Je tu nový standard karet SD, UHS-III s dvojnásobným výkonem. Rychlost je až 624 MB/s

0

Minulý týden jsme zde psali o velmi rychlých SD kartách od Sony, slibujících přenosové rychlosti okolo 300 MB/s. Jak podotkl kolega Lukáš Václavík, karty prakticky s rychlostí SSD využívají rozhraní UHS-II téměř naplno, není tedy moc prostoru pro další zlepšení čtecích a zapisovacích rychlostí. Naštěstí je ale už pro SD karty připraven standard nové generace, který umožní v růstu propustnosti ještě pokročit.

Sdružení SD Association, které standard těchto karet vyvíjí, ohlásilo minulý týden specifikaci UHS-III, která je následníkem stávající UHS-II. Zatímco původní UHS mělo maximum 104 MB/s a UHS-II 312 MB/s, nový standard zvyšuje maximální rychlost rozhraní na 624 MB/s. Tedy výš, než je reálné maximum SSD s rozhraním SATA. Tuto propustnost bude s kartami UHS-III možno využít nejen u klasického velkého formátu, ale i u verzí MicroSD (HC/XC). Příslušnost k rychlé nové generaci bude signalizovat symbol římské číslice tři.

Takto budou karty standardu UHS-III označené
Takto budou karty standardu UHS-III označené

U karet se nebudou nijak měnit fyzické rozměry, ani kontakty. UHS-III bude opět používat druhou řadu kontaktů, kterou jako první zavedly karty UHS-II, fyzicky je tedy kompatibilní. Elektricky ale mezi oběma budou rozdíly, PHY generující signál bude muset být nové. V čtečce splňující jen standard UHS-II novinka nebude s rychlostmi UHS-III fungovat, ale karta stále bude přístupná s nižší rychlostí. Ve čtečkách bez druhé řady kontaktů pochopitelně nebudou dostupné ani rychlosti UHS-II. Ve čtečkách s podporou UHS-III budou naproti tomu fungovat všechny starší typy karet SD.

Zdvojnásobení rychlosti proti UHS-I na 624 MB/s by mohlo znamenat, že nejextrémnější karty SD UHS-III při sekvenčním zápisu dodají vyšší propustnost než karty CFast 2.0, které jsou založené na 6,0Gb/s protokolu SATA. Je ale samozřejmě otázka, zda se avizovanou rychlost podaří vyvinout i v praxi. CompactFlash Association má ovšem už i standard CFexpress založený na PCI Expressu 3.0 a NVMe, který bude už někde jinde (ale asi také náročností implementace).

SD karty Sony SF-G Series
SD karty Sony SF-G Series. Rychlost 300 MB/s je téměř maximem standardu UHS-II. Karty UHS-III ale budou moci být dvakrát rychlejší

Použití těchto rychlých karet bude primárně pro ukládání videa v zařízeních jako jsou 8K kamery, 360° záznam či snímání z více kamer, drony. Případně jiné aplikace, kde dochází k příjmu velkého množství dat a je třeba je ukládat. 624 MB/s znamená 4992 Mb/s, takže mnohem víc datového toku, než dnes běžné standardy videa potřebují. UHS-III tak asi po nějaký čas bude hlavně rezervou pro budoucí aplikace a zařízení. Užitečné by ale mohlo být pro nekomprimovaný záznam nebo focení série snímků s velkým rozlišením v rawu.

Je tu nový standard karet SD, UHS-III s dvojnásobným výkonem. Rychlost je až 624 MB/s
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 3 hlasů