Ubuntu integrované ve W10 se výkonem vyrovná tomu nativnímu. Někdy je i lepší

0

V letní aktualizaci Windows 10 přibude linuxový subsystém, Windows Insideři si s ním mohou hrát už nyní. Microsoft do systému integroval textovou verzi Ubuntu, ale ta neběží na linuxovém kernelu, nýbrž mikrokernelu Windows. Vrstva označená jako WSL se stará o realtime převod systémových volání pro Linux na Windows. Zkrátka obrácený Wine.

Kompilování kódu je ve W10 velmi pomalé
Kompilování kódu je ve W10 velmi pomalé

A jak ukazuje Michael Larabel na Phoronix.com, na výkon to téměř nemá vliv a systém se chová podobně jako nativně nainstalované Ubuntu s linuxovým jádrem. V některých testech zaměřených čistě na výkon procesoru bývá Windows 10 dokonce lepší.

Kódování videa zvládne W10 lépe
Kódování videa zvládne W10 lépe

Velké až obrovské propady ale nastanou, pokud programy hodně zapisují na disk nebo z něj čtou. Microsoft neimplementoval souborový systém ext4, se kterým Ubuntu a benchmarky ve Phoronix Test Suite počítají. Převod na nativní NTFS je velkou brzdou, což ukazují především testy zaměřené na kompilaci zdrojových kódů. Výkonnostní propad může být dvoj- až osmdesátinásobný.

 

Sám Larabel tvrdí, že je obecně výsledky mile překvapen. Navíc jde stále o betaverzi WSL, Microsoft ji bude průběžně ladit. Kompletní Larabelův test najdete na phoronix.com.

Ohodnoťte tento článek!