Tvář Office 15 a desktopu na ARM odhalena. Podívejte se na video

0

Nyní víme, že Windows 8 Consumer Preview vyjde 29. února, a to v několika jazycích. Mnohem zásadnější oznámení se týká desktopového režimu pro platformu ARM. Microsoft přichystá dvě různé verze Windows, avšak obě budou schopné podobných věcí. Aplikace z Metra poběží na obou architekturách, zatímco desktopové programy určené pro platformu x86 na ARM nepoběží (dovolena nebude emulace, dokonce ani portování současných aplikací pro x86). Přestože redmodská firma sama protlačuje a bude podporovat zejména vývoj aplikací pro dotykové prostředí Metro, vlastní kancelářskou sadu Office uvede ještě pro desktop.

Čtěte také: Windows 8 Consumer Preview vyjdou 29. února, desktop pro ARM oficiálně bude!

Na procesorech ARM z celého balíku uvidíme konkrétně Word, Excel, PowerPoint a OneNote. Na „velký“ Outlook a další aplikace můžeme zapomenout. Microsoft se soustředí na to, aby bylo prostředí ovladatelné jak na počítačích s myší, tak na tabletech s dotykovým displejem. Office 15 prochází také velkým optimalizováním, aby byla co nejméně náročná a spotřebovávala minimum elektrické energie. V desktopovém režimu jí budou sekundovat Internet Exploreru a Průzkumníku, obě tyto aplikace prochází podobně drastickými optimalizacemi.

Starší spekulace: Budou Office 15 pro Metro? Spíše Windows 8 pro ARM zachovají desktop

Kancelářský balík s kódovým označením „Office 15“ tedy nepřinese aplikace pro Metro. Poběží na desktopu, ale bude postrádat některé aplikace známé z platformy x86. Zajímavěji zní informace o tom, že Windows 8 budou obsahovat Office. Píše to Steven Sinofsky na blogu Building Windows 8. Budeme snad moci uvedené aplikace využívat bez příplatku, budou zahrnuté v ceně operačního systému?

Nyní již k videu, které redmondští uvolnili. Ukazují na něm Windows 8 běžící na procesoru ARM. Docela pěkně tak shrnují to, co víme o Consumer Preview. Souběžně s tím ale ukázali něco, co ještě veřejnost neměla možnost vidět, a sice tvář Office 15. Zatím asi stále má Ribbon (na ukázce zřejmě minimalizovaný, možná ale úplně odstraněný), graficky se ale více přibližuje stylu prostředí Metro. Obsahuje i tlačítko Přihlásit se, které naznačuje integraci s cloudovými službami (SkyDrive a Office 365). Naproti tomu nikde není vidět tlačítko pro zavření aplikace.

Celou, více než pětiminutovou demonstraci Windows 8 Consumer Preview na ARM můžete shlédnout níže:

Nebo se podívejte jen na výňatek, který z předchozího videa bere pouze část s Office 15:


Kromě Office, Internet Exploreru a Průzkumníka zřejmě na ARM mnoho dalších desktopových aplikací nespatříme.

Zdroj: ZDNet | Neowin | The Verge 1 | 2

Ohodnoťte tento článek!