TSMC prý zrychluje vývoj. Se 7nm procesem asi trumfne Intel, čipy už příští rok

0

Že má Intel problémy s výrobními procesy a jeho dosavadní náskok před konkurencí se začíná zadrhávat, se tu a tam ozývá už dlouho, zatím ale bez většího odrazu v realitě. Ovšem vypadá to, že příslovečné ucho džbánu by se skutečně mohlo utrhnout na 7nm stupni. Ten chce totiž velmi agresivně dobýt TSMC a rozjet na něm výrobu dříve, než to stihne konkurent Samsung. Vzhledem ke zpomalení vývojového cyklu Intelu na tři roky by se tím mohlo TSMC dostat i před dosavadní jedničku a největší křemíkovou firmu, jíž Intel je.

Podle tchajwanského webu DigiTimes TSMC hodlá svůj plán na 7nm výrobu na rozdíl od Intelu uspíšit. Harmonogram TSMC údajně předstihne oba hlavní konkurenty a firma by tento pokrok ve vývoji měla už brzo oznámit. Existuje asi určité riziko, že onen rozjezd procesů může mít řadu háčků s výtěžností či kapacitou, takže by se komerční čipy objevily až se zpoždění a prvenství by bylo jen na papíře. Pokud ale TSMC oficiálně posune roadmapu, nějaký reálný průlom v přípravných pracích by to mělo znamenat.

Původně měla produkce na 7nm procesu údajně začít v první polovině roku 2018, pokud by ale TSMC zrychlilo přípravy, mohlo by se to stihnout možná ještě v příštím roce, tedy 2017. Což se na první pohled nechce úplně věřit, neboť vůbec první 16nm čipy (od Apple) se ukázaly až loni a na 16nm GPU teprve čekáme.

Zpracované wafery s čipy v cleanroomu

 

Cadence: 7nm začne u TSMC už za rok

Údaje, které by takové agresivní načasování potvrzovaly, se však objevily na blogu firmy Cadence, nabízející služby společnostem navrhujícím čipy – zdá se, že zde prezentované plány by už totiž mohly reprezentovat nový, posunutý harmonogram TSMC. Podle tohoto zdroje má totiž kvalifikace procesu 7FF proběhnout již v prvním kvartále 2017. Takzvaná „risk production“, tedy zkušební ladící fáze v malém množství má prý běžet od března 2017 (tedy už za rok!) a v druhém nebo třetím kvartále by se už měl pomalu objem výroby zvyšovat. To by teoreticky mohlo umožnit příchod 7nm SoC od bohatých firem typu Apple možná ještě před koncem roku 2017. Méně privilegovaní zákazníci by se pak mohli přidat v první polovině následujícího roku.

Pokud by se toto načasování podařilo, byl by pokrok pro zákazníky TSMC enormní, 7nm proces by byl na trhu za dobu někde mezi dvěma a třemi roky po tom 16nm. Mezitím má přitom přijít ještě proces 10nm (10FF), jenž má dle Cadence náskok jen asi jednoho roku. Objem 10nm produkce se po počáteční fázi má začít zvyšovat během druhé poloviny letoška a zkušební výroba („risk production“) by prý měla započít každou chvíli. TSMC plánuje, že bude na 10 nm mít k dispozici kapacitu k výrobě okolo 200 000 waferů na čtvrtletí.

Výrobní závod TSMC na Tchaj-Wanu
Výrobní závod TSMC na Tchaj-Wanu

 

7FF a 7FF+?

Podle Cadence TSMC spolupracuje se společností ARM na odladění návrhů licenčních jader Cortex pro 7nm proces, přičemž cílem takových procesorů údajně mají být mimo jiné servery (zřejmý útok na Intel). Tento proces má ovšem mít dvě generace podobně jako nyní 14/16nm procesy Samsungu a TSMC. První verze bude zřejmě pro mobilní čipy s nižšími takty a příkonem a onen raný nástup již v příštím roce se zřejmě týká jen této varianty. Druhá verze „high performance“ bude asi podobně jako proces 16FF+ (nebo 14LPP) trvat o něco déle. Serverová a jiná výkonná CPU (či GPU) patrně vzniknou až na této verzi, ovšem už na první rané variantě pravděpodobně vyjdou mobilní SoC pro telefony a tablety. Něco se asi dá čekat zejména od zmíněného Apple, jehož vývoj je v tomto směru v poslední době velmi agresivní.

Pokud by 7nm čipy skutečně byly na trhu již v roce 2018, pak by asi TSMC skutečně Intelu „natrhlo triko“. V současnosti to totiž vypadá, že Intel příští rok uvede proces 10nm, ovšem založeny na něm bude mít tři jednoleté generace procesorů. Vlastní 7nm čipy by tudíž mohl uvést až v roce 2020. Na druhou stranu ale zatím nevíme, zda jeho 7nm proces nebude proti 7 nm u TSMC výrazně pokročilejší, což by mohlo takový „skluz“ ospravedlnit.

 

Zdroje: DigiTimes, Cadence

TSMC prý zrychluje vývoj. Se 7nm procesem asi trumfne Intel, čipy už příští rok

Ohodnoťte tento článek!