Tvůrce Li-ionu pracuje na dalším pokročilém akumulátoru. Trojnásobně prodlouží výdrž

3
John Goodenough, spolutvůrce Li-ion akumulátoru
John Goodenough, spolutvůrce Li-ion akumulátoru (zdroj: UT Austin)

Profesor John Goodenough, který v 70. letech spoluvytvořil akumulátory typu Li-ion, vede i v pokročilém věku 94 let výzkumný tým na Texaské univerzitě v Austinu. Nově stojí za další evolucí akumulátorů, které by místo tekutého elektrolytu mohly používat sklo s příměsí sodíku nebo lithia. Zároveň se coby anody mohou používat přímo alkalické kovy (lithium, sodík nebo draslík). Sodík je oproti lithiu snadnější, a hlavně levnější získat.

Nová technologie slibuje trojnásobnou kapacitu oproti současným akumulátorům. Podle experimentů má dlouhou životnost (přes 1200 nabíjecích cyklů), zrychlí nabíjení z hodin na minuty a může pracovat v teplotách od −20 do +60 °C.

Je také bezpečnější. U současných akumulátorů se na elektrodách během eletrochemických reakcí tvoří tzv. dendrity. Výběžky, které rostou jako nádor, mohou protrhnout separátor a dotknout se druhé elektrody. Tím dojde ke zkratku, zvýšení teploty a vznícení či rovnou explozi. Nová technologie na dendrity netrpí.

Kdy by se mohla dostat do velkovýroby? Univerzita už jedná s různými firmami vyrábějícími akumulátory a chce jim poskytnout licence. Jestli však ke komercionalizaci dojde v řádu měsíců nebo let, to zatím nevíme.

 

Tvůrce Li-ionu pracuje na dalším pokročilém akumulátoru. Trojnásobně prodlouží výdrž
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas

3 KOMENTÁŘE

    • oni se i za tech celkem kratkych 26 let vyvijeli i soucasne baterie, prvni Lionky ktere se dali koupit za velikje penize meli uzasnych 60Wh/kg, za AA clanek si tehdy Sony zadalo prez $12 (dnesnim kurzem necele 3 stovky, tehdejsim kurzem okolo 360 korun), dnes si podstatne vetsi prumyslove clanky 18650 s hodnotama 250Wh/kg muzes poridit za $3-4, tedy za 26 let jsme se dopracovali k tomu ze si priblizne 10x kapacitnejsi baterii muzes poridit za tretinovou cenu

      nekteri jedinci si desne navikli na to, ze za poslednich rekneme 10 let sel vyvoj v nekterych oblastech, jako treba polovodice celkem rychle „nahoru“ a byli tam z pohledu tech 10 let vyrazne vykonostni posuny, a tak nejak asi doufaji ze kdys takovej posun „vzhuru“ neni v bateriich, tak ze je tam neco spatne, a maji tedy potrebu zesmesnovat kazdy zverejneny vyzkum ohledne novych baterii, proc teda jako prvni vec nepisou prave to o LI-ion bateriich a to jak se za poslednich 26 let extremne vyvinuli? pred 26 lety by dnesni baterie treba v beznem notebooku nebo treba telefonu byla 10x vetsi a stala by 3x tolik 😉