TSMC investuje do vývoje

0

Taiwan Semiconductor Manufacturing Company je známá zejména jako výrobna grafických čipů Nvidie a ATi, z jejích továren ale vycházejí mikročipy na zakázku mnoha velkých firem (například Sun Microsystems zde vyrábí své serverové procesory UltraSparc). Dění okolo této tchajwanské společnosti je tedy pro celý svět výpočetní techniky poměrně důležité.

TSMC nyní plánuje investovat v přepočtu 5 miliard amerických dolarů do přestavby továrny Fab 12 na centrum výzkumu a vývoje. To bude fungovat podobně, jako továrna Intelu D1D v Oregonu – pod jednou střechou bude probíhat výzkum (22nm technologie), zkušební výroba (32nm technologie) a výroba komerčně nasazeným postupem (45nm). Úkolem střediska bude vyvinout a nasadit do praxe 32nm, 22nm a 15nm postupy.

Všimněte si, že výčet nezahrnuje „mezikroky“ neboli „half-nodes“ – tímto pojmem se míní technologie jako 80nm nebo 55nm, které TSMC nabízí jako mezistupně mezi „full nodes“ – to jsou klasické 90nm, 65nm a 45nm postupy. Tento přístup ale prý do budoucna není perspektivní, nejspíše kvůli vysokým nákladům na vývoj, a tak se TSMC zaměří pouze na full nodes, tedy již zmíněné 32nm, 22nm a 15nm procesy.

Zpráva bohužel nehovoří o jakémkoliv časovém plánu.

Zdroj: TGDaily

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

 1. Bezvadné. To, co ExtraHardware (dosud) odlišovalo od českého zbytku HW webů byla velice slušná produktová neutralita, tedy žádná zjevná ani skrytá podpora AMD, Intelu, ATI, NVIDIE či jiných firem. Moc příjemnná věc. Druhá věc jsou rozsáhlé a pečlivě udělané recenze, žádné „rychlovky“, jem aby se něco publikovalo.

  Mám trošku ale obavu, zda někteří méně odborně „zralí“ redaktůrci a zprávičkáři (napadá mě fanATIk Lukáš Fiala, ale je jich více; to není pomluva, jen konstatování faktu) jsou schopni se „standardu nestrannosti“ přizpůsobit. Jeho komentáře přímo zde zatím nasvědčují, že v žádném případě ne.

  Pokud by se z ExtraHardware měl stát další rozhádaný bulvár, kde redaktor ABC preferuje DEF a redaktor GHI zásadně JKL, tak je to o ničem, a současná klientela zmizí.

  Podobné zaujetí pro značku je príma věc pro blog, ale nikoliv pro časopis.

  Jaký je postoj redakce k tomuto? A třeba i ke konkrétním komentářům Lukáše?

 2. Jsem přesvědčen, že kvalita i aktualizace novinek bude ješte lepší než dříve.
  Již v minulosti jsem tvrdil, že sloučení těchto 2 magazínu by bylo nejlepším řešením a opět došlo na moje slova.