TVCon 2018: Co čeká český televizní svět v nejbližších letech?

1

Minulý měsíc se v Praze konal čtvrtý ročník konference TVCON, na kterém se sešla odborná veřejnost. Hlavním tématem bylo samozřejmě televizní vysílání. Zástupci České Televize a Primy zde vysvětlovali budoucnost technologie HbbTV, Pavel Górecki zase přednosti IPTV a Pavel Dvořák shrnul stav přechodu na DVB-T2.

Velmi zajímavou přednášku o Netflixu měl zakladatel serveru Edna.cz Tomáš Vyskočil a šéf nangu.TV Ladislav Navrátil představil novinky, jaké brzy uvidíte u velké části poskytovatelů internetové televize.

HbbTV do každé rodiny?

Z pohledu pokročilého uživatele a geeka je HbbTV jen takový lepší teletext. Pokud máte u televizního gauče tablet, hybridní vysílání vám nic moc nepřinese. Ale někteří provozovatelé televizí v něm vidí přidanou hodnotu pro běžné uživatele a současně možnost, jak vydělat.

Tip: Co to je HbbTV a jak jej naladit: Vše o hybridním vysílání

Ač jde o jeden standard s typickým červeným tlačítkem, každá televize si jej řeší po svém. HbbTV nabízí ČT, Prima, Nova a několik menších stanic a funguje na terestrickém vysílání či přes kabelovku UPC. Teoreticky by mohlo fungovat i přes IPTV, ale pokud se nepletu, žádný operátor jej nenabízí.

img_0089

Kromě známého červeného tlačítka prosazuje Česká televize i modré tlačítko a HbbTV tak hodlá pojmout trošku jinak. Navíc určité malé procento uživatelů si červené tlačítko plete a místo spuštění HbbTV televizor občas vypne.

Funkce červeného tlačítka se v čase mění. Většinou jím HbbTV spustíte, ale v určitých časech pomocí něj vlastně „kliknete na reklamu“. Inzerce nemají diváka obtěžovat, v průměru na něj alespoň u Primy vyskočí HbbTV reklama při každém 16 přepnutí.

tvcon-2018-52tvcon-2018-54

Jan Zeman z České televize

U České televize je hlavní výhodou integrace iVysílání a právě k němu využívá i modré tlačítko. Nova  má ve svém HbbTV hodně bulváru a místo celých pořadů můžete zhlédnout jen krátké ukázky. I během procházení HbbTV ale pořád vidíte aktuální vysílání v malém okně, něco jako PIP. Šikovně má Nova zpracované počasí. Zcela nové rozhraní má Prima. Je to jako byste si pustili na televizi internet s několika jednoduchými funkcemi, omezený jen na data konkrétní televizní stanice. Přesto jde o přidanou hodnotu.

img_0087 img_0092

Počet uživatelů HbbTV závisí na tom, jestli mají televizory či set-top-boxy, které tuto technologii umějí. Měření probíhá kombinací zjišťování příznaku Unique DeviceID a dotazníkem přímo ve vysílání (výzvou ke stisknutí červeného tlačítka). Podle Primy jsou to necelé dva miliony za měsíc a trend je rostoucí. V jeden okamžik je průměrný zásah inzertního příspěvku přes HbbTV až 260 000 diváků. Obecně najdete HbbTV hlavně u terestrického vysílání, IPTV jej nemívá (ač by to technicky problém nebyl).

HbbTV se zkrátka stává inzertní platformou. Hovořili o tom Jan Zeman z ČT i Daniel Grunt a Petr Hatlapatka z Primy. Když vám televize dají takto něco navíc, chtěly by i nějaký zisk. Ono je to logické, HbbTV je zdarma a provozovatele televize něco stojí. Navíc nabízí dobře cílenou reklamu s velkým zásahem, který je třeba proti internetovým banerům několikanásobný. HbbTV zůstane takovou „internetovou televizí pro chudé“. Na HbbTV ovšem spoléhají i malé televizní stanice, pro které by mohlo jít o významnou část příjmů.

img_0135tvcon-2018-165 

Nikola Pařízková a Martina Vacková (televize Relax a Rebel, Digital Broadcasting)

IPTV je lepší.(TV)

S takovým názorem vystoupil Pavel Górecki z firmy GoNET, která stojí za internetovou televizí Lepší.TV. HbbTV je jen doplněk, ale vedle internetového vysílání IPTV/OTT nemá šanci. Funkce poskytované technologiemi IPTV/OTT budou vždy lepší, akorát ne zdarma.

A to zrovna Lepší.TV patří ve své nabídce k nejlevnějším a nabízí i nejdelší zpětné zhlédnutí. Slabinou je prozatím absence vysílání v rozlišení 1080p, takže kvalita obrazu je vlastně nižší, než bude u některých stanic v rámci DVB-T2. Což ale většina diváků stále moc neřeší.

img_0102
Pavel Górecki (Lepší.TV)

Pavel Górecki prozradil, že v Lepší.TV si na rozdíl od většiny dalších operátorů naprogramovali vše sami a nevyužívají platformu typu nangu.TV. Mohou proto expandovat a hodlají nabízet služby IPTV pro další zájemce o poskytování televize.

tvcon-2018-132

Možná se tak brzy dočkáme nového poskytovatele internetové televize, jehož technologie (příjem signálu, jeho zpracování a uložení pro živé i zpětné vysílání) bude pocházet právě od LepšíTV. Nebo na něj přejde někdo z konkurence.

Stejným způsobem u nás funguje i SledováníTV, jehož služby využívá kromě mnoha lokálních poskytovatelů třeba i Vodafone. Zrovna ten ale uvažuje o odkoupení UPC, čímž by získal vlastní technologie.

Porazí někdo Netflix?

Tomáš Vyskočil založil Ednu a nyní se věnuje projektu Filmtoro. Podle něj je nemožné, aby někdo zastavil rozjetý Netflix. Největší hráči v tomto oboru jsou ještě Amazon, Hulu a HBO, ale Netflix má nevětší růst. Ve světě jej používají hlavně Američané, v Evropě převážně ve Velké Británii, Francii a Německu. Počet uživatelů v Česku odhaduje na 50 000, ale oficiální statistiky nejsou dostupné.

img_0065
Tomáš Vyskočil (Filmtoro)

Takový Amazon má ve své nabídce filmů asi třikrát více titulů, jenže Netflix ty své dokáže lépe prodat a hlavně má stále více původní tvorby, do které investuje čím dál víc peněz. Plánované investice pro tento rok dosahují 7 miliard dolarů, Amazon hodlá utratit 5 miliard a HBO (a to má drahou Hru o trůny) jen dvě miliardy.

img_0066 img_0073  img_0077img_0074

Časté nářky na chudý obsah v Česku jsou opodstatněné jen zčásti – na filmy je to skoro vyrovnané a celkový počet titulů prohráváme v poměru pouze 3700 : 5700.

DVB-T2 do dvou let všude

Pavel Dvořák, bývalý šéf Českého Telekomunikačního úřadu, za jehož doby nebyli mobilní operátoři zrovna otevřeni změnám, informoval o postupující digitalizaci v rámci nového standardu DVB-T2.

tvcon-2018-130
Pavel Dvořák (předseda koordinační expertní skupiny MPO pro realizaci Strategie rozvoje zemského digitálního televizního vysílání)

Přechod z analogu na DVB-T byl velkým skokem a spíše než kvalitu obrazu přinesl možnost vysílání více stanic v rámci multiplexů. HD rozlišení přijde až s DVB-T2, jenže se ukazuje, že „více místa ve vzduchu“ využijí majitelé multiplexů spíše k navýšení počtu kanálů. Ve Full HD tak má vysílat hlavně veřejnoprávní česká televize.

Ve světle toho (a také kvůli novým set-top-boxům pro majitele starších zařízení) může mít smysl vyzkoušet internetovou televizi, která vyšší kvalitu nabízí už dnes. UHD rozlišení to ovšem nebude, neboť o něj není mezi uživateli dostatečný zájem (nebylo by to zadarmo).

img_0106 img_0119

Není to jen o HD, přechod na DVB-T2, které již částečně vysílá, umožní uvolnit pásmo 700 MHz pro účely mobilního internetu. K tomu má dojít v polovině roku 2020 a na začátku roku 2021 pak dojde k úplnému vypnutí DVB-T. DVB-T se ve středních Čechách vypne již ke konci roku 2019 a jako první vypne multiplex 1 České televize v Praze na Cukráku a Žižkově.  

Nangu.TV v novém

Ladislav Navrátil je chief Architect  Nangu.TV, což je platforma pro poskytování internetové televize. V Česku ji využívá O2 TV a T-Mobile TV, ale i také třeba iVysílání České televize. Patří k velkým hráčům i ve světě. Nangu.TV bylo založeno v roce 2004 a poskytuje kompletní technologie pro streamování videa.

img_0155img_0148

Podle Navrátila bude dalším krokem změna toho, jak lidé vnímají vysílání. Už ne jako časovou osu stanic v současném EPG, ale nabídku například podle žánru. Při vyhledávání filmu pak nabídka z více stanic – nižší rozlišení a s reklamou mohou být třeba zdarma, za vyšší rozlišení bez reklam se připlatí. Nové rozhraní nangu.TV má čtyři části: Home, Video, Televison a Search.

img_0158 img_0164

Otázkou zůstává, co na takový přístup řeknou majitelé televizních stanic. Jenže podobné revoluce proběhly už dříve, třeba v hudebním průmyslu po vstupu Applu. Mnoho současných internetových televizí a operátorů tak možná v dlouhodobém horizontu skončí přinejlepším jako součást některého giganta typu Google nebo Apple.

partnerem rubriky IPTV je společnost CETIN a ZrychlujemeČesko.cz

TVCon 2018: Co čeká český televizní svět v nejbližších letech?
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 4 hlasů

1 komentář

  1. Tata mel HBO Go, ale zrusil to pro spatnou technickou kvalitu, spatny obraz a vypadky signalu, take mu vadila kvalita ceskeho zneni dabing nebo titulky. (Amaterske titulky jsou casto kvalitnejsi.)

    Nicmene rekl, ze ke klasicke televizi uz se nevrati. Chce se divat kdy chce on a ne kdy mu to nekdo urci a chce se divat bez reklam.

    Ted si da chvili oddych a na podzim by chtel zkusit Netflix. Problem je, ze potrebuje ty titulky, protoze anglicky neumi a jako duchodce uz se nenauci. Uvidime, jak to bude pouzitelne i pro nej.