UAC ve Windows 7: o třetinu méně obtěžování

0

Řízení uživatelských účtů (UAC), které se poprvé objevilo ve Windows Vista, se stalo jednou z nenáviděnějších funkcí, na které mohli uživatelé v tomto systému narazit. Původně bylo UAC navrženo tak, aby snížilo šance škodlivého softwaru k ovládnutí počítače bez vědomí uživatele. Ten musel vždy potvrdit, že chystaný zásah do systému opravdu chce vykonat. V praxi to však vypadalo tak, že se výzvy objevovaly příliš často a řada lidí raději nástroj vypínala.

Microsoft se proto rozhodl dlouhodobé volání po změně vyslyšet a už minulý rok oznámil, že zapracuje na snížení počtu nepotřebných a vícenásobných výzev. Tento týden pak Paul Cooke, vedoucí oddělení bezpečnosti pro podnikové prostředí, oznámil, že podle interního testování se počet projevů UAC oproti Windows Vista sníží nejméně o 29 procent.

Oznámeno bylo také nové dialogové nastavení, kde bude možné prostřednictvím posuvníku nastavit intenzitu zásahů ze strany UAC. Ve výchozím nastavení bude redukováno 16 různých výzev a dotazů, což bude podle Paula Cookeho vhodné pro většinu běžných uživatelů.

Microsoft už byl jednou nucen UAC přepracovat a to z bezpečnostních důvodů. Snesla se na něj totiž kritika, že útočníci nebo škodlivý kód mohou snadno tento nástroj deaktivovat. Společnost sice ze začátku chybu popírala, ale pak přislíbila, že do vydání RC verze dá vše do pořádku. Podle posledních informací to vypadá, že bychom se ji mohli dočkat už 5. května.

Zdroj: Computerworld

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář