Tržní podíly x86 procesorů. AMD zase ubralo Intelu, má skoro rekordní podíl, 22 % notebooků

26
Vůbec první procesor Intel Core Core i7 s architekturou Nehalem 1600
Vůbec první procesor Intel Core Core i7 s architekturou Nehalem (Zdroj: Intel)
-
Zdroj: Intel

Intel zatím pořád ztrácí tržní podíl v x86 procesorech na úkor AMD. Minimálně sice získal v desktopech, ale v noteboocích i serverech AMD zase přibralo, v noteboocích je na vůbec rekordní úrovni.

Další kvartál roku je za námi – už jsem tu měli finanční výsledky InteluAMD a nyní konečně dorazily i údaje o tom, jaké jsou tržní podíly obou firem na trhu x86 procesorů, kde se mezi sebou mydlí. Jde o poslední čísla ukazující stav před vydáním procesorů Intel Alder Lake, takže za nějakou dobu proti nim budeme moci porovnávat, zda se Intelu podařilo zarazit setrvalé posilování AMD, nebo mu pořád postupně bude ubývat z koláče.

Tyto údaje zpracovává analytická firma Mercury Research, ale její analýza není veřejná (lze si ji koupit, ale za poměrně velké peníze, jelikož cílová skupina jsou zřejmě hlavně finanční analytici, investoři a průmyslníci). AMD tyto údaje zveřejňovalo, aby ukázalo, jak získává zpátky dříve ztracenou relevanci. Výsledky jsou proto často prezentované jako tržní podíly AMD, což může vypadat jednostranně, ale je to jen o tom, co se na tabulkách zdůrazní. Protože procesory x86 jsou v praxi pořád téměř čistě trh dvou firem, lze z údaje o AMD jednoduše říct, že zbytek do 100 % je Intel (a chyba bude maximálně 1–2 desetiny procentního bodu).

Celkový podíl AMD je téměř nejlepší v historii

Jak Intelu v prodejích zabere Alder Lake, zatím nevíme, ale do této doby to AMD zdá se vycházelo. Poslední měsíce sice jeho tržní podíly utrpěly pravděpodobně kvůli nedostatku výrobních kapacit, materiálů a logistickým problémům, které platí globálně, ale v Q3 2021 se zdá se situace firmy už zlepšila. Jeho celkový tržní podíl na trhu x86 procesorů stoupl proti druhému čtvrtletí o 2,1 procentního bodu na 24,6 %. Intel by tedy měl mít nějakých 75,3–75,4 %, podle toho, jak velké prodeje má třetí hráč Zhaoxin. V číslech z předchozích kvartálů míval 0,1 %, pokud nějaké tržní podíly pro něj byly zaznamenány.

Jde o téměř nejlepší výsledek, jaký kdy AMD ve své historii mělo. Lepší už byl jen čtvrtý kvartál roku 2006, kdy AMD dosáhlo podílu 25,3 procenta, což byl vrchol někdejšího úspěchu s Athlonem 64. Ale bylo to jen na toto jedno čtvrtletí, Intel už měl převratné nové procesory Conroe a AMD od tohoto vrcholového kvartálu jen padalo (až do doby, kdy příchod architektury Zen trajektorii otočil směrem vzhůru). Je ovšem třeba dodat, že v tomto celkovém podílu jsou zřejmě zahrnuté procesory/APU pro konzole Xbox a PlayStation, což v roce 2006 nebyly. AMD sice původně mělo dodávat CPU do prvního Xboxu a konzole byla vyvinutá s procesory od AMD, ale na poslední chvíli ho Intel vystrnadil, stopa po tom zůstala jen v čipové sadě.

Desktop: další propad Ryzenů

Desktop je jak uvidíte jediná oblast, kde získal naopak Intel na úkor AMD. Zatímco před rokem měla firma tržní podíl 20,1 %, od té doby začalo AMD ztrácet. V Q2 2021 mělo tržní podíl jen 17,1 % a ten nyní klesl na 17,0 %, tedy ještě o jednu setinu. Pokud má VIA/Zhaoxin stále 0,1 % desktopového trhu, což třetí značce Mercury Research dlouhodobě přisuzuje, pak by tedy Intel měl mít nyní v Q3 82,8 % desktopového trhu.

Procesory Intel Rocket Lake 08
Balení desktopového procesoru Intel Core i9 Rocket Lake (Zdroj: Intel)

Tento pokles by mohl být způsoben tím, že AMD je zřejmě dost zasaženo nedostatečnými výrobními kapacitami a dalšími problémy počítačového průmyslu, kvůli kterým nedokáže vyrobit tolik procesorů, kolik trh žádá. Takže některé prodeje, které by jinak třeba firma dostala, šly za Intelem. Od AMD se například už rok nedají na volném retailovém trhu sehnat levné procesory, zejména čipy APU s integrovanou grafikou. Toto logicky muselo tržní podíl poškodit, ale nevíme, o kolik by byl lepší, kdyby tyto potíže neexistovaly.

Notebooky: rekordní tržní podíl

Naopak slušný výsledek AMD – nebo z opačného pohledu ztráta podílu pro Intel – nastala v noteboocích. Tam byly v Q2 2021 podíly 80 % pro Intel a 20 % pro AMD, ale v Q3 AMD posílilo už na 22,0 %, takže na Intel zbývá 78 %. Toto je také meziroční nárůst o 1,8 % a lze říct, že AMD tímto dorovnalo a lehce překonalo ztrátu, kterou utrpělo v posledních kvartálech možná zase kvůli logistickým a výrobním problémům. 22 % v noteboocích je pro firmu zatím absolutně nejvyšší výsledek, jakého kdy dosáhla.

Procesor AMD Ryzen 5000 pro notebooky APU Cezanne v pouzdru BGA 1600 07
Procesor AMD Ryzen 5000 pro notebooky, APU Cezanne v pouzdru BGA, ilustrace (ZDroj: AMD)

Stejně tak má AMD také rekordně vysoký podíl z tržeb na trhu notebookových CPU, 16,2 % (jde o zlepšení o 1,3 procentního bodu proti proti stavu v druhém kvartálu a zlepšení o 3,9 procentního bodu meziročně). Tento podíl na tržbách je nižší než tržní podíl v počtu kusů prodaných procesorů, což ukazuje, že Intel pořád dokáže prodávat za vyšší ceny než AMD, což je další faktor ukazující jeho z dřívějška pevnější pozici.

Servery: Epyc v serverech pořád roste, ale zase jen pomalu

I v serverech Intel něco ztratil, a AMD tak získalo další podíl na jeho úkor. V druhém kvartálu mělo tržní podíl 9,5 %, nyní stoupl podíl výš na 10,2 %. Před rokem v Q3 2020 byl podíl AMD jen 6,6 %, takže meziročně stouplo o 3,6 procentního roku, což je proti předchozímu podílu relativní zvýšení o 50 %.

AMD Epyc 7003 Milan ilustrace 1600
AMD Epyc 7003 Milan (Zdroj: AMD)

Podíl Intelu tedy v x86 serverech klesl pod 90 procent, ale z pohybu o necelé procento za kvartál si asi zatím moc nedělá, protože v situaci, kdy technologicky výrazně zaostává a přesto ztrácí trh takto malým tempem, se asi nemusí ničeho bát. Za rok ode dneška bude během Q3 2022 (a Q4) už prodávat výrazně pokročilejší procesory Sapphire Rapids, od čehož si může slibovat značné snížení rizika, že se odliv k AMD najednou zrychlí na skutečně drastické tempo.

Příští aktualizaci dat o tržním podílu (za čtvrtý kvartál roku 2021) lze čekat zase za tři měsíce, tedy na začátku února.

Zdroje: PCWatch, via: ComputerBase

 

 

 

Tržní podíly x86 procesorů. AMD zase ubralo Intelu, má skoro rekordní podíl, 22 % notebooků
Ohodnoťte tento článek!
4.4 (88.33%) 12 hlasů

26 KOMENTÁŘE

 1. pro AMD to je hlavně boj o stabilizaci pětinového podílu na trhu, víc nemůže očekávat a hlavně si chce vytvořit stabilní klientelu. I těch 20% celkově pro ně bude velký úspěch, hlavně pokud se na tom procentu úspěšně zakopají.

  • To je ale jen a jen jejich problém, bylo jasné, že takový price hike u Zen 3 se někde odrazí a logicky odrazil.

   Jim jde asi primárně spíš o konzole a chtěj se dostat i do enterprise, samotný DIY segment je zase až tak nebere.

   Jestli lidem nebo samotnému AMD nepřijde vtipné, že Intel (jakožto lídr trhu) byl poslední generace Value procesor, tak už nevim. A to si ještě vem, že se ani neobtěžovali konkurovat v segmentu 10400, prostě na to úplně rezignovali.

   Když necháš Intel dělat si co chce v hlavním segmentu desktopu, tak co pak s tebou.

   • Hlavným segmentom už dávno nieje desktop, ale notebooky a servery, tie zarábajú najviac bohužiaľ pre nás, čo vieme oceniť dobrý desktopový procesor a vyskladať si mašinu. Takže opustenie segmentu v desktope do cca 200€ pre AMD neznamená veľkú ranu, ale verím, že keď budú výrobné kapacity, tak tam veľmi radi niečo nasadia a budú bojovať o tento segment…napr. 4-jadrové APU so Zen3 + RDNA2 na 12nm+ procese GF, alebo nejaký 4-jadrový Zen4D na 6nm procese TSMC.

    • No myslím, že pořád to nechat celé Intelu citelná ztráta docela ztráta je, ale jak jsem psal, jde jim primárně o jiný segmenty, to je očividné.

     Hlavní segment desktopu byl myšlen tak jakože že se toho v jeho rámci nejvíc prodá.

 2. Notebooky, „Q3 AMD posílilo už na 22,0 %“ – pekne pekne, ono pri súčasnej ponuke 5000kových Ryzenov do noťasov kde sa za cenu 2C/4T (i3) resp. 4C/8T (i5) hravo predávajú 4/8T resp. 6/12T Ryzeny a napr. výkonné 8C/16T 5000H Ryzeny najnovšej generácie o doslova 200-300€ lacnejšie než 8C Intely sa voľba AMD javí ako veľmi veľmi rozumná (ak voľba AMD notebooku nie je dodrbaná TN LCD, pajkovanými 8GB RAM či nezmysleným príplatkom za OS).

  Sam som si teraz spravil radosť 16″ Lenovom s R7 5800H a za tých 750€ je to široko-ďaleko úplne neprekonateľná ponuka (minimálne z hľadiska CPU výkonu).
  …i keď samozrejme na taký ten „domáci notebook“ je 5800H nezmyselná zbytočnosť a nebudem tvrdiť že i5 1135G7 by úlohu nezastúpil úplne rovnako.

  • Pájkované pamäťové moduly sa dajú ospravedlniť ak sa jedná o dostatočnú kapacitu a LP-DDR4X na 4266Mhz. Nielenže to riadne nakopne výdrž notebooku rádovo cez 15hodín (prečo asi apple má také výdrže), ale to aj pekne nakopne integrovanú grafiku. S Intel Alder Lake pre notebooky a APU AMD Rembrandt ( RDNA2 + Zen3+) prídu LP-DDR5X s 8533Mhz a to bude to pravé orechové pre silné integrované grafiky.

   • No to je to, tá tvoja prvá veta a síce že výrobcovia si čoraz častejšie nabúchajú 8GB DDR4 na doske BEZ SLOTU na rozšírenie v 650-700€ notebooku a rob čo chceš.
    Chápem to v snahe ušetriť pri 449€ noťasi s N6000 Intelom ale nie v 700€ segmente…

    btw. nevravím že frekvencia nie je dôležitá – z dôvodov akých píšeš – ale myslím že nemožnosť upgraidu je pre užívateľa horšia ako nižšia frekvencia

    • Tiež som sa takto rozčuloval, až kým som neprišiel na to, že LP-DDR4(X) 4266Mhz potrebuje na svoj stabilný beh, čo najkratšie signálové dráhy od procesora (preto sa to pájkuje na dosku) a keď si uvedomíš, že oproti klasickým DDR4 pamätiam (1.2V), vedia pracovať s napätím 0.6V/1.1V, tak ti musí byť jasné, že je to náchylné na signál a tým pádom SO-DIMM modul je nereálna záležitosť.

    • Souhlasím s tebou, ale jsi vymírající druh. Drtivá většina homouživatelů ten notebook nikdy ani neotevře, natož aby v něm dělali upgrady. Až doslouží, prostě to vyhodí a koupí novej. Vítej ve spotřební době. 🙁

   • treba čítať celé vety s porozumením… píšem:
    „kde sa za cenu 2C/4T (i3) resp. 4C/8T (i5) hravo predávajú 4/8T resp. 6/12T Ryzeny“

    za cenu 2C/4T (i3)… za cenu 2C/4T (i3)… za cenu 2C/4T (i3)…

    áno sú 4C/8T ale na našich trhoch je ich ako šafranu a napr. na mimozemšťanovi stojí najlacnejší 4C i3 book HP od 650€ (VA LCD/512GB/8GB/W11) a ten istí mimozemšťan ponúka napr. Acer so 6jadrom 4500U/IPS/512/8/bez OS u nich za 585€…
    …a pravidelne má mimozemšťan aspoň 2-3 notebooky s 6C/12T 5500U/H pod 700€.

 3. Nie som si celkom istý, či 56jadrový „Sapphire Islands“ bude výrazne lepší ako 64jadrový Milan-X, ale čo som si celkom istý, že nebude lapší ako 96 jadrová Genoa (Zen4), alebo 128 jadrové Bergamo (Zen4D). Takže optimistom v udržiavaní serverové podielu Intelom veru nie som, tam AMD zarezáva neskutočne, lebo to aj najviac vynáša.

   • No pokiaľ viem, tak TSMC 7nm a 6nm produkuje vo FAB15 a FAB 18 je zatiaľ čisto 5nm s tým, že pribudne neskôr 3nm. Takže kapacity AMD isto narastú s prichádzajúcimi novými 5nm produktami a možno niečo ešte prestavajú vo FAB 12 a FAB 14 zo starších procesov na 6nm…žiadané sú pre Intel, AMD, a možno aj Nvidia by sa pridala, keby boli volné kapacity.

    Ale pre AMD by nebolo zlé vlastniť nejaký FAB aspoň na 12nm+ procese, pre čipsety, IO čiplety, aktívne interposery, či prípadne low-end APU. Prípadne si môžu skúšať niečo nové s EUV, že ako im to pôjde. Už na to pomaly budú mať, aby mohli niečo vo vlastnej réžii robiť. Tento rok to vypadá na cca $3.2 mld. zisku, tak prečo nie. Celkom schodné riešenie by bolo prevziať nejakú továreň Global Foundries pre začiatok.

   • No tak to som teda nečakal, taký boosť od V-cache u Zen3 (Milan-X)…uvidíme čo na to Genoa (Zen4) a Bergamo (Zen4c), ale so „Sapphire Island“ (intel Xeon) to čím ďalej, tým viac vypadá blede…kým príde na trh, bude už len chudobný príbuzný a nič stým nespravia ani relatívne výkonné Golden Cove jadrá (momentálne s najlepším IPC na trhu ak sa nemýlim). Ktovie ako sa po dnešku tváril Gelsinger, keď videl, čo ich už na isto čaká a neminie tento a budúci rok u serverových CPU a GPU (či presnejšie akcelerátorov).

    • Je to uplne jedno. AMD v serverech absolutne nestiha, prodava waporware. Za rok 3.6 procentniho bodu v dobe, kdy je silenej hlad po cloudech, je az zarazejici. Bez ohledu na vykon i intel proda vse co dokaze vyrobit.

 4. „Jde o poslední čísla ukazující stav před vydáním procesorů Intel Alder Lake, takže za nějakou dobu proti nim budeme moci porovnávat, zda se Intelu podařilo zarazit setrvalé posilování AMD, nebo mu pořád postupně bude ubývat z koláče.“

  Možno nie tak celkom posledné. Čo som počul tak dodávky nebudú až tak veľké. Navyše dosť ľudí asi počká na výhodnejšie modely a dosky, alebo rovno na ZEN3D. No a hlavne sa to vôbec nedotkne serverov a laptopov.

  Takže ak tu bude nejaký vplyv Alderlake, tak dosť limitovaný. Skôr budú mať váhu nejaké výpredaje Skylake…

  • jj. V době těsně po akvizici ATi to vypadalo jako fakt blbej nápad, a ještě blbě zrealizovaný, i když zárodky synergií tam byly vidět už tehdy, ale finančně vyčerpaná AMD s neschopným vedením vypadala na ručník do ringu. Teď to ale vypadá, že fúze AMD s ATi vygenerovala po letech fakt naštvanou Godzillu, která je ještě na synergických steroidech. Pokud dopadne akvizice Xilinxu, tak to bude další dílek do skládačky moderních procesorů a myslím si, že se dočkáme mediálních programovatelných koprocesorů integrovaných do grafik nebo APU/CPU, případně jako nezávislých čipletů (protože čiplety budou i v GPU).

   klobouk dolů před Lisou…

 5. Genoa vypadá opravdu dobře 🙂

  Genoa : 5nm = 1.25% over 7nm 2x desnity 2x power efficiency ( jen proces samotný bez započítaného IPC )
  To by ZEN4 mohl být opravdu výkonné CPU

  Takže „ZEN4D“ = ZEN4c (Cloud)

  Bergamo = 128 „ZEN4c“ cores, density optimized cache , significantly improved power efficiency , the same ISA like ZEN4 , the same features like ZEN4 ( SMT, AVX, etc. )

  https://videocardz.com/newz/watch-amd-accelerated-data-center-event-featuring-instinct-mi250x-hpc-gpu-here

 6. Můj letitý 4770K@4300 žere po přetaktování přes 100W. Dceři jsem koupil notebook s AMD 5300U, který dává v CB R23 skoro stejné výsledky (4592) jako můj Intel (5049), a přitom má TDP 15W! To je v prd***. 🙂

  Jinak konkurenční procesor od Intelu i3 1115G4 Tyger Lake dává v CB R23 2507 bodů. To myslí Intel vážně, snažit se konkurovat dvoujádrem čtyřjádru?!

  Ač to říkám nerad, protože Intel mi vždy sloužil naprosto spolehlivě i po silném přetaktování, další můj desktop bude s AMD. Intel už asi 10 let spí!

 7. V těch desktopech se vůbec nedivím. AMD na ně trochu prdí. A nechalo se i slyšet, že bude preferovat více servery.
  Momentálně je mi skoro jedno, s kterou značkou bych měl jít. U Intelu bych se trochu bál hlučnosti, páč jsem zanevřel na vodníky. A můj 5900X je na vzduchu krásně tichej (mám zaplej jen klasickej boost bez PBO).