Ubuntu for phones: jeden systém pro počítače i mobily

0

Pamatujete na Motorolu Atrix? Když jej máte v kapse, je to telefon. Pokud jej připojíte do dokovací kolébky, stane se z něj linuxový počítač. Na tento nápad slyšel Canonical, když loni uvedl Ubuntu for Android. Na Androidem (s dvoujádrovým procesorem) zkrátka postaví jiné uživatelské prostředí, abyste při práci s klávesnicí a myší nebyli omezováni dotykovým rozhraním. Tuto myšlenku definitivně rozvíjí nový projekt – Ubuntu for phones.

Nový operační systém, nové výzvy i nové nápady. Canonical by rád vytlačil z telefonů Android a nahradil jej pomocí Ubuntu. Má k tomu papírově velmi lákavé předpoklady. Slibuje ještě otevřenější politiku, vyšší výkon aplikací, dobrou podporu a hlavně onen duální režim, kdy jeden systém pohání telefon i desktop.

Ubuntu for phones

Jeden systém vládne všem

Telefon s Ubuntu je skutečným PC, tedy osobním počítačem. Stále jej můžete mít s sebou, po připojení do dokovací stanice může nahradit běřné stroje s Linuxem, Windows nebo třeba OS X. Úsporné dotykové rozhraní se změní v tradiční desktop Unity, jaký znají všichni uživatelé posledních verzí Ubuntu. K dispozici budou i velké aplikace jako Firefox, Chromium, kecálek Pidgin či Skype. Canonical ale cílí spíš na enterprise sféru, než že by se chtěl vnutit do domácností. Ale ta možnost tady je.

Ubuntu for phones

Telefonní Ubuntu má jasně definované hardwarové požadavky. Základem je jednojádrový procesor ARM Cortex-A9 s frekvencí 1 GHz, 512–1024 MB RAM a 4–8 GB úložné flashové paměti. Nároky to rozhodně nejsou nízké, Android i Windows Phone vídáme i na mnohem slabším železe. Aby Ubuntu fungoval i jako desktop, požadavky jsou ještě krvavější: čtyřjádrový Cortex-A9 nebo Intel Atom (x86), minimálně 1 GB RAM a 32GB úložiště. I tak se ale pravděpodobně budete muset smířit s pomalejším chodem než na standardním počítači s Ubuntu.

Neadroid

Canonical chytře nepoužívá čistý linuxový kernel, ale jádro Androidu (které ale prakticky na Linuxu stojí). Systém je kompatibilní s ovladači androidových zařízení, a tím pádem bude snadné přivést Ubuntu na současné telefony. Však také Canonical prezentuje schopnosti na Galaxy Nexusu. Po uvolnění zdrojových kódů může začít portace i na jiné přístroje. Ubuntu ale oslovuje partnery, kteří mají v příštím roce přijít se specializovanými přístroji.

Ty se budou hodit, protože styl ovládání se dost liší. Trochu připomíná webOS nebo MeeGo. Telefon nepotřebuje žádná tlačítka na přední straně, dotykové ovládání je zastoupí. Všechny kraje obrazovky jsou totiž aktivní. Navíc hodně šikovně – veškeré lišty můžete schovat, abyste měli pro aplikaci nebo web co nejvíce prostoru.

Z levé strany se vysunuje nabídka aplikací známá už z desktopového Ubuntu. Nahoře je aktivní lišta s notifikacemi, časem, nastavením nebo vyhledávačem. Zespod vytáhnete tlačítka aplikací a zprava pak poslední otevřené obrazovky.

Přestože Ubuntu for phones využívá androidové jádro, aplikace bude mít vlastní, prý lepší a rychlejší. Android totiž nepracuje s nativním kódem aplikací, ale spouští je ve virtuální mašině Dalviku. Tato vrstva Ubuntu chybí. Využívat bude webové aplikace v HTML5 nebo nativní psané v C a C++. Úprava a přeložení současných open-source programů by neměla být problém.

Obsah chybět nebude

Mark Shuttleworth ukázal, že i webové aplikace mohou na telefonu fungovat pohodlně. Vždyť i desktopové Ubuntu v poslední verzi využívá webu ve velkém. Mobilní Ubuntu protkne univerzální vyhledávač s několika různými zdroji a databázemi, chybět nemá ani hlasové ovládání. Data budou synchronizována skrz Ubuntu One (cloudové úložiště ve stylu Dropboxu) a dostupný bude i hudební obchod Ubuntu Music (7digital).

Tento rok bude na alternativní systémy hodně bohatý. Samsung to zkusí s Tizenem, přijde open webOS, Firefox OS a Sailfish od nokiáckých tvůrců MeeGa a Maema. Aby se popasovaly s nedostatkem aplikací, zkoušejí hledat jiné cesty od HTML5, přes snadné nativní vývoj až po kompatibilitu s Androidem.

 

Subjektivně musím říci, že Ubuntu for phones zatím vypadá nejnadějněji. Otevírá cestu univerzálním systémům. Kde Microsoft a Apple zatím jen opatrně propojují oba světy (desktopů a mobilů), Canonical se s tím nemazlí a odvážně přinese kompromisní řešení. Společnost má velký vliv a finanční zdroje, roste jí počet partnerů, a proto má i silnější zázemí než nová konkurence. Ke Canonicalu se nově hlásí třeba herní giganty EA a Valve. S Ubuntu ještě bude veselo. Na veletrhu CES se máme dozvědět další informace. Stále ale platí, že první originální ubnuťácké telefony přijdou až za rok. Do té doby můžeme snadno zapomenout.

Všechny informace o Ubuntu for phones najdete na ubuntu.com.

Kompletní představení Ubuntu for phones na videu

Ohodnoťte tento článek!