Tržní podíly výrobců grafik: nVidia je na koni, ostatní ztrácejí

0

Možná vás zajímalo, jak si na trhu vedou grafické karty architektury Kepler, když měla Nvidia v posledním čtvrtletí takové žně. Případně vám vrtalo hlavou, jestli AMD ke kartám štědře přibaluje hry kvůli tomu, že se Radeony až tak dobře neprodávají. O tom, jak to na zeleno-červeno-modrém bitevním poli vypadalo, si nyní můžeme udělat konkrétnější představu díky analýze firmy Jon Peddie Research.

Na onom pomyslném poli to vypadá v prvé řadě bledě, vedle toho se ovšem také docela zdatně zelená. Řečeno bez příkras: trh s grafickými kartami a grafikou obdařenými procesory se docela výrazně propadl. Prodalo se 120 milionů zařízení, ovšem o kvartál dříve to bylo 125,36 milionu. V třetí čtvrtletí roku minulého se dokonce rozprodalo 138,52 milionu grafik. Inu krize, čtvrtletní propad vychází na 4,3 %, meziroční je víc jak třináctiprocentní. V tomto období přitom obyčejně dochází k nárůstu poptávky. Osobní počítače samotné se k jistému nárůstu skutečně vzchopily – šlo o 0,9 % (došlo tedy k omezení případů, kdy se na jeden počítač prodají dvě grafiky).

Jak jste již vytušili, nejlépe si v třetím čtvrtletí vedla Nvidia. Z 18,6 milionu prodaných kusů se vyhoupla na 22,5 milionu, její tržní podíl stoupl ze 14,8 % na 18,5 % (před rokem měla s 22,36 miliony 16,1 % trhu). Za úspěchem stojí zejména desktop, dodávky stouply o 28,3 % (!). I notebookové grafiky ale stály s 12% nárůstem za to.

Grafická karta Nvidia GeForce GTX 680

Na hody Nvidie pak zákonitě dopláceli ostatní hráči. Intel prodal 71,75 milionu kusů místo 77,97 milionu v druhém kvartále ( před rokem měl ale dokonce 83,58 milionu), jeho podíl klesl z 62,2 % na 59,8 %. To se týkalo jak notebooků (-8,6 %), tak i desktopového trhu (-7 %); v průměru Intel poklesl o 8 %.

V AMD budou mít smutek také. Z 28,49 milionu grafik (což byl podíl 22,7 %) se svezli na 25,43 milionu (21,2 % trhu), před rokem přitom s 31,82 miliony ovládali 23 % trhu. Jak je asi zřejmé z čísel Nvidie, hlavní porážku utrpěl červený kmen v přenosných počítačích, kde AMD utrpělo 17% ztrátu, zatímco v stolních počítačích ztratilo 2 % prodejů.

Prodeje grafik za třetí řtvrtletí 2012 (Zdroj: Jon Peddie Research)

Nvidia tak obrala o procenta oba hlavní konkurenty, takže si může bezpochyby blahopřát. O menších hráčích nemá příliš smyslu mluvit, jejich čísla se pohybují stále v prakticky zanedbatelných hodnotách. Jak Matrox, tak siamská dvojčata S3 a VIA se stále drží, i jejich dodávky ale klesly. Matrox zhruba klesl z 50 000 na 40 000 kusů (podíl 0,03 %) a o řád prodávanější VIA z 590 000 na 530 000 (podíl 0,4 %).

 

Kdo si ještě může blahopřát, jsou obecně dedikované grafické karty. Přes nástup čipů APU (a to jak těch od AMD, tak i ekvivalentů u Intelu) tento segment narostl o 4,6 % oproti předchozímu čtvrtletí. Jinak co se integrovaných grafik týče, jsou obsaženy v 90 % prodaných CPU od Intelu a 67 % procesorů od AMD (to totiž ještě prodává hodně čipů pro socket AM3, a něco přidá i řada FX). Prodeje dedikovaných grafik by měly ještě během následujících let stoupat, do do roku 2016 o nějakých 2,6 % ročně (když se vše zprůměruje). Všech grafik se v roce 2016 podle JPR prodá okolo 608 milionu, takže průměrný roční nárůst je o něco vyšší: 3,6 %.

Všechna uvedená čísla se jinak vztahují na notebooky a osobní počítače (včetně těch specializovanějších typu embedded) a naopak se netýkají serverů, tabletů (kromě těch založených na architektuře x86, které lze považovat za PC) nebo notebooků s procesorem ARM. Mimochodem, pokud vás zajímá zpráva Jon Peddie Research za čtvrtletí druhé, najdete ji zde.

Zdroj: Jon Peddie Research

Ohodnoťte tento článek!