TSMC: další problémy se 40nm výrobou

0

Na 40nm výrobním postupu od Taiwan Semiconductor Manufacturing Technology jsou silně závislí oba velcí dodavatelé grafických čipů. ATI v rychlém sledu vydala Radeony HD 5800 a HD 5700 a nyní se ocitá pod palbou kritiky, že karty nedokáže na trh dodat v dostatečných počtech a nedostatek řeší zvýšením cen. Nvidia potřebuje co nejrychleji vydat Fermi, high-endové grafické jádro nové generace, které má zelený tým katapultovat zpět na výkonnostní trůn.

Zástupci nezávislé tchajwanské výrobny se ale nechali slyšet, že v poslední době výtěžnost 40nm výroby opět klesla, přibližně z 60 na 40 procent. TSMC totiž během uplynulého půlroku muselo nejen ladit samotnou výtěžnost, ale také zvyšovat výrobní kapacity. Firma nakoupila nové výrobní linky pro výrobu 40nm čipů, jenže narazila na problém s něčím, čemu se říká „chamber matching“.

Chamber matching znamená zajistit, aby dvě stejné výrobní linky v různých továrnách dosahovaly stejné výtěžnosti výroby, zpravidla správnou kalibrací strojů. TSMC tento zádrhel považuje za problém logistické povahy a dodává, že většina z nich již byla vyřešena.

Kdy ale bude vyřešena dostupnost Radeonů HD 5800, není známo. Ve hvězdách zatím leží i dostupnost Fermi – podle DigiTimes se vydání nového GPU připravuje na prosinec/december a jistý korunovaný zdroj naznačuje, že první testy (preview) karet Nvidia dovolí ještě o měsíc dříve.

Zdroj: X-bit labs, DigiTimes

Ohodnoťte tento článek!