Tweakovací programy pro Windows 7 zdarma

0

Vzpomínám si, jak všichni před vydáním Windows Vista hladově čekali na první tweakovací programy. Když se objevila jednoduchá tweakovací aplikace umožňující zatrhovátky měnit asi desítku nastavení, byli jsme jako u vytržení. Něco podobného se nyní opakuje pro Windows 7.

Betaverze, RC a jiné buildy tohoto systému jsou na veřejnosti již dost dlouho na to, aby vývojáři začali pracovat na nejrůznějších udělátkách měnících výchozí nastavení systému pomocí jednotného rozhraní. V následujícím textu najdete přehled několika freewarových tweakovacích programů určených speciálně pro Windows 7.

EnhanceMySe7en Free

První tweakovací program pro Windows 7 z našeho přehledu vám nabídne moderní uživatelské rozhraní ve stylu MS Office 2007, avšak i přes líbivý vzhled mi do prostředí Windows 7 nezapadá. Tweaky jsou rozděleny do pěti sekcí, každá z nich je dále dělena do různých skupin. V základním přehledu nabízí informace o systému, jako jsou číslo sestavení, umístění systémových složek nebo základní přehled hardwaru.

V sadě nástrojů si můžete prohlédnout seznam běžících procesů a seznam služeb. Na své si přijdou čističi registru a pevného disku, i ti, kdo dávají při defragmentaci přednost jiným nástrojům, než je vestavěný defragmentátor ve Windows. Nechybí správce položek po spuštění a monitoring S.M.A.R.T. informací z pevného disku.

Samotnému tweakování se věnuje druhá záložka. Najdete zde úpravy zaměřené na výkon, bezpečnost a síť. V systémové části je možné mazat některé položky, nastavovat ovládací panely, zapínat/vypínat některé funkce Windows (ReadyBoost, Správce úloh, klávesnice na obrazovce…). Pod záložkou optimalizace se vedle úprav položek po spuštění skrývá také nastavení vyrovnávací paměti pro zápis na disk. Nechybí funkce pro úpravu vzhledu Windows.

EnhanceMySe7en je zkrátka povedená aplikace s několika desítkami nastavení, kterou byste asi neměli přehlédnout.

XdN Tweaker

Další prográmek, XdN Tweaker, je zástupcem obecných tweakovačů, které se nezaměřují na jeden systém, ale fungují napříč různými verzemi Windows. Výhodou XdN Tweakeru je, že rozpozná použitou verzi Windows. Například u nastavení UAC ve Windows 7 už ví, že zde došlo oproti Vistě k vylepšení a rovnou nabídne spuštění systémového dialogu pro nastavení.

Co se týče možností úprav a počtu tweaků, není jich tolik jako u předchozího programu. XdN Tweaker nabízí jen to, co vidíte na screenshotu. Po přepnutí na jednu z voleb se vám pak zobrazí buď její úprava, nebo několik málo dalších doplňujících nastavení.

Windows 7 Little Tweaker

Pokud nemáte rádi zbytečně velké tweakovací programy, pak by se vám mohl líbit miniaturní tweakovač Windows 7 Little Tweaker. Nabízí skutečně jen pár úprav, konkrétně přidání položky do kontextové nabídky Kopírovat do a Přesunout do, automatické ukončení nereagujících programů, zrychlení rozbalovací animace nabídek, vypnutí hlášení o nedostatku místa na disku, zkracuje dobu hledání neexistujících programů, přidává funkci pro rychlé otevření příkazového řádku v aktuální složce a několik dalších drobností.

Problémem tohoto programu je skutečnost, že se odmítá spustit v 64bitové verzi Windows 7. V tomto případě zatvrzele tvrdí, že je potřeba použít Windows 7, i když je v nich spuštěn. Program najdete na adrese leelusoft.blogspot.com.

Placené tweakovače pro Windows 7

Tolik tedy výběr freewarových tweakovacích programů pro Windows 7. Podpora nového systému se samozřejmě objevuje i u placených tweakovačů. Příkladem budiž všem zkušeným uživatelům důvěrně známý X-Setup Pro, který už od verze 9.2 vydané v úterý ohlásil podporu Windows 7.

Zajímavě se tváří také Windows 7 Manager, který je k dispozici v různých sestaveních pro 32bitovu i 64bitovou verzi Windows 7. Úpravy a funkce, které Windows 7 Manager nabízí, jsou rozděleny do skupin Informace, Optimizace, Čištění, Úpravy, Bezpečnost, Síť a Různé. V každé z nich najdete řadu zajímavých nastavení.

Používáte tweakovací programy? Které nastavení ve Windows nejčastěji měníte, a na co jste v průběhu verzí Windows už rezignovali? Dejte vědět do komentářů.

Tweakovací programy pro Windows 7 zdarma
Ohodnoťte tento článek!