TSMC v ČR nebo SR, kontrakty s našimi firmami? Tchajwan naváže spolupráci na výrobě čipů

70

Tchajwan s námi navazuje spolupráci. Firmy z ČR, ale také SR a Litvy by se mohly stát partnery TSMC a tchajwanského technologického průmyslu ve výrobě čipů.

Vypadá to, že pokusy o přátelské vztahy s Tchajwanem by se mohly ČR (ale i dalším evropským státům) docela vyplatit. Možná nám totiž vynesou možnosti spolupráce v technologiích výroby čipů, které jsou vysoce lukrativní a zrovna je po nich extrémní sháňka, protože kapacity nestačí a přitom je potřebují další odvětví průmyslu. Teď třeba automobilový průmyslu, jemuž nyní stojí výroba, protože do vozidel chybí čipy.

Podle zprávy Reuters sdělil ředitel tchajwanské rozvojové rady (anglicky National Development Council) Kung Ming-sin, že Česká Republika, Slovensko a Litva by měly s Tchajwanem začít v nějaké formě spolupracovat v oblasti křemíkového průmyslu a výroby čipů.

Nejde zatím o nic na té úrovni, že by u nás či v SR/Litvě některý z velkých tchajwanských podniků jako TSMC nebo UMC postavil regulérní moderní továrnu na čipy, takže zatím nemějte příliš velká očekávání. Ona spolupráce asi začne spíš v skromněšjí míře, z které by teprve mohlo eventuálně něco vzejít. Ostrovní stát s námi, SR a Litvou ustaví pracovní skupiny, které budou hledat možné příležitosti pro partnerství a ekonomickou spolupráci. Vedle toho by také Tchajwan měl poskytnout akademické kontakty, stipendia či místa pro studenty na technických univerzitách a školení pro evropské studenty, což by pomohlo s rozvojem polovodičových technologií u nás.

Toto se stalo po návštěvě Kung Ming-sina právě v těchto třech evropských zemích, kde zástupci států zájem na takovýchto a partnerstvích projevily. Tchajwan je pravděpodobně dost vděčný za i spíš dost neformální formy uznání (a z pohledu našich politiků asi poměrně levné), neboť není přes určité pokusy o vstřícnost většinou světa uznáván jako svébytný mezinárodní subjekt, s kterým by například byly navázané diplomatické vztahy. Výjimkou je právě Litva, kde Tchajwan od letoška má v Evropě ojedinělý zastupitelský úřad. Ve zprávě Reuters je také zmíněno, že si Tchajwan váží pomoci ve formě vakcín proti COVIDu, které Evropské země státu předaly.

TSMC dlouho nestavělo továrny na čipy v zahraničí, až nedávno se nechalo zlomit a rozhodlo se postavit špičkovou továrnu v USA. Tím bude jeho technologie výroby čipů, jež je nyní podle všeho nejpokročilejší na světě (Intel tvrdí, že chce TSMC dohnat kolem roku 2025, sám ale teď uznává, že se dívá na jeho záda), dostupná lokálně na americkém kontinentu. EU by logicky asi chtěla totéž, ale zatím TSMC nepřesvědčila. Je třeba říct, že k přilákání takto strategicky cenné a finančně drahé investice by byly třeba velmi dobré pobídky a podmínky.

Logo TSMC symbolizující wafer před budovou firmy (Zdroj: TSMC)

Na továrnu by asi nejlepší šanci měly země s velkou existující technologickou základnou křemíkového průmyslu, kde by byly pokud možno co nejnižší jazykové bariéry a co nejvíce potenciálních pracovníků a expertů. Takže na výstavbu „Fabu“, pokud na ní někdy dojde, má asi největší šance třeba Irsko (kde se mluví anglicky, je tam aktivní Intel) nebo Německo (existující továrny, například GlobalFoundries a dříve AMD v Drážďanech). I přes dobré vztahy by asi Litva, SR nebo ČR na toto měly horší výchozí předpoklady. Pokud by u nás vzniklo nějak zastoupení TSMC, tak by šlo o menší provoz, vývojová centra nebo podobné „expozitury“.

Více na Lupa.cz: Největší výrobce čipů TSMC zvažuje továrnu kousek od hranic, zapojit by se mohla i ČR

Továrnu asi mít nebudeme, ale místo ČR může být v dodavatelských řetězcích

Ovšem to, že u nás nebude postavená továrna neznamená, že by spolupráce nemohla být jinde – příležitost pro nás je asi v dalších částech celého dodavatelského řetězce polovodičového průmyslu. Ten není zdaleka tvořen jen TSMC a jeho konkurenty, ale je závislý na množství dalších, často také velmi „high-tech“ firem. Mohou to být třeba firmy provádějící pouzdření a další následné práce s již vyrobenými křemíkovými čipy nebo výrobci surových křemíkových waferů (krystalových desek pro výrobu čipů). Ale také zejména firmy zabývající se vývojem technologií, materiálů a přístrojů pro výrobu.

7nm továrna TSMC Fab 15 Tchaj čung
7nm továrna TSMC: Fab 15 v Tchaj-čungu (Zdroj: TSMC)

Příkladem může být třeba známé ASML, které je jediným dodavatelem strojů pro optickou litografii typu EUV. Podobných příležitostí zapojit se do výroby čipů je mnoho a české, slovenské nebo litevské firmy se právě takto mohou uplatnit. Někdy to ostatně už dělají, ČR má například hodně silné technologie elektronových mikroskopů (potřebných například pro analýzu defektů v čipech).

To, že by spolupráce mohla mít takovéto směry, naznačuje i vyhlášení tchajwanského představitele, který připomněl komplexitu a rozsáhlost dodavatelských řetězců polovodičového průmyslu a řekl, že je v něm „místo pro mnoho různých zemí“.

7nm GPU Navi 14 z AMD Radeonu RX 5500 XT (Foto: Fritzchens Fritz) Zdroj: Fritzchens Fritz

Galerie: 7nm čip vyráběný procesem TSMC, AMD Navi 14

Je třeba říct, že kritický nedostatek čipů může být pravděpodobně jen dočasnou věcí trvající do roku 2022 nebo 2023, takže je možné, že ty mediálně atraktivní projekty nových továren (které možná ani do té doby nebudou dostavěné), nebudou nakonec již třeba tak akutně, protože po jejich spuštění naopak všude bude přebytek volné kapacity. Jejich význam může nakonec být spíš v tom, že budou dostupné lokálně jako jakási pojistka.

Galerie: 7nm křemíkový čip vyrobený TSMC z procesoru AMD Ryzen 3000

Nicméně ta šířeji chápaná technologická spolupráce, kdy by se firmy nebo akademici z ČR mohli podílet na spolupráci s TSMC a tchajwanským polovodičovým průmyslem i v dalších formách jako dodavatelé přístrojů nebo partneři ve výzkumu, by mohla nést dlouhodobé ovoce i po opadnutí dnešního rekordního nedostatku čipů. Může tedy pro nás být velmi výhodná, i když u nás (nebo v SR/Litvě) eventuálně nebude stát přímo jedna z obřích továren na čipy, která je špičkou ledovce – byť high-tech špičkou, která je nesmírně cenná (a nákladná).

Provoz a prace v cleanroomu tovarny firmy Intel v Hillsboro 13

Vztahy s Tchajwanem by se mohly hodně vyplatit

Doufejme tedy, že se tato spolupráce a mezinárodní vztahy budou zdárně rozvíjet a nevyšumí nám to do ztracena, ať už kvůli neschopnosti nebo konfliktům/otáčením našich vlád a ústavních činitelů ohledně toho, ke kterým zahraničním partnerům vzhlíží a tak podobně. Tyto špičkové technologie jsou asi největší potenciál k ekonomickému vzestupu země a tento druh technologií je asi ještě náročnější než třeba mediálně atraktivní vesmírný průmyslu. A tím pádem také potenciálně mohou přinést hodně velké výnosy.

Galerie: Snímky z továrny Intelu na čipy a pokročilá čipletová GPU a CPU Meteor Lake, Sapphire Rapids a Ponte Vecchio (Zdroj: CNET)

Zdroj: Reuters

TSMC v ČR nebo SR, kontrakty s našimi firmami? Tchajwan naváže spolupráci na výrobě čipů
Ohodnoťte tento článek!
4.3 (85.83%) 24 hlasů

70 KOMENTÁŘE

 1. Továrna na čipy od TSMC i nějaká menší by pro Česko byl obrovský úspěch a přínos.
  Za to by měli mít ti, co spolupráci s Tchajwanem rozjeli velký dík, narozdíl od těch, co lezou do zadku komoušům v daleko větší Číně a ta u nás prakticky nic neinvestovala a chová se k nám s pohrdáním.

   • sám jsi rudý víc, než kdokoliv jiný, psychopate … schválně, co považuješ za „rudý žvást“, génie?
    Zkus Američanům naznačit, že jim třeba Hawaii nepatří a pak po jejich reakci jim začni nadávat do komunistů … jak dlouhé trvání to bude mít?

    • Ano to je zase Ta Vaše rudá ideologie spojení s neznalostí. Hawaii je samostatný stát pro který je výhodné být součástí USA. je to rozhodnutí lidí co na tomto souostroví žijí. Tento stát má plně harmonizovaný právní systém. Naproti tomu Tchaj-wan je samostatný stát na který útočí kam utekli Číňani před komunisty. Má zcela rozdílné zřízení a nejen pro Tchaj-wan by bylo tragédií kdyby byl součástí komunistické Číny.

     To jsou přesně ty Vaše rudé žvásty kterým se každý člověk s trochou rozumu jenom vysměje.

     • idiotem jsi se už narodil, když plácáš takovéto kraviny … zkus si tam zajet (ma Hawaii), zeptat se místních … troubo … a že jeTaiwan samostatný stát? Podle koho, podle tebe? De jure určitě ne, de facto možná … a že číňani utekli před komunisty … že jsi vůl, to jsem věděl, ale že až takový … jedni komunisti utekli před jinými a lepší asi nebyli, viz „stanné právo“ několik desetiletí … teď se vysmívej, magore, jsi horší, než byli komančští papaláši v sedmdesátkách

     • Zeptat se místních? No takhle se samostatnost státu nedělá. Vy jako Slovák byste o tom mohl něco vědět. Kdybyste se opravdu zajímal o místní situaci tak byste věděl že tam existuje skupina lidí kteří by se chtěli trhnout leč jsou v menšině.

      Mohl byste mi tedy konečně sdělit který atribut samostatného státu Tchaj-wan nemá? Už je to drahnou dobu co jsme se o tom hádali a dodnes z Vás nic nevypadlo kromě komunistické rétoriky jednotné Číny.

      K pousmání je i Vaše logika. Generál Čankajšek bojoval proti komunistům podporovaným SSSR před i po druhé světové válce. Komunisti ho vytlačili na Tchaj-wan a podle Vás to je “ jedni komunisti utekli před jinými a lepší asi nebyli“.

      Vy jste komunistický synek co se opravdu dobře potatil. A jistě víte na co narážím. Jenom si lžete do vlastní kapsy.

     • Slovák byl možná tvůj děda, ten možná alespoň za něco stál … ptáš se mě na atributy státu … tož napiš, který atribut suverénního státu Taiwan má … když už blekotáš o Čankajškovi, najdi si na googlu něco o incidentu „228“ … do konce války Japonci okupovaný Taiwan určitě nečekal na tohoto „spasitele“, kterého tyranské metody neměly daleko od metod Pol Pota … Ještě jako president pevninské Číny poslal na ostrov armádu, pak tam sám utekl …
      Jsi prachsprostý fanatik, zbytečné cokoliv s tebou řešit … neumíš nic, jen urážet, nic ti není svaté … lidská špína …

     • Takže děkuji za to že jste svým mlčením uznal že Tchaj-wan má všechny atributy samostatného státu.

      To jste mne rozesmál. Vlastně tvrdíte, že Číně pomáhají američtí vojenští poradci proti komunistům? A že s tím strýček Si něco neudělá když je to podle Vás součást Číny? Narážím na fakt, že Tchaj-wanu působí vojenští poradci USA a dokonce i Biden se vyjádřil, že kdyby Čína chtěla anektovat Tchaj-wan tak USA zasáhnou. To je zajímavé oficiální chápání „USA oficiálně považují za součást Číny“. 🙂

   • Ty fakt nemaš najmenši prehlad čo sa vlasne deje vo svete. Vieš že thaiwan patri čine viac ako texas USA?
    USA chce studenu vojnu s činou lebo ekonomicky čina predbehla USA, problem je v tom že skoro všetke čipy vyraba Čina (vysoka kvalita za nisku cenu pracovnej sili). Tak že USA musi svoje tovarne presťahovať dalej od činy, 30% tovarni ide do USA a cca 20% do EU, hladaju lacnu pracovnu silu za 1/4 nemeckeho platu čo bude makať 24h 7 dni v tyždni s velkymi dotaciami aspon 50% aby im za to zaplatili že to tam postavia.
    Česi toto nesplňaju, jedine kde su take podmienky je vychod slovenska konkretne pri košiciach hladova dolina s vela IT a programator odbornikmi, alebo Litva tam je tiež vysoke pracovne nasadenie a smiešne platy. Velky vplyv na rozhodnutie ma aj stabilna politika.

    • Mohl byste mi vysvětlit tenhle Váš nesmysl? „Ty fakt nemaš najmenši prehlad čo sa vlasne deje vo svete. Vieš že thaiwan patri čine viac ako texas USA?“ Víte já si myslím, že je to naopak. Tchaj-wanu patří Čína kterou jim ukradli komunisti. To je takový pěkný historický relikt z dob SSSR. Historie Vám evidentně nic neříká.

     Ten zbytek je jenom komunistický marketing.

     • Původní obyvatelstvo? Ta za tohle Vás nebudou mít rádi žlutí soudruzi. Právě tím říkáte že Tchaj-wan není jedna Čína ale samostatný národní stát.

      Teď nevím jestli jste to zase nedomyslel nebo nejste tak rudý jak jsem si myslel.

     • A co tohle srovnat s celou vládou komunistů v Číně? To Vás nikdy nenapadne. Bohužel se dá jenom odhadovat kolik Číňanů zemřelo v korejské vláce. Kolik jich zahlušili vaši oblíbení žlutí soudruzi to nikdo nikdy nespočítá. Pak zjistíte, že bílý teror byla jenom kapka v moři.

     • moji oblíbení žlutí soudruzi? Tahle věta říká o tobě všechno … čirý fanazismus … další je zbytečné komentovat … bavíme se o Taiwanu a jeho „osvobození“ Čankajškem … ale ryzému fanatikovi je vlastní bagatelizovat cokoliv špatné, pokud jsem o tu „jeho pravdu“ a maximalizovat špatné té „druhé strany“ … nikdy a nikde jsem nepsal, že režim v Číně je ukázkou demokracie a sociálních hodnot, vždy jsem psal jen o tom, že v takové obrovské aglomeraci s takovým počtem různých entit je pravděpodobně nemožné řídit to celé klasickou parlamentní demokracií

     • Ale to zase lžete protože se bavíme o tomhle nesmyslu „„Ty fakt nemaš najmenši prehlad čo sa vlasne deje vo svete. Vieš že thaiwan patri čine viac ako texas USA?“

      Vy tady vždy slintáte blahem když je něco z Číny. Naproti tomu můžete vyletět z kůže když si někdo myslí, že to je komunistická Potěmkinova vesnice. No to je pěkný komunistický argument že kvůli velikosti Číny „pravděpodobně nemožné řídit to celé klasickou parlamentní demokracií“. Když si vzpomenete na naši debatu o HDP na hlavu tak si uvědomíte jak je Čína neefektivní proti Tchaj-wanu a vše honí jenom počtem obyvatel.

     • 1/ … o tom ses bavil se snajprem, když jsme u toho … už se ti to plete, Hřibe …
      teď si projeď všechny články o tovaru z Číny a dej sem alespoň jeden můj příspěvek, kde jsem slintal blahem … pokud nedáš, potvrdíš tím svůj status největšího hlupáka na cnews … o HDP se nebav, netušíš, o čem to je … tys tady onehdá psal, že „to“ čína honí počtem obyvatel … kdyby sis přečet něco o jejich ekonomice, nepsal bys takové bludy … kolik procent číňanů je ekonomicky aktivních …

     • A to zase lžete odpovídal jste mi na můj dotaz snajprikovi. jak jinak mimo a vyhýbavě.

      Zkuste si znova přečíst co jsem napsal a uvědomte si že „něco“ se nerovná tovar (po překladu ze slovenštiny česku zboží). Snad se Vám rozsvítí.

     • s tím rozsvícením 😀 mě svítí dobře, idiote, tobě bohužel ne … nemám čas ani nervy vysvětlovat ti ten „tovar“, k pochopení nemáš kapacity … co se zbytku týče, jsi mistr mlžení a přetvářky, plácáš dohromady možné i nemožné a podivuješ se, že ti někdo nerozumí … k tomu tvému vyjebávání o psaní, řeči a nářečí … nechtěj, abych začal komentovat ty tvoje výtvory, které se ti často povedou, Maďare …

     • Pojem „tovar“ mi je znám a proto vidím, že význam tohoto slova není „něco“. V Bratislavě jsem strávil pěkné 4 roky života. Připomněl jste mi jedno tamního kolegu. Stejně jako Vy moc rozumu a slušnosti nepobral a řekl jednomu svému kolegovi to jsi Maďar? Tomuhle hochovi jsem připomněl, že jedna jeho příjemná kolegyně je maďarské národnosti a hlavně jeho nadřízený bezvadný manažer na vysoké pozici je téže národnosti. Dal si říci a už tohle nepoužíval. A co Vy? Budete používat tuhle oblíbenou nadávku té tupější části slovenského národa?

      Jo a trefil jste se. Fakt trocha maďarské krve mi v žilách koluje.

     • jako voják jsem byl ve „východním okruhu“, první manželka je ze Slovenska a Maďar neměla být nadávka, to bych řekl „tatar“ … jasněji?
      Co se týče slušného chování, s tím jsem v životě opravdu problém neměl a nemám … taky jsem ale nikdy neměl problém poslat do prdele kohokoliv podle zásluh

    • okomentuj nějaký můj výrok, imbecile …

     Ale jistě demente, tady to máš…. :

     „koho máš na myslí s tím „rozjížděčem“? Doufám že ne retarda Vystrčila … pokud jde o Čínu, co jsme tam investovali my a jak se chováme my k nim? Myslím oficiálně … takových troubů jako ty je v republice plná prdel a taky to tady tak vypadá …
     … vám třem by možná pomohlo zjistit si, kdo ovládá TSMC a kdo ta tou společností stojí …“

     Tak pokud mám srovnat Pana Vystrčila a tebe, je mi hned jasné, kdo je retard. Co se týká investic v Číně a obchodováním s Čínou, víš o tom velký kulový včetně jejich nátury a zvyků..

   • Zdravím svého tovaryše. Tomuhle typu jako je gogo otec říkal kovaný soudruh. Kovaný se rovná hlava prázdná, fůra sebevědomí podepřená pocitem vlastní nedostatečnosti v kombinaci se stranickým přesvědčením. Třeskutá kombinace.

    Touhle větou Vám gogo dal za pravdu ale nemá cenu reagovat pokud Vás to jako mne nebaví a bere odpověď jako ukrácení času. 🙂

    • tvůj otec pravděpodobně patřil k tehdejším prominentům a na tobě se to vydatně podepsalo … když ty jsi chodil na stranické schůze, já se zasíral v Arizoně, později na té Hawaii (Kamuela) a jediné na co se zmůžeš, je bezdůvodné nálepkování … prohrabej se ve svém svědomí, neschopný ňoumo …

     • Jo a nebyl jste to právě vy kdo se tady kdysi vyléval že má fotra komunistu. Nebyl jste to vy kdo za hlubokého sociku si jezdil díky tomuto nenáviděnému otci po USA?

      Vy si nevidíte ani na tu špičku nosu. Prostě komunistické geny v sobě nezapřete.

     • ne, nebyl jsem to já … můj „fotr“ ve staně nikdy nebyl a já nikam nejezdil, strejda s tetou emigrovali v roku 64, já hned po vojenské službě jel za ním a ne, nebylo to tak, že by mě nějaký šéf z ministerstva vezl na letiště do Frankfurtu … jel jsem po vlastní ose … „Chorvatsko“, Rakousko, Nový Zealand, Phoenix … na příslušných místech sice bylo vše zařízeno, ale ne ze strany „ČSSR“ … plácáš nesmysly, opět …

  • Tak slušným chlapem (Vystrčil) vy (gogo1963) pohrdáte?
   Je pro vás vůbec slušnost a neurážení ostatních tak moc obtížné?
   Vy máte chlape se sebou velký problém.

   Důležité a zasádní je, jak se Taiwan chová dnes, je to vyspělá svobodná demokracie, která nikoho nenapadá a neohrožuje!
   Kdežto agresivní, totalitní Čína terorizuje, své vlastní občany, zavírá je do koncentráků a vraždí, ostatní sleduje na každém kroku a sousedním zemím neustále vyhrožuje.
   Který stát s ní přistoupí na „spolupráci“, brzy velmi lituje.

 2. Je smutné, že EU nedokáže nějakou takovou fabriku vytvořit sama, aniž by ji musela zřizovat země-nezemě s 20 miliony obyvateli z druhé části světa. A přitom onen převrat ve formě EUV litografických strojů vynalezla a dodává holandská firma ASML, bez ní by TSMC nevyrobila nic.

  • Nie že by to EU nedokazalo s prstom v nose, ale tu išlo a suroviny, pracovnu silu a cenu za pracu.
   Rozvediem. Čina sa nehra na ekologiu a vie vyrobiť polotovar ako železo plasty za 1/3 ceny, vedia vyrobiť elektriku za 1/3 ceny cez uholne elektrarne a nerobia 8h 5 dni v tyždni, ale 12h 6 dni v tyžni za polovičny plat.
   Ked si spočitaš všetke naklady tak v čine vyrobiť napriklad kvalitnu topanku dokažeš za 4€, za 5€ ich dovezu do USA a v USA ich predavaju za 500€ a v EU by to vyrobili za 30€ a tu je ten pes zakopany.
   Presne toto plati aj u čipoch. Činani jeden procesorovi čip vedia vyrobiť za 4€ u nas by to stalo 30€ stale je to v pohode hlavne ked cena CPU je 500€ ale proste manažeri vidia vačši zisk tak to trepu vyrabať do činy.

   • Rozumím tomu, že v minulosti byla situace, kdy globální dodavatelské řetězce se považovaly za samozřejmost, ale teď když se ukazuje, že kvůli pandemickým omezením a rostoucím cenách za dopravu, dává určitá „de-globalizace“ dodavatelských řetězců smysl (a sama TSMC buduje fabriku v USA a uvažuje i o EU), proč se nesnaží víc stávající evropské firmy vytvářet konsorcia, která budou vyrábět moderní čipy – ten základ by mohla být právě ASML (jako dodavatel strojů), která by mohla vytvořit nějakou joint-venture se Siemensem, Infeonem a dalšími evropskými technologickými firmami.

    Ono tedy se na tom pracuje, viz třeba EU iniciativa Aliance pro procesorové a polovodičové technologie, ale stále je to pomalý dosti byrokratický proces a měly by se mnohem více snažit samy firmy a nenechávat to na politicích:
    https://digital-strategy.ec.europa.eu/en/policies/alliance-processors-and-semiconductor-technologies

    V každém případě by česká -a slovenská – vláda (a zpravodajství cnews 😉 ) se mohla zaměřit i na prozkoumání možnosti spolupráce českých (slovenských) firem a akademických pracovišť v rámci této evropské spolupráce. Ta by totiž měla zajistit technologickou nezávislost EU více než budování fabrik z Asie nebo USA.

    • tak černobílé to nebude … ASML má vystaráno, resp. nasmlouváno na roky dopředu, když si nová firma objedná skener, dostane ho možná za deset let, nejspíš vůbec … další věc je, jaké čipy mají vyrábět, i kdyby měli na čem?

   • A víš, že v té laciné Číně nejsou schopni vyrobit čipy, které vyrábějí Tchajwanci? A to navzdory tomu, že přetahali lidi a ukradli technologie?

    Kromě toho, cena práce v Číně taky není úplně stejná, ten růst je patrný i tam a spousta firem už dávno odešla do Indie, Vietnamu, nebo se vrátila zpět. Ano, když vyrábíš nějakou kravinu, cetku nebo jednoduchý výrobek, tak se vyplatí vyrábět v Číně, kde s nízkými náklady vyrábíš s nízkou přidanou hodnotou. Jenže vem si takové ASML, ti mají HQ v Nizozemí a pobočku v US a prosperují.

  • On se každý rád ztotožňuje s nějakou „místní“ firmou. Ale většinou jen tehdy, když má firma úspěch. Když potřebovala před deseti lety ASML investovat do vývoje EUV, museli to zafinancovat Intel, Samsung a TSMC. Evropa nijak nestála o to, to financovat. A teď by najednou chtěl někdo zdejší řešit, že je to evropská firma, bez které by se ostatní mohli jít klouzat?

  • To Vám chválím, že jste to promazal.
   Nějakou dobu sleduji, že diskuze je relativně slušná, jediná výjimka je uživatel gogo1963, ten se bez napadání ostatních a užívání vulgarismů neobejde a musím přiznat, že mě už několikrát odradil se na Cnews.cz a diskuzi vůbec podívat.
   Možná by pomohla nějaká domluva, přímo jemu, než psát poněkud divně „někteří lidé“…
   Díky