Týmová spolupráce jednoduše a zdarma. Vyzkoušeli jsme Samepage

0

Na konci ledna přišlo Kerio s novou cloudovou službou Samepage. Samotná firma jej popisuje jako „sociální platformu pro spolupráci lidí, sdílení souborů a projektové řízení“. Pod tím si určitě představíte složitý nástroj, jenž uživatele zahltí funkcemi, které nikdy nepoužije. To by byla chyba, Samepage je novou generací staršího groupwarového systému Workspace. Rozdíl je především v novém uživatelském rozhraní, které vás nevystraší množstvím funkcí, ale zároveň neomezí v práci.

 

Samepage slouží ke spolupráci více lidí na jednom projektu. V praxi se jedná o jakousi lokální wiki. Jeden uživatel vytvoří dokument, druhý jej upraví nebo přidá vlastní. Nad dokumenty a jejich úpravami mohou také diskutovat. Všichni přitom sdílejí jeden úložný prostor.

Týmovou spolupráci využijete kdekoliv. Typickým příkladem je například skupinový školní úkol (dejme tomu vytvoření elektronického herbáře). Vedoucí skupiny založí nový projekt a čtyřem spolužákům přiřadí pravomoci k tomu, aby jej mohli upravovat. Vedoucí celou práci naplánuje a řídí. Jeden spolužák musí v přírodě nafotit rostliny, na počítači obrázky upravit a uložit do online projektu. Další o nich vyhledá informace v učebnicích a sepíše v bodech základní popis. Třetí připraví powerpointovou prezentaci, o čem jejich projekt je. A čtvrtý si vezme za úkol jednoduché webové stránky.

Groupware slouží k tomu, aby měl každý přístup k souborům ostatních lidí, využíval je, rozvíjel nebo na nich založil vlastní práci. Navzájem se přitom mohou radit vzdáleně z domova, třeba z jiných konců republiky. Podobných modelových případů vás určitě napadnou stovky.

Rozdělení moci

Samepage ukládá dokumenty, umí je upravovat a zároveň spravuje uživatelské role a jejich pravomoci. Zakladatel funguje jako admin, který má práva ke všemu a přiřazuje role ostatním. Editor může upravovat veškerý obsah. Contributor (přispěvatel) spravuje jen vlastní dokumenty a reader (čtenář) obsah pouze vidí, ale neovlivňuje. Uživatele může admin pozvat e-mailem nebo pomocí odkazu, pro jednodušší správu nechybí třídění do skupin.

Samepage
Úvodní stránka s novinkami a adresářovou strukturou

Veškerý obsah se dělí do (pod)složek, zde pojmenovaných jako prostory. V každém prostoru lze vytvořit několik stránek a každá stránka sestává z deseti druhů komponent. Každá komponenta má vlastní nadpis a barevné téma, obojí samozřejmě můžete změnit, nadpis také skrýt. Ale hodí se pro rychlou orientaci v dokumentu. Na stránce můžete mít více komponent stejného druhu. Ale jaké to jsou?

  • text
  • knihovna souborů
  • obrázek
  • obrázková galerie
  • tabulka
  • seznam událostí
  • seznam úkolů
  • video
  • seznam odkazů
  • mashup

Samepage
Deset typů komponent

Textový editor nabízí jednoduché možnosti formátování, zarovnání a odsazení textu, můžete vkládat seznamy a hypertextové odkazy. Tabulkový procesor obsahuje také jen základní formátování, slučování buněk a šest funkcí (součet, průměr, medián, počet, minimální a maximální hodnoty z daného rozsahu). Excel nenahradí, ale takové ambice Samepage ani nemá.

Obrázky můžete vkládat dvojím způsobem, buď jako jednotlivé snímky, nebo formou fotogalerie s funkcí prezentace. Samepage si poradí i s videem, ale to musí mít koncovku FLV, jiné formáty zatím nepodporuje. Pokud chcete na stránku vložit video z YouTube, Streamu nebo Vimea, slouží k tomu mashup. Pojme jakýkoliv HTML kód, takže kromě videa se bude hodit například pro mapu nebo jiný externí obsah. Seznam odkazů není třeba detailně vysvětlovat, seznam událostí a úkolů snad také ne. První slouží například pro citace cizích děl, druhý funguje jako kalendář a třetí seznam jako úkolovník, kde vyřešené věci můžete odškrtnout.

Samepage Samepage Samepage Samepage
Textový editor | tabulkový editor | knihovna souborů | správce rolí

Velmi důležitou komponentou je knihovna souborů. Do úložiště můžete připojit jakýkoli obsah z počítače, ať už jsou to dokumenty Office, obrázky, videa, PDF, ZIP nebo MP3. Pro fotky, texty, tabulky nebo prezentace umí Samepage vytvořit náhled, u nepodporovaných formátů nabídne jen jejich stažení. K souborům se váže i desktopový klient pro Windows a OS X, který umí synchronizovat data z webu do počítače a naopak.

Jednotlivé komponenty lze vyjímat a vkládat do jiných stránek a ke každé navíc vést i komentáře s ostatními uživateli. Pokud si stránku či prostor přidáte do svých Oblíbených, pak vám z nich budou do emailu chodit všechny komentáře. Už vám nic neunikne. Admini a editoři mohou smazané komponenty navrátit zpět. Samotné stránky je možné duplikovat. Potěší historie stránek, kde můžete zkontrolovat, kdo je naposledy upravoval, případně stáhnout starší revizi.

Samepage
Historie úprav

Pár kroků k ideálu

Předností sociální služby Samepage od Keria je rychlost, webové nástroje jsou opravdu svižné. Výhodou jsou také dobré mobilní verze. V nich sice nemůžete obsah upravovat (jen komentovat), ale pro rychlou kontrolu a prezentaci poslouží dobře. Mobilní Samepage funguje na smartphonech a tabletech, vyzkoušel jsem jej na iPadu a tabletu s Androidem, kde jsem nenarazil na žádný problém. Avšak pro Windows Phone není mobilní web připraven, viděl jsem pouze desktopovou stránku, která je na malém displeji nepoužitelná.

Samepage Samepage Samepage
Tak vypadá kompletní stránka

Jedním z mínusů je leckdy komplikovanější ovládání. Než začnete editovat textový formulář, musíte nejdříve v nastavení komponenty zvolit funkci Upravit. Ocenil bych okamžitou editaci po kliknutí do odstavce. Trochu lépe jsou na tom tabulky, u nich stačí dvakrát kliknout do buňky a už ji lze upravit. Dvojklik na webu je však nezvyklý a neintuitivní.

Hodila by se také podpora štítků (tagů) pro snazší třídění komponent a vyhledávání. Fulltextový hledač ale jinak funguje výborně. U týmového nástroje mi pak velmi chybí souběžná úprava jedné komponenty více lidmi současně. V tom dominuje například Google, u Samepage je třeba čekat, než druhá strana zvolá do virtuální vysílačky „Přepínám!“.

Nebýt těchto výtek, byl bych s cloudovou platformou Samepage maximálně spokojen. Umí, co slibuje, rychle běží, jednoduše se ovládá a navíc moc nestojí. Vlastně nemusí stát vůbec nic. Základní verze Starter Plan s až 10GB úložištěm je zdarma. Firmy mohou zakoupit Premium Plan za 10 dolarů měsíčně na uživatele, přičemž kapacita sdíleného úložiště se navýší o 10 GB. S ročním předplatným lze ušetřit 20 dolarů, platba na 12 měsíců dopředu stojí jen 100 dolarů. Samotné rozšíření kapacity o 10 GB stojí 5 dolarů. 

Plusy / mínusy
jednoduché prostředí mobilní verze jen pro čtení
rychlost web. aplikace obsah nelze upravovat více uživateli současně
základní verze zdarma někdy složitější ovládání
snadná správa obsahů i uživatelů
Hodnocení
Ohodnoťte tento článek!