TweakNow PowerPack 2010: Ultimátní nástroj pro správu Windows

0

Ač se to zdá k nevíře, někoho opravdu napadlo vzít většinu užitečných a často používaných nastavení a přehledů a vměstnat je do jedné (ještě k tomu uživatelsky velice přívětivé) aplikace. TweakNow PowerPack 2010 v nejnovější verzi 2.2 (oficiální stránka produktu zde) v sobě spojuje moduly svých starších sourozenců TweakNow RegCleaner a TweakNow WinSecret 2010 a přidává k nim další vlastní funkcionalitu. Celkem se vám tedy PowerPack postará o úklid systému (modul RegCleaner), změníte pomocí něj chování celé řady aplikací a nástrojů (modul WinSecret), získáte ucelený a aktuální přehled o systému a jako bonus přístup ke zcela novým vylepšením, jako je např. správa až čtyř pracovních ploch.

A to celé zdarma. Stahujte zde.

Vše v jednom: přehledně, čistě a útulně

Po klasické instalaci a spuštění programu vás přivítá hlavní obrazovka, ve které se budete pohybovat převážnou dobu práce s PowerPackem. Levý sloupec obsahuje celkem šest klíčových položek, přes které přistupujete k jednotlivým agendám zobrazovaným v pravém okně, přičemž po spuštění se nacházíte na výchozí položce Home. Přes ni můžete rychle a bez hledání vyřídit základní úkony – vyčištění registru a vymazání stop (clean traces), které za sebou nechávají prohlížeče a některé programy.

Pomocí vyhledávacího formuláře Windows Secret můžete v rychlosti vyhledat skrytá (hidden) nastavení systému, která vás zajímají, aniž byste se museli prohrabávat dalšími nabídkami. Pokud například zadáte „explorer“, naběhne vám seznam všech možných nastavení, která je PowerPack schopen provést s Internet Explorerem.

Pořádek musí být

Kromě již zmíněných funkcí čistění registru a mazání nežádoucích stop najdete i další údržbářské nástroje pod heslem Windows Cleaner. S Disk Cleanerem provedete jednoduše analýzu jednotlivých oddílů a následně z výsledného seznamu vyberete balast ke smazání. Před uskutečněním jakýchkoliv změn se provede záloha (což ostatně platí téměř u všech změn, které s PowerPackem provedete). Disk Usage Analyzer vám pro vybrané oddíly a složky přehledně zobrazí informace o prostoru zabíraném na disku. S Registry Cleanerem a Registry Defragmenterem si uděláte pořádek v registru – Cleaner jej pročistí od nepoužívaných záznamů a Defragmenter „přeskládá“ strukturu tak, aby v něm mohl systém efektivněji vyhledávat (podobně jako již recenzovaná aplikace RegDefrag)

Pomocí Startup Manageru si zorganizujete aplikace a procesy, které se spouští při bootování systému. Můžete jak zakázat stávající, tak přidat nové aplikace a zorganizovat je podle příslušnosti k uživatelům systému.

Stopy, které za sebou zanecháte při práci s internetovými prohlížeči a jinými programy, můžete vyhledat a promazat s funkcí Track Cleaner. Uninstall Program je přehledný správce nainstalovaného SW s možností odinstalace. Jedinou jeho vadou na kráse je fakt, že se seznam aplikací začne vytvářet až po instalaci PowePacku.

Pod heslem System Information najdete podle všech očekávání údaje o vašem systému – a to jak o hardware, jako jsou pevné disky, operační paměť, základní deska, tak i programovém vybavení, např.  o vašem operačním systému.

A teď něco pro hračičiky

Zajímavá a šikovná „udělátka“ se nachází pod krycím názvem Miscellaneous Tools. S funkcí Auto Shutdown si nastavíte, za jak dlouho se má váš stroj sám vypnout, příp. odhlásit nebo jít do spánkového režimu. K časovači můžete navíc přidat heslo, bez jehož znalosti automatické vypnutí nikdo nezastaví. Dále tu najdete Process Manager, což je správce úloh podobný tomu ve Windows, který navíc přidává možnost zobrazení podrobných informací o procesu – např. o využívaných knihovnách. S nástrojem TweakNow Shortcut vytvoříte v rychlosti ikonu požadované aplikace a umístíte ji na plochu, do nabídky Start nebo do panelu snadného spuštění. Navíc můžete nastavit prioritu přiřazené aplikace, podle níž systém přiřadí potřebnou operační paměť. Ovšem pozor, při nevhodném nastavení mohou být hrátky s přiřazováním operační paměti „natvrdo“ zrádné.

Zapnutím RAM Optimizeru zobrazíte v system tray ikonu, která vás bude informovat o aktuální zátěži operační paměti a procesoru. Pohrát si můžete rovněž s chováním systému, pokud zátěž překročí určitou nastavenou mez.

To nejlepší na závěr – s Virtual Desktop si můžete v system tray aktivovat ikonu, pomocí které si budete přepínat až mezi čtyřmi plochami.

Jaká tajemství váš systém ukrývá

V neposlední řadě umožňuje TweakNow PowerPack pohrát si s tzv. „hidden“ neboli skrytými nastaveními systému a některých nástrojů, a to prostřednictvím agendy Windows Secret. Možností je nepřeberné množství a týkají se jak běžnějších nástrojů typu Internet Explorer, Plocha a nabídka Start, tak i sofistikovanějších oblastí – např. sítí nebo uživatelské správy. Šikovná je kupříkladu možnost výběru účtu uživatele, který se má automaticky přihlásit do systému – a to i v případě zaheslovaného účtu, jehož přihlašovací údaje můžete do PowerPacku zadat. Pokud jste téměř výhradním uživatelem systému, budete tak ušetřeni otravného odklikávání při každém bootování systému.

Veškeré provedené změny se ukládají do historie, takže se můžete kdykoliv vrátit k původnímu nastavení. Historie je řešena přes zvláštní agendu Restore Backup, kde vidíte kompletní seznam realizovaných změn.  Vyhnete se tak např. i nechtěnému potvrzení nežádoucího nastavení.

Že autoři při vývoji tohoto opravdu komplexního nástroje mysleli na vše, dokládá i možnost zaheslování PowerPacku. Můžete tak zabránit tomu, aby změny ve vašem nastavení prováděla neautorizovaná osoba.

Ohodnoťte tento článek!