Ubuntu Mobile: cestovní linux?

0

. Obrovský tržní potenciál těchto přístrojů tak nenechává chladnými jak výrobce hardwaru, tak i producenty softwaru. A svou šanci na prosazení zde spatřuje především Linuxová komunita: vzhledem k tlaku na co nejnižší cenu těchto přístrojů se jeví Linux jako nejvhodnější volba.

Snad všechny majoritní distribuce začínají pracovat na odlehčených verzích (odlehčených především po grafické stránce) svých produktů, některé pak spustili vývoj zcela samostatných větví. Oblíbená distribuce Ubuntu patří k těm, kteří se pustili do vývoje samostatné odrůdy svého systému. Vzniká tak projekt Ubuntu Mobile, jehož hlavním cílem je přinést rychlou a slušně vybavenou linuxovou distribuci pro systémy s omezeným výkonem a malými displeji, typicky se sedmipalcovými obrazovkami.

V současnosti je totiž rozlišení 800 x 480 bodů bráno jako standard, u kterého většina výrobců chvíli setrvá. A právě nízké rozlišení v horizontálním směru je problémem současných desktopových prostředí bez výjimky: velká část prvků je natolik velká, že se nevejdou na obrazovku.

Ubuntu Mobile bude postaveno okolo nově vytvořeného uživatelského prostředí, které nevychází z žádného současného desktopového prostředí. Bude postaveno na bázi technologií Ajax, Java a Adobe Flash; slibovány jsou také oblíbené aplikace a plné podpora multimediálních souborů. Vývojáři slibují také těsnou integraci oblíbených služeb typu YouTube, Facebook, MySpace, Google Maps a dalších.

Víc podrobnějších informací prozatím není známo, vývoj teprve začíná. Osobně mi prohlášení skupiny Ubuntu Mobile připomíná snahu ukázat Everexu, co vše udělali u svého systému gOS špatně. gOS totiž také vychází z desktopového Ubuntu Linuxu. Projekt budu i nadále sledovat a velmi se těším na první testovací verzí Ubuntu Mobile.

 Odkazy k tématu: Ubuntu Mobile | Ubuntu Linux

Ubuntu Mobile: cestovní linux?
Ohodnoťte tento článek!