Turris Omnia posiluje. Vývoj bezpečného Wi-Fi routeru povede Patrick Zandl

11
Turris Omnia
Český Wi-Fi router Turris Omnia

Do CZ.NIC v lednu nastoupil Patrick Zandl, povede vývojový tým Turrisu. České sdružení tím jasně dává najevo, že vývoj bezpečného routeru je stále jednou z priorit a můžeme očekávat novinky i do budoucna.

Turris odstartoval v roce 2013 coby experiment. CZ.NIC chtěl navrhnout Wi-Fi router, který by nebyl ošizený po softwarové ani hardwarové stránce. Sdružení proto sestavil krabičku z dostupných komponent s jasnou dokumentací a sestavilo vlastní firmware na základě populárního OpenWRT. První Turris se dostal k asi tisícovce nadšenců, kteří se o něj přihlásili, aby pomáhali monitorovat stav českého internetu.

Loni CZ.NIC připravil komerční verzi nazvanou Omnia. S tou uspěl na crowdfundingovém portálu Indiegogo, kde vybral bezmála 1,2 milionu dolarů. Oslovil Čechy, ale také Němce, kteří rovněž projevili zájem. Od podzim je Omnia dostupná i v e-shopech.

Projekt Turris prošel za téměř čtyři roky své existence několika fázemi. Troufám si říci, že s příchodem Patricka Zandla začíná jeho nová éra. Patrick by měl přispět především k dalšímu rozvoji projektu Turris a routeru Turris Omnia. Od nového vedoucího také očekáváme, že s jasnou vizí povede stávající tým a postará se o jeho vhodné doplnění. Patrick je výraznou osobností české internetové komunity. Věřím, že se brzy stane nepřehlédnutelnou součástí i té kolem projektu Turrisu,“ dodává Ondřej Filip, výkonný ředitel sdružení CZ.NIC.

Patrick Zandl patří k nejviditelnějším osobnostem v oblasti telekomunikací. V minulosti zakládal Mobil.cz, šéfoval Lupě a v nedávné době se s Energomonitorem pokoušel rozjet trh s internetem věcí.

Ohodnoťte tento článek!

11 KOMENTÁŘE

 1. Předpokládám, že tam bude mít práci na 100%, takže se stahuje z Energomonitoru? Na webu je zatím je uveden. Pravděpodobně zůstane jen spoluvlastníkem. Hledal jsem nějaké jeho prohlášení, ale nic o Energomonitoru nepsal.
  PS: Já ale považuji Energomonitor za úspěch

  • Stále lepšie ako tie o ktoré sa výrobcovia nestarajú a užívatelia sú zraniteľní stále (napr. obyčajné routery od T-comu, prípadne tie najlacnejšie routery.) No na druhú stranu cena za router je dosť vysoká a bežný užívateľ určite nebude vedieť z akého dôvodu, resp. sa o to nebude zaujímať. Ten čo sa do toho vyzná tak kúpi niečo iné lacnejšie (alebo cenovo podobné), s výbornou konfiguráciou a častými updatmi (napr. Mikrotik, Cisco a podobne).

   • Nemyslím, že by tohle byl takový problém. Všechny zranitelnosti routerů, co jsem zatím viděl (ale nijak extra to nesleduji), byly založeny na tom, že je na ta zařízení povolen nějaký přístup z internetu (administrace přes http(s), telnet, …). Jenže kolik lidí má tohle zapnuto? Snad všichni výrobci to mají ve výchozí konfiguraci vypnuté a laik si to zapínat nebude (pokud nebude jen z neznalosti zkoušet „co to dělá“).
    Něco jiného jsou kamery a podobná zařízení, kde není firewall a je tam výchozí heslo „admin“.
    Nebo se pletu a ty zranitelnosti routerů fungují i když je administrace, nebo jiný přístup z WAN, vypnutý?

    • Většina laciných routerů má otevřený port TR-069, často jsou chyby na úrovni httpd démona, nebo samotných webovských stránek konfigurace. Asusy měly díry v implementaci FTP serveru.

     Osobně ale volím za cenu Turrisu stavbu vlastního routeru na klasickém x86 HW – pak lze nasadit klasickou Linux distribuci (SSD 30-120GB stačí i na datové úložiště). Spotřeba je nižší, routovací výkon nesrovnatelně vyšší a wifi stejně řeším několika jinými AP na bázi Mikrotiku.

  • Také jsem Turrisu slyšel nepěkné věci, včetně konstrukčních, ale beru to tak, že to jsou nutné porodní bolestí u takového nového projektu.

   Turris mě ale moc smysl nedává, nemám rád drahá, všeumějící zařízení, já bych si ho nekoupil. Myšlenka, že to na dálku aktualizují a starají se, to je pěkné, ale podle mě ten produkt plně využijí max. 2% lídí a zbytku se bude jen flákat. Zařízení to špatné není, ale poměr cena/výkon dle mě je špatná.

   • Turris byl zadarmo, jako testovaci projekt. Omnia je placena (za tezky prachy). Predpokladam, ze si ho koupili lidi kteri vi co s nim. SW ale sjednocuji – je to koneckoncu oboje postavene nad OpenWRT.
    Problem je napr. s 5GHz wifi, kde silene spadl vykon, odpojuji se zarizeni apod.