Tržní podíly výrobců grafik v Q3 2014: Intel stále sílí, Nvidia tiskne AMD

0

Čas neúprosně běží; věřte nebo ne, už je tomu opět čtvrt roku od chvíle, kdy jsme naposledy informovali o tom, jaké podíly na trhu si urvali jednotliví výrobci grafických karet (či integrovaných GPU). Analytická firma Jon Peddie Research už má opět čerstvá data tentokrát za třetí čtvrtletí roku (červenec/júl až září/september). Do tohoto období by ještě nemělo příliš zasahovat povedené GPU GM204 on Nvidie, nicméně i tak se docela významně změnily velikosti kousků „koláče“, které si jednotlivé firmy uhryzly.

Minule to vypadalo, že se po nějaké době štěstí obrací na stranu AMD, které získalo náskok nad čipy Nvidie. Nyní ale červený tábor získané pozice opět ztratil: v celkovém počtu GPU a integrovaných GPU kleslo AMD podle analýzy z podílu 16,5 % v Q2 2014 na 14,13 % v Q3 2014. Nvidia si polepšila z 13,6 % na 14,08 %, takže podobně jako v prvním kvartále jsou nyní podíly obou firem prakticky stejné, ovšem s tím, že u Nvidie jde jen o dedikované karty, zatímco u AMD o grafické karty a zároveň i GPU v procesorech typu APU. Významně ale (už zase) posílil Intel, a to skoro o dva procentní body: z 69,9 % na 71,79 %. Ač je to při pohledu do minulosti až s podivem, společnost je teď se svými integrovanými grafikami už na dostřel tříčtvrtinového zastoupení na trhu a je otázka, zda posléze nebude stoupat ještě výše.

Tržní podíly výrobců GPU pro Q3 2014 (Zdroj: Jon Peddie Research)
Tržní podíly výrobců GPU pro Q3 2014 (Zdroj: Jon Peddie Research)

Celkově v Q3 2014 trh s počítači stoupal, a to údajně o 6,9 % mezičtvrtletně. Samotných GPU šlo na trh o 8,7 % více, z čehož desktopová GPU zaznamenala růst jen o 1,9 %, ale notebooková o 13 %. Výrobci mají určitě radost, že se situace v oblasti PC zlepšuje, nicméně prodeje jsou stále o pár procent za loňskými čísly (o 2,6 %). Ačkoliv technicky vzato vedle velké trojky dále fungují i další dodavatelé (a třeba Matrox o sobě nedávno nechal vědět), jejich tržní podíl je prakticky nulový a JPR se jimi už v podstatě nezabývá.

 

AMD nejdou na odbyt APU pro notebooky a GPU pro desktop

Podle podrobnějších údajů pro prodeje jednotlivých firem má propad podílu AMD smíšené příčiny. Zatímco firmě se podařilo udat více APU pro desktop (10,5% nárůst proti Q2 2014), v noteboocích bylo zle, prodeje APU se propadly o 16 %. Paradoxně ale tomu bylo přesně naopak u dedikovaných karet: zde AMD prodalo o 10 % více notebookových GPU, ale dodávky karet pro stolní PC šly k zemi o hrozivých 19 %. Dohromady z toho vychází propad dodávek o 7 % (meziročně je to dokonce 24 %), v absolutních číslech AMD údajně prodalo 17,42 milionů APU a GPU.

 

Intel má stále jen integrovaná GPU a situace je tedy jednodušší. Firma celkově prodala o 11,6 % více procesorů s grafikou, mělo by to být 88,52 milionu kusů. To, že AMD prodalo více desktopových APU, se projevilo na výsledcích Intelu: prodeje desktopových procesorů klesly o 0,3 % (částečně by mohl být na vině i přeliv zákazníků na platformu X99 – Haswell-E totiž grafiku nemá – tento efekt ale bude asi jen malý). Vše ale víc než vykompenzovaly notebooky, kde Intel údajně prodal o 18,6 % procesorů více.

Tržní podíly výrobců GPU pro Q3 2014 (Zdroj: Jon Peddie Research)

 

Nvidia jde nahoru, do konce roku asi předstihne AMD

Grafické karty Nvidie se jak již bylo řečeno prodávaly lépe, a platí to jak pro notebookový, tak pro dektopový segment. Lépe ale bylo ve stolních PC, kde zaznamenala pozoruhodný nárůst prodaných GPU o 24,3 %; notebooková GPU si polepšila o 3,5 %. Celkově si firma navýšila prodeje o 12,9 %, její celkové dodávky podle JPR dosáhly 17,36 milionu kusů, tedy jen o chloupek za AMD (ovšem rozdíl je zde nejspíš v pásmu chyby měření). Meziročně ale mimochodem firma ve svých dodávkách stále zaostává o 4 % (v Q3 2013 měla prodeje na kusy vyšší a držela 16,3 % trhu).

GPU Tonga (Zdroj: Hardware.fr)
Nové GPU Tonga zřejmě prodejům Radeonů moc nepomohlo (Fotografie: Hardware.fr)

Pozoruhodné je, že Nvidia si v desktopu významně polepšila i přesto, že její očividně velmi úspěšné GPU GM204 přišlo až v samém závěru sledovaného období (19. září/septembra). Je tedy možné, že v poslední čtvrtině roku si karty GeForce povedou ještě lépe, Nvidia v absolutních prodejích překoná AMD a získá svými GPU větší tržní podíl, než jaký budou mít GPU a APU od AMD dohromady. Zabránit by tomu mohly zvýšené prodeje APU, to ale asi není příliš pravděpodobná eventualita. AMD totiž v Q4 2014 očekává celkově horší prodeje: obrat společnosti má klesnout o 10–16 %.

Zdroje: Jon Peddie Research (1, 2), TechPowerUp

Ohodnoťte tento článek!