U Alder Lake lze zapínat a vypínat big.LITTLE za běhu pomocí klávesnice. Scroll Lockem

39

Ne všichni uživatelé a nadšenci do PC chtějí hybridní procesory. Zbavit se malých jader a big.LITTLE jde ale zdá se za běhu počítače úplně jednoduše. Stačí máčknout jedno tlačítko, které shodou okolností nechce už vůbec nikdo.

Procesory Intel Alder Lake přinesly dost novinek, ale největší změna je hybridní mix velký a malých (nebo lépe řečeno efektivních) jader E-Core místo uniformních stejných jader/vláken CPU. Nefunguje to úplně zle, ale ještě chvíli asi bude trvat, než bude software „big.LITTLE“ vyžívat ideálně. Vypadá to, že na problémy s malými jádry je nečekané nouzové řešení: klávesa Scroll Lock. Ta, kterou jste ještě nikdy nezmáčkli.

Ještě před vydáním se objevila nejasná zmínka, že Intel bude umožňovat vypnout malá jádra E-Core za běhu, dynamicky, a to stisknutím jedné klávesy, totiž toho Scroll Locku. Toto tlačítko máte na klávesnici mezi klávesami pro pohyb v textu, respektive nad nimi ve skupině Pause, Print Screen a právě Scroll Lock. Popravdě se to zdálo jako dost divoká kachna, protože dynamická změna počtu jader ve Windows by neměla úplně fungovat (aspoň v dřívějších verzích).

Ukazuje se ale, že to opravdu existuje a je to oficiální funkce. Intel v rámci BIOSů desek přišel s funkcí nazvanou „Legacy Game Compatibility Mode“, která přesně toto dělá. Její hlavní smysl je zdá se obejít problémy s hrami, které na Alder Lake odmítají běžet proto, že hybridní mix jader v CPU rozbíjí DRM Denuvo, takže některé hry nefungují, jak se řešilo již před vydáním. Ale stejně tak funkce bude použitelná, pokud budete mít problém se schedulerem Windows a bude potřebovat vypnout malá jádra, protože s nimi má procesor v nějaké konkrétní aplikaci špatný výkon.

Scroll lock na klávesnici IBM model M
Scroll Lock na klávesnici IBM model M (Zdroj: Idly3, Wikimedia Commons)

Ono vypínání jader Scroll Lockem nefunguje automaticky. Musíte v BIOSu desky nejdřív aktivovat „Legacy Game Compatibility Mode“. Po uložení volby a restartu by firmware desky měl na klávesu Scroll Lock čekat a při jejím zapnutí aktivovat režim, kdy má procesor aktivní jenom velká jádra P-Core.

Není to zřejmě řešené úplným vypnutím malých jader, což můžete udělat v BIOS natvrdo, ale vyžaduje to restart. Co Scroll Lock dělá, by mělo být nucené uspání jader, která se přepnou do „standby“ či zaparkovaného režimu. Windows je asi normálně vidí, takže nezmizí vlákna v Task Manageru a nic by se nemělo najednou zbláznit. Ale pro systém E-Core neběží a Windows na ně nebudou umisťovat žádné úlohy.

Legacy Game Compatibility Mode a vypínání big.LITTLE pomocí scroll locku na procesorech Intel Alder Lake
Legacy Game Compatibility Mode a vypínání big.LITTLE pomocí Scroll Locku na procesorech Intel Alder Lake (zdroj: Intel)

Pokud dohrajete hru s Denuvem nebo dokončíte práci, kde vám s E-jádry hapruje výkon, lze je při použití této funkce zase deaktivovat tím, že Scroll Lock zase vypnete. Jak zapnutí, tak vypnutí by se mělo zřejmě obejít bez restartu, takže je to zlepšovák příjemný pro uživatele, kteří mají neustále pootevírané stovky tabů v prohlížeči, rozdělanou práci a rozjetá stahování.

Zapnutí Legacy Game Compatibility Mode na desce ASRock
Zapnutí Legacy Game Compatibility Mode v BIOSu desky (Zdroj: ASRock)

Scroll Lock je jinak nepoužívaný, původní záměr zapadl

Vypadá to, že tato obezlička je dostatečně jednoduchá, aby mohla být praktická. Použití Alder Lake s aplikacemi, kde by případně malá jádra dělala problémy tím bude snadnější, použití tohoto triku dá mnohem méně manuální klikací práce, než třeba ruční nastavování priorit. Scroll Lock byste neměli prakticky nikdy potřebovat, takže by to asi nemělo nikde dělat konflikty. Tato klávesa měla své zamýšlené použití v prvních PC pod DOSem, kdy po zapnutí Scroll Locku šipky místo posunu kurzoru po obrazovce prováděli posun obsahu okna, tedy scrolling (viz Wikipedii). Něco jako když dnes podržíte prostřední tlačítko myši a její pohyb pak místo pohybu myšítka ovládá posun obsahu v dokumentu nebo okně.

Už jste někdy použili Scroll Lock?

Dnes ale software tuto funkci nevyužívá (výjimka je snad Excel, ale stejně je to tam k ničemu), takže toto tlačítko asi mačkají jenom ti, kdo mají potřebu zkoušet, jestli svítí s ním spojená kontrolka. Scroll Lock má (pokud jste si náhodou nevšimli) jako Caps Lock a Num Lock svou indikační LED na klávesnici, což je pro funkci Legacy Game Compatibility Mode také výhoda, protože pohledem můžete vidět, jestli máte uspání/zaparkování efektivních/malých jader aktivní. Možná by nebylo od věci podobné přepínače režimů na toto tlačítko mapovat častěji. Například tichý režim chlazení, přetaktovaný režim pro lepší výkon, a tak podobně (některé takové se asi dají udělat softwarově).

Odhalení procesorů Intel Core 12. generace (Alder Lake) pro desktop: Prezentace

Zdroje: Tom’s Hardware, AnandTech, Intel

U Alder Lake lze zapínat a vypínat big.LITTLE za běhu pomocí klávesnice. Scroll Lockem
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 14 hlasů

39 KOMENTÁŘE

 1. Hm.. 😎

  Já Scroll-lock používám poměrně často.
  Jednak funguje v Excelu, Lotus notes a linuxové konzoli.
  A potom je na něj defaultně namapované přepínání vstupů na KVM přepínačích Aten, které používám jak v práci, tak doma.

  Ale chudákům s Win11 a Alděrem to asi nevadí, tam toho nefunguje poměrně hodně, takže další rozbitá kompatibilita bude považována za nepodstatnou. 😀 (tohle je vtip, netřeba brát vážně a argumentovat)

 2. Není to náhodou leaknutý Apríl 2022? 🙂

  Jinak neplánujete v redakci nějaký test, který by ukázal jak se procesor chová s malými jádry a bez nich? Jestli je to poznat na odezvě či spotřebě v různých úlohách nebo v idle?

 3. ScrollLock se pouziva pro rolovani historie textu console na FreeBSD. Jednoduse zmacknete scrolllock a i kdyz do konsole stale program neco pise, tak se konzole v tu chvili ani nehne a vy sipkama muzete vyjet nahoru a dolu a zkoumat vystup programu jak je libo. Pak znova zmacknete scroll lock a objevite se v konzoli na aktualni pozici vystupu.

 4. To mě přimělo pátrat, jak použít Scroll Lock na HP ProBooku. Nic takového tam není a v manuálu se takové slovo nevyskytuje. Strejda Google ale dokázal poradit, je to Fn+C. Vyzkoušeno v Excelu – myslel jsem, že ho bude umět použít Poznámkový blok, ale ani ten to neumí.

  • To je fakt stejně jako bylo zbytečné ne-turbo tak mi připadá zbytečné tohle vypínání. Jo je to fajn, že tohle umí dynamicky ale proboha proč by to měl dělat člověk stiskem klávesy? HW je s tomhle přece „chytřejší. a rychlejší“

   Napadá mne jestli tohle není pro AL jakési tlačítko nastavení kompatibility pro případ kdyby mělo něco problém s malými jádry.

 5. Scroll-Lock take pouzivam na KVM prepinaci, takze nevyuzivany rozhodne neni.

  Nicmene jak poznam, jestli jsem Scroll-Lock nezmackl omylem a nevypnul si mala jadra? Na me Logitech klavesnici, ale videl jsem to i na mnoha dalsich, nema Scroll-Lock indikacni diodu.

 6. Jako hrac bych ty maly jadra vypnul v biosu rovnou. Uspora energie mi na herni masine v desktopu nedava smysl a mala jadra akorat mrvej hry. Stejne mam vse OC prec CPU, RAM, GPU.
  Pak je tady otazka, proc teda vubec AL kupovat, kdyz pulku jader stejne vypnu. Opet se mi tedy zda, ze 5600X pro herni potreby bude naprosto ok.
  AL v pracovnim NB pecka. V hernim desktopu – nevim, nevim.