnizdo> Presne tak, predpokladám to a považujem to za jedno z možných vysvetlení pri pohľade na dáta, ktoré sú nám bez detailného popisu predkladané. Ty si pokojne ver, že len GTX1060 je medzi hráčmi cca trikrát toľko, ako všetkých GPUs generácie Kepler dohromady… a to napriek tomu, že predaj samostatných GPU rok od roka klesá (trend). Multiúčty rozumej v zmysle ako ich popísal Arg. Vo svetle popularity PUBG a tiež cheatingu (ban a následná potreba nového steam účtu) si to viem predstaviť. Za mňa je už táto téma vyčerpaná, ty si ver „bez pochybností“ čomu chceš. Nie je to tak, že by som ja nepripúšťal pochybnosti smerom k „môjmu“ vysvetleniu. 😉 Ak nájdeš iné (zmysluplné), sem s ním.

      Čo sa tvojho „sporu“ s p. Olšanom týka, tak je zábavné, ako po tvojom urazenom výstupe, že boli tvoje slová mylne interpretované, po dotaze, aby si ich teda vysvetlil a uviedol na pravú mieru… ty reaguješ otázkou… 😀 Čo to asi tak môže znamenať… 😉

     • TO: @ifkopifko , @Jan Olšan
      znamená to jen jednu věc… že nikdo nemůže být tak blbý a Hnízdo úmyslně fabuluje a překrucuje fakta. Proto s ním žádné debaty nevedu… nemá to smysl…

      Je jen škoda, že za úmyslný trolling, lži a lži o druhých tady nepadají aspoň výstražné BANy… nemyslím trvalé. Bohuže pak místo smysluplné debaty díky takovýmto jedincům jsou pak jen nepřehledné přestřelky… a lidi to nebaví číst…

     • Lol, mozna byste meli bezet na Zive a uvadet veci na pravou miru 🙂

      https://www.zive.cz/clanky/hraci-maji-jasno-zdaleka-nejoblibenejsi-kombinaci-hardwaru-je-procesor-intel-a-grafika-nvidia/sc-3-a-192112/default.aspx

      Pak muzete zkusit zahranici
      https://www.gamespot.com/gallery/steam-hardware-survey-breakdown-and-analysis-septe/2900-1523/

      Stari rudoarmejci vi vsechno nejlip, kochrenek nebo trombozka neopomene pod kazdym mym prispevkem durazne napsat, ze na mne „nereaguje“ , pifko jako obvykle podklada svoje vymysly svymi vlastnimy vymysly, usvedceni lhari obvinuji toho kdo je usvedcil ze lzi. Psi stekaji, karavana jede dal.

     • hnizdo> Veru lol kamarát. 😀 Jeden by povedal, že po všetkých tých príspevkoch čo tu padli sa aj zamyslíš, ale asi nie…

      Bavili sme sa snáď o „rozbore“ štatistík steamu, nie o copy-paste bez zapojenia mozgu. Páči sa mi, ako druhých obviňuješ, že odmietajú čo sa im nehodí do krámu, ale do zrkadla si sa asi nepozrel…

      Nejaké zamyslenie máš napr. tu: https://www.extremetech.com/computing/258913-what-the-hell-happened-to-the-steam-hardware-survey

      Môžeš to samozrejme naďalej odmietať a myslieť si, že steam survey funguje bezchybne. Tebe určite dáva zmysel, že za posledný mesiac nezanedbateľne klesol podiel DX12 grafík na úkor DX11, DX10 a najmä DX8 a nižších. Otvor si tie štatistiky konečne a zamysli sa. Ále čo, nepochybne ide len ďalšie výmysly z mojej strany a karavána ide ďalej. 😉

      P.S.: Keď už si pri tom „nereagovaní“, v poslednej dobe nejako opomínaš pravidelne spomínať, že na mňa už nikdy reagovať nebudeš… bývalo to dosť pravidelné. Sranda, že to teraz vyčítaš niekomu inému. 😀

    • Maudit, Hnizdo: jednoduše proto že v číně se PUBG hraje v kavárnách a na PUBG mají spešl kompy s naistalovaným W7, obrovský nárůst uživatelů s W7 na steamu s tím samozřejmě podle vás dvou co přemýšlíte kolenem nesouvisí, ty PC mají jednostraně poskládaný HW povětšinou bazarově, nějaký čtyřvláknový intel s vysokou frekvencí a grafiky typu 750 TI, 950, 960, 1050, 1050Ti a lidé si tam založí steam účet a pak se na tyto PC přihlašují, samozřejmě teď už každej pochopí proč je to totálně pokřivený, ale specielně pro vás je to proto, že na každý jeden PC vychází desítky steam účtů jak se tam ti lidé střídají

     • no LOL, to uz je fakt zoufalost, takovy vymluvy 😀 a I kdyby to tak bylo, nemelo by to pomoct stejne tak AMD, jako Nvidii? proc by v tech hernich pocitacich namely byt AMD grafiky? 😀

      to je to reality distortion field AMD fanousku. logika umrela 😀

     • @Arg.. statistika Steamu byla i pred „Cinou“ neprukazna a z pohledu verohodnosti jednoduse neverohodna. Nikdo nezna jakym zpusobem vytvareji model pro sber dat, jakym zpusobem pak nad tim vytvareji statistiky, ktere pak prezentuji. Zmeny mezi Surveyema byli uz i pred cinou prilis velke a obcas se stalo ze prekrocili nasobne i odchylku mereni. Tudiz jsou to data s velmi malou vypovidajici hodnotou.
      Cina tomu jen uz dodala ten ‚spravny punc‘, kdy to trkne vetsinu lidi, ze je tam neco je spatne. Samozrejme se najdou vyjimky jako napr. tady.. :))

     • Ale no tak trombozko, Mňa by zaujímalo, odkiaľ máš informácie o tom, ako presne funguje databáza steamu. Mám na mysli niečo iné ako tvoje predpoklady… rozumieš, fakty, tak ako to údajne vždy robíš. 😉 Aké údaje sú uchovávané (nie je to náhodou anonymné?), ako funguje vyraďovanie údajov z databázy, ako je to pri prístupe na jeden účet z viacerých PC, ako je to s viac účtami na jednom PC, ako je to pri upgrade HW, je prieskum úplne náhodný? atď…
      Taky by mne zajimalo, proc vetsina svetovych magazinu, jmenovite treba eurogamer, dela ze steam survey rozbory… Asi se te zapomeli zeptat 🙂

      Arg 28.2.2018 at 11:45 Hele, a jako cinani nejsou hraci? proc se nepocitaji do statistik? Kolik asi tak podle tebe je multiuctu v celkovem poctu 140 milionu hracu na steamu?

     • Maudit: zkus se odprostit od AMD vs nVidia a přijmi jen fakta že na jeden PC ušitý na míru PUBG připadají desítky steam účtů a jakýkoli „i kdyby“ je v tu chvíli irelevantní, jediný v čem je teď steam survey vypovídajcí je čínský kavárenský trh pro PUBG… ano tam windows 7 , starší ménějádrové procesory intelu a nižší třída nVidie povětšinou z druhé ruky všemu na trhu nakopává zadek, zatímco před tím než stoupla obliba PUBG v číně rostla předevěším u nVidie GPU ze třídy 299+ USD, windows 10 a podle všeho co se teď na trhu děje by měla odrážet stoupajcí oblibu vícejádrových CPU… neodráží takže budem dělat že nVidia žije z prodeje stodolarových GPU a většina hráčů přešla z desítek na sedmičky, pokud tomu věříš tak si věř že trh přesně takhle vypadá

     • Arg 1.3.2018 at 9:47 „budem dělat že nVidia žije z prodeje stodolarových GPU“ Argu, proc michas porad dohromady prodeje a steam survey? Vime prece, ze tyhle veci mohou a nemusi korelovat, nicmene pricinna souvislost apriori mezi nimi neni. maudit stejne jako ja poukazujeme na to, ze prodeje jsou jedna vec a rozlozeni mezi hraci vec druha.

     • hnizdo: vem rozum do hrsti, projdi si detailně tu statistiku a neříkej mě že nevidíš že je to celý nesmysl, dva příklady za vše. První že za dob neschopných strojních architektur AMD spadlo na steamu o nějakých 12% dolů na 21% podílu, zato Ryzen je poslal za jeden necelý rok o dalších 12% dolů. Druhý je že Maxwell podle steamu zařívá renesanci ale pouze čipy GM107 a GM206 a i když se již nevyrábí tak během posledního roku karty na tomto čipu ovládli více než 30% celého dedikovaného herního trhu a nadále každý měsíc rostou. Já už nevim jak ti to více předhodit.

     • Arg 1.3.2018 at 14:30 @ co nechapes na tom, ze ackoliv lide do statistik pribyvaji (napriklad jako kdyz se cina pripojila s pubpg) , tak jsou to porad hraci, ktere proste do te statistiky patri?
      copak ti neprjde divne, ze s steam hw survey velke magaziny pracuji jako s referenci? oni jsou jako blazni, jen mistni ruda uderka je letadlo?

     • Maudit> Pokojne môžeš byť konkrétnejší… každopádne, nejde o to, či sa to z odosielaných dát poznať dá, ale či je účelom ich štatistiky tieto „duplicity“ filtrovať. Podľa toho čo vidíme, takmer určite nie.

     • hnizdo> Už druhýkrát sa oháňaš „veľkými magazínmi“, to má byť záruka, že čo robia, robia správne? Ono tam pracujú nejakí nadľudia? Ale ok, spomínal si eurogamer, daj sem teda odkaz, kde robia rozbor z posledných dát steam survey… a nemenej dôležité je, ako s ich dátami pracujú.

 4. zaujímavé čísla predajov a podielov v kontexte minulých správ koľko €€€€ z nich vie vytĺcť AMD a koľko nVidia….

  btw. „že hráči nákupy grafických karet asi výrazně omezili kvůli zvýšeným cenám“ to asi mohli smelo vynechať:

  ASUS ROG STRIX GAMING RX580 DirectCU III OC 8GB dnes na mimozemšťanovi 712€,
  ASUS ROG STRIX GAMING RX570 DirectCU II OC 4 GB 428€…

  Neviem koľko hráčov kúpi 580ku za 700€ 😀

 5. Nebýt kryptotěžby tak je na tom AMD hodně bledě. Jak Polaris tak Vega musí ždímat frekvence aby držely krok. Dále na Steam podíl setrvale klesá. nVidia za měsíc uvede Ampere a odpověd AMD se zdá v nedohlednu. Stejně jako aspoň stabilizace cen….

  • AMD to zatím evidentně vyhovuje… nemusí nikam spěchat co vyrobí, to prodá… A tak šetří…
   (tak snad bude vývoj stát za to…)

   Tím STEAMem bych se opravdu neoháněl… přesnost a průkaznost je na bodu mrazu…
   U prokazatelně prolhaného trolla Hízda sem na tu jeho zmíňku ani nereagoval…

   Nicméně AMD grafiky maj špatnou dostupnost delší dobu jak NVIDIA, takže určitý posun zde opravdu může být.

   • Hm, prokazatelne prohlany troll hnizdo (ovsem bez toho prokazani, ale to je detail). Neprukazny steam…. Tvrdi stokrat usvedceny trapny lhar a placeny rudy udernik trombozka, kochrenek, tynytek.. Svet je v poradku a vse na svem miste! 😉

   • Hnizdo, ja ti opravdu muzu sehnat nekoho, kdo ti pomuze. Mit takto rozdeleny svet jako mas ty, je minimalne na psychologa. Ja mam kamaradku, ktera takove pripady jako jsi ty dela, tak pokud mas zajem, muzu ti domluvit konzultaci. Ono se pak spouste lidi ulevi 😉

    • @tombomino
     On hnízdo má smůlu v tom, že ty jeho lži se fakt dají snadno prokázat… viz posledně jeho nesmysly o tom že jsem pomalu všude zabanovaný a já nedostal ban nikdy nikde… A je toho mnohem mnohem víc…

     PS: dokonce ani ne na DDW i když jsem mnohokrát nesouhlasil s adminem a i jsem mu to nejednou napsal 😀
     Jinak ta zaujatost jen na jednu značku případně nevraživost vůči AMD je k smíchu… Mi vyhovuje různorodost… Neřeším značku, ale výhodnost v daný okamžik…

     • KOCHREN 28.2.2018 at 10:50 Ale no tak prokazuj, neni nic snazsiho! Kdyz je toho „mnohem mnohem vic“, tak to bude dilem okamziku! Ovsem dukaz neni jen tvoje svate tvrzeni, vis? 😉 Neprokazal jsi nikdy nic, jenom stejne jako zbytek te vasi rude uderky urazis, pomlouvas a lzes. Zatimco ja se drzim vyhradne faktu.

    • Ja to mam podobne. Byt mi je AMD sympaticke, protoze je mensi a chova se (zatim) mene arogantne nez Intel, tak je mi to vlastne sumak. Kupuji v pricipu taky podle potreby, pomeru vykon/cena a celkove vyhodnosti.
     Lide jako hnizdo, maudit a dalsi, si vetsinou kompenzuji nejake osobni problemy, proto tohle dogmaticke silenstvi..
     Naopak jsem rad, ze jsou i rozumni uzivatele jako treba Kochren 😉

     • Rozumni uzivatele, kteri neveri na steam survey? A taky treba recenze, ktere nezapadaji do dogmatickeho silenstvi „rozumnych lidi“? Lidi, kteri v jednom odstavci napisou ze je je jim jedna znacka sympaticka a durha mene (lol) a rozhoduji se dle pomeru cena/vykon? Lidi jako jsi ty, ktery zvladaji floodovat vsechny ceske weby fanatickou obhajobou jedne znacky? Ja chudak stara to nestiham ani cist. Tomuhle ja rikam silenstvi.