TweetDeck 3: plánování tweetů, vlastní přehledy příspěvků a další vymoženosti

0

TweetDeck v bodech by se dal charakterizovat zhruba takto:

  • Jedná se o tradiční desktopovou aplikaci.
  • Moderní a graficky čisté uživatelské rozhraní.
  • Podpora více účtů.
  • Možnost vytvářet vlastní seznamy a sloupce.
  • Plánování automatického odeslání příspěvků.
  • Upozornění na nové tweety.

Ačkoli oficiální aplikace Twitteru pro Windows 8 působí jako poměrně dobré řešení přístupu k této sociální síti, patrně bude postačovat jen méně náročným uživatelům. Patříte-li mezi pokročilejší, kteří požadují některé nadstandardní funkce, patrně se dříve či později začnete poohlížet po nějaké alternativě.

Umí víc než webový Twittter

TweetDeck patří od května roku 2011 do stáje Twitteru a na rozdíl od oficiálního klienta přináší například vytváření sloupců s vlastními časovými osami (timeline), klávesové zkratky, podporu grafických témat a další zajímavé věci.

TweetDeck v tmavé verzi
TweetDeck v tmavé verzi

Aplikace je k dispozici zdarma a funguje na všech verzích Windows, včetně nejčerstvějších Osmiček. Instalace probíhá bez pokusů o propašování nevyžádaného softwaru, uživatel jen musí odsouhlasit licenční ujednání a zvolit cílovou složku. Poté již proběhne kopírování souborů a nezbytné nastavení. Při prvním spuštění je nejprve nutné zadání uživatelského jména a hesla k účtu na sociální síti Twitter.

TweetDeck nabízí dva motivy vzhledu – jeden tmavý, druhý světlý. Ve výchozím stavu má aplikace čtyři sloupce, ve kterých lze sledovat časovou osu, notifikace, soukromé zprávy a aktivity, jež se týkají vašeho účtu.

Konfigurovatelné prostředí

Tyto sloupce lze dle libosti přesouvat z výchozí pozice na jinou – stačí jen chytit sloupec za levý horní roh a přetáhnout na požadované místo. Podobně je možné měnit šířku sloupců, zmenšovat a zvětšovat velikost písma, ovlivňovat velikost náhledů multimediálních souborů, odstraňovat a přidávat nové sloupce.

Uživatelské rozhraní aplikace
Uživatelské rozhraní aplikace

Skrze uživatelem přidané sloupce lze například sledovat zmínky, tweety označené hvězdičkou, seznamy, naplánované tweety, následovníky (tzv. followery), témata, o kterých se mluví, konkrétní vybrané uživatele nebo vlastní časové osy.

Přidání tweetu je stejně snadné jako ve webovém prohlížeči. Stačí napsat zprávu, případně přidat obrázek a stisknout tlačítko Tweet. Ke zveřejnění ve vaší časové ose dojde okamžitě. Kromě toho lze také odeslání tweetu naplánovat na zvolený den a čas, což je funkce, která webové i oficiální aplikaci citelně chybí.

 

Klávesové zkratky a spol

Jen s obrázky nelze tweety plánovat dopředu. Každý sloupec má své možnosti nastavení a přizpůsobení – lze si tak například nechat filtrovat pouze příspěvky obsahující obrázky či videa, odkazy, odpovídající slova a podobně. Volitelně lze filtrovat tweety s retweety nebo naopak bez nich, či pocházející od konkrétních uživatelů. TweetDeck lze ovládat také pomocí široké škály klávesových zkratek, které ale není možné upravit.

Možnost přizpůsobení sloupce
Možnost přizpůsobení sloupce

Jestliže chcete být upozorněni na nové příspěvky, je vám k dispozici oznamovací systém, který umí upozorňovat prostřednictvím zvuku, vyskakovacího okna, případně oběma způsoby. Oznamování lze podrobněji konfigurovat – můžete se například nechat upozorňovat jen na zmínky, retweety, hvězdičky, nové následovníky či zařazení do seznamu.

Seznamy slouží jako způsob, jak pod jednou střechou seskupíte tematicky podobné účty, například přátele, spolupracovníky nebo zpravodajství. Do seznamu lze zařadit libovolný počet účtů, přitom jeden účet může figurovat ve více seznamech. Podobně je také možné vytvářet vlastní časové osy, skrze které budete sledovat jen vybrané uživatele.

Napsání nového tweetu a naplánování tweetu
Napsání nového tweetu a naplánování tweetu

Pokud jde o možnosti nastavení, pak pravděpodobně nejdůležitější vlastností je možnost přidat více účtů. Kromě toho v konfiguraci zakážete či povolíte automatickou aktualizaci obsahu, zapnete/vypnete zobrazení multimédií, jež by mohla zobrazovat citlivý obsah, a aktivujete minimalizaci do oznamovací oblasti.

Pro každou platformu

Volitelně lze také vybrat jeden ze zkracovačů odkazů – k dispozici je oficiální Twitter a Bit.ly –, či vypnout zobrazování příspěvků od zvolených uživatelů, dle obsahu či zdroje. Jednou z hlavních výhod TweetDecku je podpora operačních systémů Windows, OS X, k dispozici je také jako doplněk pro webový prohlížeč Chrome či webové rozhraní pro každý prohlížeč.

Bez ohledu na používané zařízení tak budete moci ke správě této sociální sítě používat prakticky jednotné uživatelské rozhraní. Mezi zásadní vlastnosti, kvůli kterým stojí tento programu alespoň za vyzkoušení, je možnost plánovaní příspěvků, průběžná aktualizace obsahu, podpora více účtů, vizuální a zvukové upozornění na důležité události a filtrování obsahu.

Nastavení účtů
Nastavení účtů

Náročnější uživatelé si mohou definovat vlastní sloupce a seznamy dle svých požadavků a představ. Rozhraní je nejen poměrně atraktivní, ale také intuitivní a pochopitelné. Dalším kladem jsou relativně malé požadavky na procesor a operační paměť.

Pomyslné minus musíme udělit za nemožnost jakékoli konfigurace vzhledu notifikací – nezměníte barvu ani dobu zobrazení. Ostatně více barevných variant bychom jistě nejen my ocenili i v samotné aplikaci. Uvedené nedostatky nicméně nejsou vysloveně zásadní, proto považujeme TweetDeck za spolehlivého desktopového pomocníka, který vám pomůže při správě více Twitter účtů.

Možnosti nastavení aplikace
Možnosti nastavení aplikace

Ohodnoťte tento článek!