Údajné specifikace GeForce GTX 750 jsou venku. Lepší než GTX 650 Ti Boost?

0

Po delší době chystá zřejmě Nvidia něco nového v segmentu levnějších karet – karty GeForce GTX 750 a GTX 750 Ti. Tyto modely mají údajně dokonce být prvními kartami založenými na nové generaci GPU označené Maxwell. Obvyklý kolotoč různě důvěryhodných úniků informací se již v přípravě na jejich uvedení zdárně roztočil, a tak vás můžeme seznámit s údajnými parametry slabšího (ale levnějšího) z obou modelů, karty GeForce GTX 750 („bez přívlastku“).

Tato karta možná bude podstatně zajímavější, než to vypadalo na základě zvěstí z minula. Podle těch měly být obě sedmsetpadesátky velmi podobné stávajícím modelům GTX 650/650 Ti. Jenže dle informací, které předčasně vytrousil jistý čínský obchod, by GeForce GTX 750 mohla být podstatně výkonnější než její jmenovec GTX 650. Její GPU si z 384 stream procesorů u předchůdkyně polepší rovnou na 768 jednotek; ty budou navíc poměrně vysoko nataktované – na 1020 MHz v základu a 1085 MHz za Boostu. Počty rasterizačních a texturovacích jednotek bohužel neznáme, čistě na shadery by ale nová karta měla být výkonnější než GeForce GTX 650 Ti Boost. 

Paměťová sběrnice nicméně zůstává 128bitová. Na ní má karta, k níž v Číně unikly prospekty, pověšen 1 GB paměti GDDR5 na efektivním taktu 5,0 GHz, což ukazuje na snahu nasadit relativně atraktivní cenu. Modely s 2 GB by snad podle staršího také měly existovat, zde však o nich zdroj nehovoří.

Údajné specifikace GeForce GTX 750

Prospekty explicitně sdělují, že grafika již patří do generace Maxwell, uvedena je také podpora DirectX 11.2. To sice ještě nevylučuje možnost, že se přece jen jedná o nějakou formu revize staršího GPU GK106, s postupujícím časem se ale zdá pravděpodobnější, že by se skutečně mohlo jednat o nové GPU (dost možná čip GM107, o němž je nejčastěji slyšet).

 

Z čínských materiálů (bohužel jde o obrázky, což brání snadnému použití i tak nepříliš účinných strojových překladačů) lze ještě vyrozumět, že karta má údajně používat přídavné napájení šestipinovým konektorem (což je v rozporu s tím, co psal web SweClockers, možná tedy referoval o jiném modelu). Napájení je snad šestifázové (4 + 2) a karta – tedy ta, kterou prospekty inzerují – ponese výstupy DVI, HDMI a analogový port.

Těžko říct, zda je vyobrazený chladič referenčním řešením pro tyto karty. S definitivní platností se to má prý ukázat 18. února (februára), což je den, kdy mají údajně grafiky GeForce GTX 750 a GTX 750 Ti jít na trh. pokud se ovšem různé zdroje nespletly, což při poměrně chaotické povaze zatím se vynořivších informací nelze vůbec vyloučit. I zde uvedené informace jsou neoficiální (a neověřené), berte je tedy také s obvyklou rezervou.

Zdroj: VideoCardz

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

 1. Dobrá otázka, ale obávám se, že předčasná. Soudím, že Bay Trail-I ji podporovat bude (ty Atomy Exxxx), u těch dalších je to ve hvězdách. Bay Trail-I ale asi nebude běžně k dispozici (v tom smyslu, že by si v eshopu člověk objednal mini-ITX desku za dva tisíce a bylo).

 2. Intel si je zrejme uvedomuje silu svojej mokroarchitektúry Silvermount a preto sa nebál dať jej top modelom brand name Celeron DC 2.41GHz a QC 2.0GHz resp. Pentium QC 2.41GHz. Čítam to tak, že procesorová  mikroarchitektúra AMD Jaguar na platforme AMD Kabini bude zrejme čo do procesorového výkonu len dýchať na chrbáty Celeronom a Pentiu.

  Na druhej strane aj AMD už zareagovalo a po nateraz najsilnejšom Jaguáre na plaforme Kabini A6-5200 s 2.0GHz pripravuje aj vyššie modely A6-5250, A6-5350 (frekvencie sú nateraz neznáme)  obdobne to platí aj pre dualcory E1-2650 a E2-3100 (frekvencie sú nateraz neznáme). Otázka znie či len zmiernia výkonnostnú stratu alebo vyrovnajú a jemne predčia Silvermount konkurentov.

  P.S. čo sa týka „Procesory Bay Trail-I mají jednou zvláštnost, která se v tabulce ukrývá pod oním údajem „ISG“. Jde o garanci dlouhodobé dostupnosti těchto modelů, a to údajně až po sedm let. Kupříkladu výrobce automobilů na čipu tedy může směle postavit systémy vozu, který se bude vyrábět řadu let“, tak je to bežný štandard v embedded segmente počas, ktorého je garantovaná dostupnosť určitého produktu.

 3. A čím iným ak nie výkonom? Veď Silvermount na 22nm-3D má nižšie TDP a zrejme aj spotrebu.

  Cena samozrejme nie je nikterak zanedbávajúci faktor a vonkoncom si nemyslím, že by AMD nejak výrazne podliezlo Intel. Mňa vonkoncom nezaujíma ako si tie produkty nazvú ak ich porovnávam tak porovnávam AMD Jaguar vs. Intel Silvermount, ale áno tak ak je to pre niekoho dôležité tak AMD Temash/Kabini vs. Intel Atom/Celeron/Pentium.

  Alebo inak:

  Tak Jaguár najdeme v zásade v Temashi (tablety, „netbooky“) a v Kabini (Mini-ITX, mini-notebooky, notebooky apod.) aj Silvermount nájdeme v Bay-Trail T (tablety), Bay-Trail M (netbooky, mininotebooky, notebooky) a Bay-Trail D (Mini-ITX, nettopy a pod.).

  Tak Jaguar ako aj Silvermount nájdeme ešte v embedded segmente (AMD G-series vs. Intel Rangeley, Bay-Trail I) a microserveroch AMD Opteron X-series „Kyoto“ vs. Intel Avoton.

  Silvermount však ide ešte ďalej a nájdeme ho aj v mobilných telefónoch ako ntel „Merrifield“, kde AMD už s najväčšou pravdepodobnosťou nemá čo ponúknuť.