Ubuntu to vzdává s mobily a tablety. Soustředí se na počítače, cloud a IoT

3
Ubuntu pro telefony
Ubuntu pro telefony

Mark Shuttleworth překvapil linuxový svět. Ve svém blogpostu napsal, že pro Canonical i Ubuntu je budoucností cloud a IoT, nikoliv mobil a konvergence. Počítače, servery a internet věcí jsou perspektivnější oblasti a Ubuntu v nich dokáže růst. Prostředky tak soustředí na ně.

Ubuntu se ještě před Microsoftem (Continuum) nebo Samsungem (DeX) snažilo spojit mobily, tablety a počítače jedním systémem a společnými aplikacemi, jejichž uživatelské rozhraní by se dynamicky přepínalo podle připojené obrazovky. V praxi s tím ale Ubuntu žádnou díru do světa neudělalo.

Takhle si Canonical představoval konvergenci
Takhle si Canonical představoval konvergenci

S tím souvisí i konec desktopového prostředí Unity. Canonical u své stěžejní distribuce přešlo z Gnome na vlastní prostředí v Ubuntu 11.04. Vydrží s ním jen sedm let. Shuttleworth potvrdil, že až příští rok v dubnu vyjde Ubuntu 18.04, vrátí se ke Gnome. Roky vyvíjené Unity 8, jehož finální nasazení se stále odkládalo, se tak již dokončení nedočká. Bylo to právě Unity 8, které mělo ještě více propojit mobily a počítače.

Po Symbianu, webOS, Firefoxu OS, Meego a BB OS tak končí další alternativní systém pro smartphony. Zdrojové kódy samozřejmě zůstanou a kdokoliv může ve vývoji pokračovat, ale proč by to kdo dělal…

Ohodnoťte tento článek!

3 KOMENTÁŘE

  1. Citace: Na jednu stranu by se dalo říci, že je velká škoda, že to Markovi / Canonicalu trvalo tak dlouho, než uzřel(i) to, co ostatní viděli na první pohled.
    Super! U Canonicalu už to pochopili že Unity byla chaba, že ho nikdo nechce. Kdy si něco podobného přizná Microsoft ve věci Windows 10 a začně něco dělat, to by mě zajímalo 😀

    • Windows 10 není pro Microsoft chyba, oni jinou cestu do budoucna nemají. Na druhou stranu z pohledu uživatele jsou W10 chybou poměrně přesvědčivě. Stejně jako není chybou prodejce, když někomu prodá ticho v plechovkách, a je chybou kupujícího, když si to ticho koupí 🙂

    • Ehm, prezentovat tady minoritní názor, že W10 „je chyba“, a tvářit se, jako by to snad byla zjevená pravda, to chce odvahu.
      Anyway, Ubuntu Phone je asi nejošklivější a nejzmatenější alternativní mobilní OS, který jsem kdy viděl. Bez ohledu na potřebu fandit malým, tudy cesta vážně nevedla, přátelé.