Typické problémy připojení ADSL a tipy na jejich řešení

0

Platí to samozřejmě i o vašem internetovém připojení, ať už využívá jakoukoliv technologii, velkou měrou se však na konečném „zážitku“ z jeho používání podepisuje poslední článek řetězce před vaším počítačem – kouzelná krabička „od internetu“. Může to být modem, modem kombinovaný s routerem nebo i prostý router, pokud nevyužíváte žádný typ modulovaného připojení (přes telefonní přípojku nebo linky kabelové televize) – ve všech případech má poměrně radikální vliv na kvalitu, rychlost i spolehlivost vašeho připojení k internetu.

 

Dostupná rychlost ADSL přípojky je nejvíce závisí na vzdálenosti ústředny (zdroj: Wikipedia.org)

Nejrozšířenějším druhem připojení k internetu v ČR je jednoznačně ADSL. Telefonní dráty jsou prostě téměř všude (pravda, v mnoha místech s poněkud vzdálenější ústřednou, což má spolu s penetrací přípojek v lokalitě největší vliv na dostupnou rychlost připojení) a nebýt laxního přístupu a mnoha grandiózních omylů minulosti (ISDN a jiné), mohlo být ADSL zastoupené ještě mnohem výrazněji na úkor velmi rozšířených Wi-Fi přípojek (v ČR je penetrace Wi-Fi připojenmí k internetu spolu s Japonskem na světové špičce).

Pro využívání ADSL přípojky je v první řadě potřeba modem, který z podivného šumu všech frekvencí z telefonní dvojlinky vykouzlí smysluplný signál a promění jej na nuly a jedničky neboli data. V současnosti jsou samostatné ADSL modemy téměř neexistujícím zbožím – nejčastěji se nabízí a v domácnostech vyskytuje kombinace modemu a routeru pro metalickou nebo i bezdrátovou síť. I to minimum modemů, jenž nabízí pouze jediný RJ-45 konektor pro LAN, má funkce routeru s NAT, protože jsou v jádru stejné jako jejich o pár desetikorun dražší verze se čtveřicí LAN konektorů a případně i Wi-Fi částí.

Integrované zařízení je samozřejmě skvělé z důvodu jednodušší správy, nižší spotřeby a v neposlední řadě i prostorových nároků. Najdou se však i významná negativa. Podobně jako u jiných zařízení má i v tomto případě spojování různorodých funkcí negativní dopad na jejich kvalitu – levný ADSL modem a router je díky tlaku na cenu nepříliš dobrým modemem i routerem.

Nedostatek výkonu omezuje schopnosti routovací části, což se projeví při silnějším zatížení více počítači nebo větším počtem spojení (například P2P přenosy) v kombinaci s využíváním pokročilých funkcí typu QoS nebo restriktivním firewallem. Svůj podíl na výsledku má také kapacita paměti. Informace o výkonu osazeného čipu nebo kapacitě paměti se přitom v specifikacích téměř nikdy neuvádějí a výrobci se nebojí vybavovat ADSL routery funkcemi, jež významně překračují schopnosti použitých čipů (typicky USB porty pro datová úložiště a podobně).

Dalším významným problémem je silné zahřívání, kterým trpí většina zařízení na trhu. Při zatížení (mnoho spojení, rychlé přenosy) vytváří použité čipy nemalé množství zbytkového tepla, což je v kombinaci s nevelkým vnitřním prostorem (zahuštěným modemovou částí) a malým důrazem na chlazení (většinou je design přednější než funkčnost) příčinou vysokých provozních teplot.

ADSL router zevnitř

Pohled dovnitř samostatného modemu: kondenzátory jsou součástky nejvíce ohrožené zahříváním.

 Ty sice nemusí krátkodobě vadit, ve střednědobém horizontu (jeden až dva roky) může být provozní teplota důvodem pro značné opotřebení osazených kondenzátorů a dalších částí – výjimkou není ani nízká spolehlivost (výpadky, zamrzaní) například při letních vedrech nebo nepříliš ideálním umístění s omezenými možnostmi chlazení. I proto se vyplatí hledat zařízení, jež lze postavit na výšku, nebo využít téměř vždy dostupné možnosti montáže na stěnu.

Tipy pro „šťastný“ život s ADSL

  1. Přetěžování a následnému zahřívání se lze vyhnout také střídmějším nastavením různých pokročilých funkcí. Například různorodé ochrany firewall-u, logování událostí nebo vícero QoS pravidel s větším průtokem si vezmou významnou část výkonu zařízení.

  2. Jedním z dražších a komplikovanějších řešení je využít jednoho zařízení jako čistého modemu (vypnutí všech ostatních funkcí) a připojit jej ke druhému LAN/WLAN routeru, který bude pouze vytáčet spojení a routovat (poměrně obvyklá funkcionalita). Toto rozdělení úkolů sníží zahřívání i vytížení, utrpí však nejen komplexita nastavení, ale také spotřeba a zahuštění změti kabelů kolem počítače. Běžné LAN/WLAN routery totiž existují v mnohem lepších konfiguracích než jejich ADSL bratříčci, u kterých byste například marně hledali Gbit LAN porty.

  3. Je dobré pravidelně sledovat parametry ADSL spojení dostupné v administraci routeru/modemu, protože kromě obligátní rychlosti spojení ukazuje diagnostika také další parametry linky, jež indikují případné problémy – například večerní přetížení v hustěji penetrovaných oblastech výrazně zhoršuje parametry spojení a následně může způsobovat i výpadky.

    Skvělý nástroj pro sledování kvality ADSL spojení je kompatibilní s velkým množstvím zařízení a ukazuje nejdůležitější parametry. Nejdůležitější je dostatečně vysoký SNR Margin (odstup signálu od šumu) a Line Attenuation, který by měl být pro změnu co nejnižší.

    Výpadky a snižování rychlosti spojení je nutné řešit s technickou podporou vašeho poskytovatele, protože zhoršení parametrů připojení se obvykle bez pomoci (úpravy nastavení na ústředně) nevyřeší.

  4. Pokud možno nevytěžujte přenosovou kapacitu vašeho připojení na maximum. Úplné vytížení kapacity uploadu významně omezí propustnost při stahování a prodlouží odezvy. Řešením je vhodné nastavení globálního QoS nebo manuální omezování náročnějších přenosů (typickým „zabijákem“ jsou P2P přenosy) na přibližně 90-95 % dostupné maximální přenosové rychlosti. Důvodem pro tuto nedokonalost je nepříliš velký buffer ADSL modemů.

  5. Omezující může být také snaha použít starší zařízení pro moderní tarify s vyšší rychlostí. Problém přitom není nepřítomnost podpory ADSL2+, kterou potřebujete až pro nejrychlejší dostupné tarify s rychlostí stahování až do 16 Mb/s. Starší modem/router velmi často nestačí ani na základní tarif s rychlostí 8/0,5 Mb/s. Pro rychlejší tarify (16/1 Mb/s nebo 16/0,75 Mb/s) je nový modem/router obvykle nutností.

S jakými modemy a routery máte dobré zkušenosti a jaké se vám naopak neosvědčily? Napište to do diskuze spolu s poskytovatelem a rychlostí vašeho připojení a popisem problémů, s kterými jste se případně potýkali.

Typické problémy připojení ADSL a tipy na jejich řešení

Ohodnoťte tento článek!