Microsoft Store: nové funkce pro Twitter, Instagram končí na mobilech

Kolem katalogu aplikací pro Windows 10 toho se v poslední době děje dost. Twitter ukazuje přednost progresivních webových aplikací a získal nové funkce. Instagram pro počítače získal nové funkce také, zato byla ze Storu stažena verze pro mobily.

0
Microsoft Store
Microsoft Store

Protože se sešlo více novinek kolem aplikací v Microsoft Storu, shrnu ty nejdůležitější v jednom příspěvku. Přece jen, zatím oficiálně nevydaný Spring Creators Update přináší podporu progresivních webových aplikací, které tak představují další pokus ze strany Microsoftu, jak katalog naplnit.

Novinky se týkají Instagramu, Twitteru nebo určitých čerstvě přidaných webových aplikací do Storu.

Instagram pro Windows 10 Mobile skončil

Instagram po delší době na počítače a tablety s Desítkami přinesl pár nových funkcí. Verze 30.1569.12133.0, jak si všimli na MSPoweruser, se pokouší srovnat krok se hlavními platformami, takže přináší celkem základní funkce jako sdílení v rámci Insta Stories nebo komentáře ve vláknech.

Pro věrnou komunitu kolem mobilní varianty Windows je ale důležitější zpráva, že byl Instagram ze Storu stažen. Na počítačích nadále dostupný je, dokonce získává nové funkce, jiný indikátor dostupnosti ale Store neukazuje. Ještě mám v šuplíku Lumii 830, takže jsem si to ověřil. Nelze se divit, vývoj Windows 10 Mobile byl zastaven a až na servisní práce k žádnému pokroku platformy nedochází.

6tag, alternativní klient pro Instagram, se mi ve W10M rozchodit nepovedlo.

Používanost systému pak určitě není vyšší než v době jeho největší slávy – a ani tehdy nešlo o žádný velký úspěch. Jak podotýká redaktor On MSFT, Facebook nedávno zastavil rovněž vývoj klienta Instagramu pro Apple Watch. Je zřejmé, že podobně jako mnoho dalších nechce investovat do platforem, které nevykazují masovou oblibu.

Twitter ukazuje výhodu webových aplikací

Koncem března se ve Storu objevil úplně nový klient pro Twitter. Jedná se o Twitter Lite, hovoříme tedy o progresivní webové aplikaci. Sice se nejedná o klienta napsaného exkluzivně pro Desítky, ale oproti předchozímu podporuje i nejnovější funkce. Od prvního uvedení doby se dočkal nikoli nedůležitých vylepšení.

Twitter pro Windows 10 podporuje už i jump listy
Twitter pro Windows 10 podporuje už i jump listy

Tvrzení, že může progresivní webová aplikace být dostatečně dobrým řešením, jež oživí Store, potvrdila integrace s dialogem pro sdílení, které si všiml Richard Hay. Pokud budete chtít např. z Edge sdílet web, můžete ho klepnutím přidat na Twitter. Zdá se, že Microsoft odvádí solidní práci v tom, jak webovým aplikacím ze Storu umožňuje se integrovat se systémem.

I webové aplikace mohou podporovat aktivní dlaždici nebo systémová oznámení Windows 10.

O pár dní později Twitter začal podporovat také tzv. jump listy, nebo také seznamy úloh, jak upozornil Kyle Pflug. Když na zástupce na hlavním panelu nebo v nabídce Start klepnete, můžete rovnou přejít ke psaní nového příspěvku, přejít do soukromý zpráv apod. Z této aplikace mám osobně radost. Nové funkce povětšinou získala bez nutnosti aktualizace klienta ve Storu, čímž ukazuje, v čem mohou být webové aplikace přínosné.

YouTube ve Storu? Neoficiálně a jen na chvíli

Někteří jedinci se rozhodli, že do Storu přinesou některé žádané webové aplikace jako YouTube nebo Uber, jak si všimla komunita na Redditu. Takové chování se ale přirozeně nelíbí firmám, jež za populárními službami stojí. Neoficiální pokus o nabídnutí aplikací tak skončil stažením klientů ze Storu.

Jenže si možná vzpomenete, že Microsoft chce alespoň progresivní webové aplikace přidávat do Storu sám. Tím se obloukem vracím k tomu, že si potenciálně zadělává na problémy. Teoreticky provozovatelům různých služeb nemusí vadit, že se jejich stávající webová aplikace dostane do nějakého katalogu. Jenže v reálu se to firmám zkrátka nelíbí.

Microsoft Store: nové funkce pro Twitter, Instagram končí na mobilech
Ohodnoťte tento článek!
2.9 (57.14%) 7 hlas/ů