Twitter se díky neúspěšnému jednání s Instagramem naučil jednu věc. Když chce koupit nějakou dobrou službu, tak to musí udělat hned. S Instagramem neuspěl, k čemuž přispělo váhání, ale i menší nečestné praktiky ze strany Instagramu (a možná v té době i Facebooku). Přidal proto filtry k vlastní obrázkové službě, ale příliš se mu to nepovedlo.


Bylo jasné, že další na řadě bude video. Twitter koupil aplikaci Vine, která slouží ke sdílení krátkých videí. Koupil ji dokonce pár týdnů předtím, než měla být oficiálně spuštěna, tak moc se snažil být první. Jako samostatnou aplikaci ji nový vlastník vydal před pár dny, zatím však pouze pro iOS. Na scéně je také konkurent, aplikace Cinemagram, která je dostupná opět jen pro iOS.

Vine slouží k zachycení krátkého šestisekundového videa, které poté díky provázání s aplikací Twitter nasdílí do tweetu. Celé to trochu vypadá jako animovaný gif, akorát že kvalitnější a ozvučený. Samozřejmě není potřeba přecházet na odkaz, video uvidíte embeddované přímo v rozkliknutém tweetu. V defaultním stavu je zvuk vypnutý.

Vine umožňuje vytvořit krátké video okamžitě na jedno tlačítko a limit šesti sekund hezky koreluje se 140znakovým limitem jednoho tweetu. Služeb nabízejících sdílení videa na mobilech bylo více a prakticky jediné co Vine změnil je přidání omezení délky. Vytvoření videa probíhá postupně držením tlačítka. Jakmile jej pustíte, nahrávání se pozastaví.


 

Twitter mohl jednoduše integrovat videofunkci do své aplikace, ale rozhodl se ponechat ji samostatnou. Šéf Twitteru Jack Dorsey k tomu uvedl, že Vine se stalo novým médiem (jako Instagram). Dává to smysl, stejně jako dřívější síla Instagramu byla v tom, že šlo o samostatnou (foto)síť, která umožňovala jednoduché sdílení do jiných (textových) sítí.

 

Facebook podobnou funkci zatím nemá, Google ano (Yotube capture). Je zajímavé, že před pár měsíci se mezi internetovou populací dočkaly velkého comebacku animované gify a nyní to vypadá, že na tuto módní vlnu reagují velcí hráči.

 

Zda Vine zaujme uživatele uvidíme v následujících měsících. Určitě bude klíčové brzké vytvoření verze pro Android. Zobrazení tweetu s videem samozřejmě funguje na obou platformách i ve webové verzi. Kdyby teď Twitter z Vine odstanil sdílení na Facebook, nikdo by se na něj za tuto malou satisfakci nemohl zlobit.

Dokonce se zdá, že Facebook bude Vine určitým způsobem blokovat. Nemám Facebook, tak to nemohu ověřit, ale nebylo by to od něj nic překvapivého.


A aby toho nebylo málo, Instagram po vzoru Facebooku zavádí ověřování totožnosti. Již jeho nové podmínky přináší uživatelům jen chmury, alespoň tedy těm, kteří nejsou oddanými fanoušky Facebooku.

Tip: Facebookstagram: „Občanku, mladej!“

zdroj: Twitter, Cnet

Ohodnoťte tento článek!